[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na otváraciu svätú omšu novény k Trnavskej Panne Márii 2015
P:3, 13. 11. 2015 11:31, DOM

Trnava 13. novembra (TK KBS) Už dnes o 18:00 h sa začne otváracia svätá omša tohtoročnej Trnavskej novény. Celebrovať ju bude apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Naživo ju odvysiela Televízia LUX a Rádio LUMEN. Mottom tohtoročnej novény je výzva „Poď za mnou a buď milosrdný“, ktorá je reakciou na prebiehajúci Rok zasväteného života a začínajúci mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. Počas deväťdňovej novény sa budú môcť záujemcovia v Bazilike sv. Mikuláša zúčastniť na desiatkach svätých omší, ktoré sa oddnes budú na mieste sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer (o 6.30, 8.00, 10.00, 16.00 a 18.00 h.). Kazateľmi hlavných svätých omší o 18.00 hodine budú provinciáli reholí a iné známe osobnosti súčasného cirkevného života na Slovensku i vo svete. V priebehu novény budú pútnikom k dispozícii mnohí kňazi, aby sprostredkovali Božie odpustenie úprimným kajúcnikom, ktorí prídu k nohám Božej Matky do Trnavy.

V sobotu 14. novembra sú na programe spievané vešpery (o 17.00 h.), po ktorých bude nasledovať už tradičný mládežnícky program (o 21.00 h.). Mládežnícka svätá omša o polnoci bude jeho vyvrcholením. Svätá omša v maďarčine pre veriacich hovoriacich týmto jazykom bude slávená až v sobotu 21. novembra o 11.30 h. Jej hlavným celebrantom bude jágerský arcibiskup Mons. Csaba Ternyák (Maďarsko). V nedeľu 15. novembra sa o 9.30 h. uskutoční slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s milostivým obrazom Panny Márie ulicami mesta Trnava. Sláviť ju bude gréckokatolícky mukačevský eparchiálny biskup z Užhorodu (Ukrajina) Mons. Milan Šášik CM. Koncelebrovať bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch spolu s kňazmi slovenských diecéz. V V sobotu 21. novembra, na záver poslednej svätej omše Novény, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude sekretár Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej kaplnky a zakončia tak tohoročnú novénu k Trnavskej Panne Márii. Veriaci, ktorí nebudú môcť prísť z rozličných príčin do Trnavy, hlavne chorí a seniori, budú môcť sledovať priame prenosy z novény na televíznych obrazovkách vďaka slovenskej katolíckej televízii LUX.

Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi, s obmenami formy, už 71 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.

::PROGRAM SLÁVENÍ::

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave

( TK KBS, abu; ml ) 20151113025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]