[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 07. 03. 2021   Meniny má Tomáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Od ad limina apostolorum očakávam podnety pre život Cirkvi
P:3, 03. 11. 2015 11:27, DOMBratislava 3. novembra (TK KBS) V dňoch 8. - 14. novembra 2015 sa uskutoční návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé oficiálne spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislavom Zvolenským, bratislavským arcibiskupom metropolitom.

TK KBS: Uplynulo sedem rokov od poslednej návštevy ad limina slovenských biskupov v Ríme. Ako si na ňu spomínate a v čom vás najviac oslovila?

Na ostatnú návštevu „ad limina apostolorum“ v Ríme v roku 2007 mi zostali pekné spomienky. Silným zážitkom bolo predovšetkým osobné stretnutie so Svätým Otcom Benediktom XVI. Dodnes mám pred očami jeho tvár, ktorá vyžarovala vnútornú sústredenosť, pokoj a veľkú pozornosť voči každému z biskupov. Mám živo v pamäti aj stretnutia s najbližšími spolupracovníkmi Svätého Otca, ktorí odpovedali ochotne na naše otázky. Uvedomili sme si vtedy, že aj my spolu s ostatnými veriacimi z našich diecéz patríme do veľkého celosvetového spoločenstva Katolíckej cirkvi. Hlbokým zážitkom boli aj slávenia svätých omší najprv na hrobe svätého apoštola Petra a potom aj v svätého Klimenta, kde je pochovaný svätý Cyril.

TK KBS: V čom sa od poslednej návštevy zmenila situácia Cirkvi na Slovensku?

Od ostatnej návštevy uplynulo už osem rokov. Do tohto obdobia patria veľké zmeny, ktoré uskutočnil Svätý Otec Benedikt XVI. v oblasti usporiadania území diecéz. Najprv v januári 2008 zriadil Bratislavskú eparchiu a zároveň povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a zriadil Prešovskú gréckokatolícku metropoliu. Potom vo februári 2008 nasledovali zmeny v územiach rímskokatolíckych diecéz, bolí zriadené Bratislavská arcidiecéza a Žilinská diecéza, novým spôsobom boli usporiadané hranice diecéz Nitrianskej,  Banskobystrickej a Rožňavskej a samozrejme Trnavskej arcidiecézy. Dnes s vďačnosťou konštatujeme, že tieto zmeny prospeli duchovnému životu v našej krajine. V tomto období aj viacerí otcovia biskupi zomreli, na ich miesta prišli noví diecézni biskupi. Zdá sa však, že postúpila aj sekularizácia nášho spoločenského prostredia. V každom prípade spoločenstvo veriacich dozrievalo vo viere.

TK KBS: Aké sú aktuálne hlavné radosti a naopak, aké sú najväčšie bolestí Katolíckej cirkvi na Slovensku dnes a v čom vidíte ich príčiny? 

Veľkou radosťou Katolíckej Cirkvi na Slovensku je mladá a stredná generácia aktívnych veriacich laikov, ktorí s veľkým rešpektom voči svojej zodpovednosti pred Bohom zreteľne v našej spoločnosti žijú podľa viery a mravného zákona a sú veľkou a skutočnou zárukou budúcnosti našej krajiny. Tu je veľká radosť spojená s veľkou bolesťou. Lebo zároveň si uvedomujeme, že máme aj veľký počet mladých ľudí, ktorí boli pokrstení, ale ich otcom a matkám sa nedarilo rozvíjať dar viery vo vlastnom živote a v živote svojich detí v takej miere, aby sa nedostali do stavu rezervovanosti alebo pasivity. Spomenutá bolesť má iste viaceré príčiny, ale jednou je aj súčasná mentalita spoločnosti, ktorá síce chce rozvíjať dar slobody každého jednotlivca, ale nemá prostriedky a možno ani záujem ukázať správne uskutočňovanie slobody.

TK KBS: Aké hlavné výzvy sú pred Katolíckou cirkvou na Slovensku do ďalších desaťročí? 

Pre Katolícku Cirkev na Slovensku a vlastne na celom svete zostáva hlavnou výzvou, ako žiť podľa evanjelia v súčasnej spoločnosti tak, aby sme mohli byť šťastní a vo svedomí pokojní. Každá generácia musí pozorovať predošlú generáciu, čerpať z jej poznania a svedectva, ale nevyhnutne aj osobne sa rozhodnúť pre život podľa evanjelia. V tomto zmysle je základnou výzvou starostlivosť o rodiny ako najzákladnejšie spoločenstvo a o mladú generáciu. V starostlivosti o mladú generáciu však musíme vydať svedectvo o tom, že budúcnosť majú tie spoločenstvá, ktoré milujú a starajú sa o svojich seniorov, budúcnosť má spoločnosť, ktorá miluje deti a starších ľudí.

TK KBS: Aké témy budú dominovať najbližšej návšteve ad limina apostolorum a čo od nej očakávate ako predseda KBS? 

Návšteva „ad limina“ vždy znamená zhodnotenie života Katolíckej cirkvi vo všetkých oblastiach, čiže je nevyhnutná určitá vyváženosť pri informovaní o živote Cirkvi na Slovensku, to znamená, že nevyhnutne musíme hovoriť o tom, ako sa nám darí poskytovať duchovnú službu pre veriacich vo všetkých obdobiach ich života, o tom, ako sa vyvíja otázka povolaní na duchovnú službu a predovšetkým bude témou to, čím sa zaoberala biskupská synoda, teda povolaním a poslaním rodiny v Cirkvi a v súčasnom svete. Blízkosť synody na takú základnú tému nevyhnutne určuje aj základnú tému našej návštevy u Svätého Otca. Ako predseda Konferencie biskupov Slovenska očakávam duchovné posilnenie, zážitok jednoty Cirkvi na čele so Svätým Otcom a aj nové podnety pre život Cirkvi, ktoré vyplynú zo stretnutí či už so samotným pápežom alebo s jeho najbližšími spolupracovníkmi.

( TK KBS, sz; ml ) 20151103018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]