[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília Mons. Mariána Chovanca na svätej omši pri oltári nad hrobkou sv. Petra
P:3, 09. 11. 2015 11:00, DOM

Rím 9. novembra (TK KBS) V Ríme sa začala návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum. Prvým bodom na programe bola návšteva Baziliky svätého Petra vo Vatikáne, kde biskupi o pol ôsmej spoločne slávili svätú omšu pri oltári nad hrobkou svätého Petra. Homíliu predniesol banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec, generálny sekretár KBS. Prinášame ju v plnom znení.

* * * *

Najdôstojnejší otcovia biskupi, arcibiskupi, milí bratia kňazi, drahí bratia a sestry v Kristu, pútnici i ctihodné sestričky,

tu, v podzemí Baziliky sv. Petra, oficiálne začíname našu návštevu ad limina apostolorum. Tak ako iné národy, tak ako iní biskupi z celého sveta, prichádzajú sem, tak sme prišli aj my, aby sme si pripomenuli, že sme kresťania a katolíci, že Kristova Cirkev stojí na skale, stojí na Petrovi. A tú nám to podzemie každým svojím kameňom, každým svojím nápisom, túto pravdu mimoriadnym spôsobom približuje.

Tu neďaleko od nás sa v roku 1951 našiel malý úlomok z tzv. červeného múra, na ktorom boli malými písmenami napísané veľmi dôležité a významné slová Petros enesti. Po grécky to znamená Peter je tu. Na tento nález kresťania - katolíci čakali dlhé stáročia. Lebo tradícia bola presvedčená o tom, že tu bol pochovaný Peter. Ale mnohí pochybovači tento fakt, túto tradíciu, popierajú, ako mohol byť Peter pochovaný tu.

Keď sa vrátime do dejín v prvom storočí, tu na tomto mieste, kde sa nachádzame, na Vatikánskom vŕšku bol cintorín. V roku 17 cisár Gaius Caligula začal bližšie pri rieke Tiberi stavať cirkus. Bol to už štvrtý cirkus v meste Rím. Ako vieme, v roku 64 bol v Ríme obrovský požiar. A mesto Rím sa nachádzalo južnejšie od rieky Tiber, čiže nie na tejto severnej strane, kde sme teraz my. Všetky významné budovy vtedy ľahli popolom. Aj cirkus. Jediný cirkus, ktorý obstál v Nerovej dobe v 60-tych rokoch, bol práve tento cirkus, ktorý začal stavať, aj ho postavil, cisár Caligula. Preto, ak chcel cisár Nero pre Rimanov usporiadať hry, mohlo to byť len na tomto mieste, tu. A pravdepodobne v roku 67, keď slávil svoje narodeniny, čo bolo vždy sprevádzané s popravami ľudí, tradícia hovorí, že medzi tými, ktorí boli popravení, bol aj svätý Peter. Tu na týchto miestach, kde bol cirkus, Peter vykrvácal a hneď vedľa bol cintorín a tam ho pochovali.

Kresťania od začiatku chodievali k jeho hrobu. V 2. storočí v roku 160 postavili tzv. červený múr, ktorý mal chrániť práve vzácny hrob - Petra, apoštola. A keď rímsky kňaz Gaius okolo roku 200 píše svojmu oponentovi, tak mu hovorí, ak chceš, príď do Ríma a poď sa pozrieť na trofeje apoštolov. Na trofeje Petra a Pavla. A práve trofej sv. Petra bola tu. Potom pokračovala história. Petrove ostatky boli odtiaľto jedenkrát prenesené na iné miesto. Bolo to v roku 258, keď cisár Valerián začal veľké prenasledovanie, ktoré bolo sprevádzané aj tým, že zneucťoval kresťanské pamiatky. A kresťania videli, že toto je vzácna pamiatka pre nás, on určite na ňu siahne. Preto Petrove kosti vložili do malej schránky a predniesli ju do katakômb sv. Sebastiána. Tam boli až do roku 320.

Medzitým sa odohrali ďalšie prevratné historické udalosti. V roku 313 kresťania dostávajú slobodu. V roku 315 cisár Konštantín tu nad hrobom sv. Petra postavil pamätník. Ale to bola len príprava na to, aby v roku 324 začal stavať prvú Baziliku sv. Petra. A toto bol mimoriadny počin, lebo toto miesto vôbec nebolo vhodné na veľkú stavbu. Nebolo vhodné z geodetických dôvodov, pretože tu bol veľký sklon a bol tu vrásovitý terén. Druhá nevýhoda bola, že práve tu za Tiberom, na severnej stráne bola odmočená pôda, boli tu bažiny, šírili sa tu infekcie, z hygienického hľadiska nebolo vhodné, aby sem chodili ľudia. A napokon bolo tu spomínané pohrebisko. A pohrebisko podľa štátnych zákonov nesmel nikto porušiť. Boli tri veľké prekážky a nevýhody, prečo stavať na tomto mieste baziliku. Ale Konštantín to urobil. A to kvôli tomu, aby bazilika stála rovno nad hrobom sv. Petra. Potom v roku 320 tie ostatky sv. Petra sa opäť vrátili už nie na pôvodné miesto, ale do tzv. múru gerero, Múru grafitov, a tam v tej schránke jeho kosti ostali.

Drahí bratia a sestry,

my sme prišli sem, k hrobu sv. Petra, aby sme si pripomenuli Ježišove slová, ktoré povedal Petrovi: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi (Por. Mt 16, 18 - 19). Exegéti hovoria, že je to prísľub Petrovej služby. A potom Pán Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní sa pýta Petra: Miluješ ma? (Por. Jn 21, 16) A Peter, trošku zahanbený, lebo nezabudol na svoje zapretie, odpovedá Pánu Ježišovi, tak veľmi skromne "Pane, ty vieš všetko, ty vieš, že ťa milujem". A vtedy mu Pán Ježiš hovorí: "Tak pas moje ovečky, pas mojich baránkov."

Drahí bratia a sestry v Kristu,

sme tu na pamätnom mieste, posvätnom mieste skropenou krvou mučeníkov, ktoré prelieval cisár Nero na týchto miestach. Aj naša vernosť Svätému Otcovi nás bude niečo stať. Mali by sme byť pripravení na obetu, lebo bez obety niet žiadnych veľkých skutkov. A vlastne, ak nie je obeta, nie je ani pravá láska. Prosme si počas tejto návštevy tú pravú lásku voči Ježišovi Kristovi a následne voči Jeho Cirkvi, lebo ona je jeho tajomným telom, a na jej čele stojí Svätý Otec, na jej čele stojí pápež, ktorého vernosť by sme mali dosvedčiť svojím životom a ak treba aj svojou krvou. Amen.

* * * *

Zdroj (prepis audionahrávky): TK KBS

TK KBS vydala k správe ::AUDIO::

( TK KBS, mch, ml; ml ) 20151109029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]