[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Snímka daru, ktorý dali biskupi pápežovi, je na titulke L´Osservatore Romano
P:3, 13. 11. 2015 13:30, ZAH

Vatikán 13. novembra (TK KBS) Vatikánsky denník L´Osservatore Romano dnes prináša na svojej titulnej stráne správu z prijatia slovenských biskupov u Svätého Otca Františka. Zároveň sa na nej nachádza aj snímka z odovzdania daru, ktorý slovenskí biskupi odovzdali pápežovi. Ide o obraz, ktorý vytvorila známa slovenská akademická maliarka Darina Gladišová. Pápežovi ho predstavil výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Vedľa Svätého Otca odovzdanie daru komentoval jeho tlmočník, ktorým bol pápežský prelát Mons. František Novajovský, pracovník Štátneho sekretariátu, informovala Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu.

DENNÍK je možné nájsť ::TU (v pdf- formáte)::.

::OBRAZ::

Darina Gladišová je poprednou osobnosťou slovenského výtvarného umenia. Narodila sa 15. apríla 1954 v Zahorciach. Jej tvorba vychádza z ikon, ktoré sú prítomné v celom jej diele. Jej dielo tvorí krajinomaľba, figurálna kompozícia, ikony, mystické obrazy a obrazové kontemplácie, filmové projekty a výtvarné realizácie v kostoloch. Jej diela možno nájsť v zbierkach slovenských i zahraničných galérií. Získala rad mnohých ocenení doma i v zahraničí. Konferencia biskupov Slovenska jej v roku 2003 odovzdala cenu Fra Angelica za osobitný prínos pre kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku.

"Svätého Františka i súčasného pápeža mám vo veľkej úcte. Oslovujú ma nielen svojou láskou k chudobe a pokore, ale najmä láskou k Eucharistii. Teším sa, že dielo, ktoré vychádza zo života obľúbeného svätca, si nájde svoje miesto u nástupcu sv. Petra vo Vatikáne. Pri jeho tvorbe som vychádzala z rôznych fáz jeho života. Ako sa modlí, káže, ako trpí pre Krista. Inšpirácia pre obraz prišla v Refektári Františkánskeho kláštora v Bratislave, kde sa nachádza šesť veľkoplošných kompozícii s názvom Corpus Christi, venovaných pamiatke sv. Františka z Assisi. Ich zmenšená podoba je tento dar pre pápeža Františka," povedala TK KSB Darina Gladišová

Obraz pochádza v roku 2013. Maliarka Gladišová ho vytvorila na spôsob modernej ikony. Zhotovený je technikou olejomaľby. V strede maľby je zobrazená hlava svätého Františka s emblémom kríža v tavare tau. Nad ňou, pod ňou a po oboch stranách je šestnásť malých štvorcov, v ktorých sa nachádzajú rôzne výjavy zo života zakladateľa františkánov. Dielo vychádza z prameňov o sv. Františkovi z Assisi. Autorka v minulosti vystavovala svoje diela aj vo Vatikáne (Galéria moderného umenia, 1999).

( TK KBS, RV jb; ml ) 20151113031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]