[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prebieha Novéna k Trnavskej Panne Márii, jej program potrvá až do soboty
P:3, 16. 11. 2015 08:47, DOM

Trnava 16. novembra (TK KBS) V piatok 13. novembra otvorili Novénu k Trnavskej Panne Márii. V nedeľu 15. novembra sa konala tradičná slávnostná procesia s milostivým obrazom Trnavskej Panny Márie ulicami najstaršieho slovenského kráľovského mesta. Sedemdesiatyprvý ročník Trnavskej novény otvorili v piatok 13. novembra slávnostnou svätou omšou, ktorej predsedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana.

Liturgické slávenie sa začalo tradičným prenesením milostivého obrazu z bočnej kaplnky do svätyne trnavskej Baziliky sv. Mikuláša za zvuku fanfár. Homíliu predniesol provinciál jezuitov na Slovensku P. Rudolf Uher SJ. Vo svojom príhovore vyzdvihol potrebu kresťanského zaobchádzania s núdznymi v dnešnom svete. Upozornil, že núdzni ľudia potrebujú častokrát viac naše duchovné než materiálne dobrá. Apoštolský nuncius pozdravil prítomných veriacich v Bazilike sv. Mikuláša i v mene všetkých slovenských biskupov, ktorí sa v tom čase zúčastňovali návštevy Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne.

Na druhý deň večernému sláveniu Eucharistie predsedal generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Pavčír. Slávnostným kazateľom bol rektor Kňazského seminára v Košiciach Štefan Novotný. Vo svojom príhovore sa venoval najmä mladým. Bohoslužbu sprevádzal mládežnícky zbor a v tomto duchu pokračoval i dnes už tradičný nočný program Novény.

Každoročným vyvrcholením Novény k Trnavskej Panne Márii je procesia s jej milostivým obrazom ulicami mesta. Vzácnym hosťom a predsedajúcim nedeľnému predpoludňajšiemu liturgickému sláveniu bol gréckokatolícky mukačevský eparchiálny biskup Mons. Milan Šášik CM. V slávnostnej homílii poukázal na najväčší problém dnešných čias - nenásytnosť bohatých. Stotožnil sa s myšlienkou bl. Matky Terezy: „Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých.“ Hlavné posolstvo svojej homílie zhrnul do výzvy: „Jedine zmena ľudského srdca dokáže napraviť svet.“

Liturgiu spevom a hudbou obohatil miestny Rímskokatolícky hudobný spolok sv. Mikuláša. Po skončení liturgie Eucharistie primátor Trnavy Peter Bročka, nasledujúc tradíciu svojich predchodcov, prečítal autentický preklad buly Trnavčanov z roku 1710, ktorou zaviazali seba i budúce generácie Trnavčanov sláviť každoročne sviatok Obetovania Panny Márie ako vďaku za zázračné zastavenie moru. Po návrate pútnikov z centrálneho Námestia sv. Trojice na čele s obrazom Trnavskej Matky Márie zaznelo v bazilike slávnostné Te Deum.

Tí, ktorí sa liturgických slávností z rozličných dôvodov nemohli zúčastniť, mali možnosť sledovať priame prenosy prostredníctvom slovenských katolíckych médií - Televízie Lux a Rádia Lumen. V nedeľu predpoludním televízia divákom sprostredkovala i procesiu ulicami mesta. Novéna bude pokračovať až do soboty 21. novembra. Všetky hlavné večerné sväté omše o 18.00 hodine budú môcť veriaci naďalej sledovať prostredníctvom Televízie Lux a Rádia Lumen.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Peter Tollarovič

( TK KBS, abu, pt; ml; pz ) 20151116012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]