[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 03. 2024   Meniny má Albín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príprava ad limina trvá mesiace, sú do nej zapojené zložky miestnych cirkví
P:3, 29. 10. 2015 10:00, DOM

Bratislava 29. októbra (TK KBS) V dňoch 8. - 14. novembra 2015 sa uskutoční návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé oficiálne spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Čo znamená pripravovať návštevu ad limina apostolorum? Aké praktické kroky treba pred ňou vykonať a kto sa im venoval? Hovoríme s rektorom Slovenského pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Vladimírom Stahovcom, ktorý koordinoval kontakty medzi Rímom a Slovenskom.

TK KBS: V akej pozícii ste vystupovali vo vzťahu k príprave návštevy ad limna apostolorum slovenských biskupov v Ríme a Vatikáne?

Celú prípravu Návštevy “Ad limina Apostolorum” na miestnej úrovni koordinuje Generálny sekretariát Konferencie biskupov Slovenska v súčinnosti s jednotlivými komisiami, radami a ďalšími inštitúciami. Pokračujúc v tejto línii partnerom Generálneho sekretariátu zo strany Vatikánu je Kongregácia pre biskupov, vnútri ktorej je zriadený Úrad pre koordináciu návštev “ad limina”. Mojou úlohou je, na základe dekrétu vystaveného Predsedom KBS, udržiavať kontakt medzi dvoma vyššie spomenutými inštitúciami.

TK KBS: Čo vlastne predstavuje táto návšteva?

Historické okolnosti vzniku Návštevy “Ad limina Apostolorum” nám zároveň dávajú odpoveď na to, čo je jej podstatou.

Kresťanský starovek považoval hrob za prah (limen), ktorý oddeľuje pozemský život od života záhrobného (posmrtného). V tomto kontexte sa limina Apostolorum (hroby sv. Petra a sv. Pavla v Ríme) stávajú vytúženým cieľom veriacich, ktorí žijú rozptýlení v okolitých krajinách. V stredoveku tento vývoj nabral na intenzite najmä vyhlasovaním jubilejných a svätých rokov.

Pápež Sixtus V. konštitúciou Romanus Pontifex z 20. decembra 1585 túto, dovtedy osobnú duchovnú aktivitu veriacich pretvoril na kánonickú povinnosť pre biskupov, ktorým nariadil každé tri roky, počnúc rokom 1587, prísť do Ríma uctiť si hroby Apoštolov (ad veneranda limina Apostolorum) a odovzdať napísanú reláciu o stave ich diecézy. Táto relácia bola následne preskúmana Posvätnou kongregáciou koncilu a uložená do jej archívu, takže sa v konečnom dôsledku stala dôležitým depozitom historických správ.

V priebehu storočí bola prax Návštevy “Ad limina Apostolorum” doplňovaná, ale aj menená predpismi Kánonického kódexu. (Zmenil sa napr. cyklus návštev z troch na päť rokov). V súčasnosti dokument, ktorým sa riadi Návšteva “Ad limina Apostolorum” je “Direktórium pre návštevu “ad limina”, ktoré vydala vatikánska Kongregácia pre biskupov dňa 29 júna 1988. Direktórium prakticky rozčleňuje návštevu na tri základné momenty: 1) púť a vzdanie úcty hrobom kniežatám apoštolov; 2) stretnutie so Svätým Otcom; 3) kontakty s jednotlivými dikastériami Rímskej kúrie. Direktórium zvýrazňuje dôležitosť návštevy, ktorá “predstavuje podstatný moment výkonu pastoračnej služby pápeža: počas tejto návštevy Najvyšší Pastier Cirkvi prijme pastierov jednotlivých miestnych cirkvi a prejednáva s nimi otázky týkajúce sa ich poslania”.

TK KBS: Ako dlho sa takáto návšteva pripravuje?

Príprava Návštevy “Ad limina Apostolorum” trvá niekoľko mesiacov a sú do nej zapojené všetky zložky života jednotlivých miestnych cirkvi. Ja sa na tomto mieste obmedzím iba na toto konštatovanie, nakoľko táto otázka smeruje k tým, ktorí sa Návštevou “Ad limina Apostolorum” zaoberali na diecéznej úrovni a ktorí pripravovali relácie pre svojich biskupov podľa svojich kompetencii z rozličných oblastí života tej-ktorej diecézy.

TK KBS: Keby sme si to mali prakticky predstaviť, aké kroky bolo potrebné vykonať v Ríme a Vatikáne?

Prakticky som začal kontaktovať Úrad pre koordináciu návštev “ad limina” v druhej polovici mája tohto roka Hneď pri prvom stretnutí som predložil zoznam slovenských biskupov podľa ich záujmu o návštevu toho-ktorého dikastéria. Celý program návštevy našich biskupov na jednotlivých dikastériach už potom vykonal Úrad. Ten sa postaral aj o zabezpečenie termínov svätých omší v štyroch Pápežských bazilikách (predtým tzv. Patriarchálne bazilky), kde budú naši biskupi - sprevádzaní svojimi veriacimi, ktorí budú v tých dňoch na púti v Ríme - celebrovať sväté omše. Je len prirodzené, že v procese prípravy dochádza k eventuálnym zmenám, ktoré bývajú riešené vzájomnou komunikáciou.

TK KBS: S kým sa konzultuje príprava audiencie so Svätým Otcom?

Jedným z podstatných momentov Návštevy “Ad limina Apostolorum”, ako som uviedol vyššie, je stretnutie biskupov so Svätým Otcom. Jej prípravu som konzultoval s Prefektúrou pápežského domu.

TK KBS: Sú tam aj nejaké osobitné body programu, ktoré bolo potrebné skoordinovať a dohodnúť?

Osobitným a špeciálnym bodom programu v prípade slovenských biskupov je pri príležitosti Návštevy “Ad limina Apostolorum” navštíviť v Ríme Baziliku sv. Klementa, v ktorej sa nachádzajú relikvie a hrob sv Cyrila a kde budú vzdávať vďaky Bohu za veľký dar, ktorý nám dal vo sv. Cyrilovi a sv. Metodovi, našich otcoch vo viere. Veľký význam pre hladký priebeh návštevy majú pochopiteľne transporty biskupov a ich sprievodu na miesta jednotlivých dikastérii či liturgických slávení. V niektorých prípadoch je napr. časť biskupov na jednom úrade, zatiaľ čo iná skupina je v tom istom čase na inom. To sú detaily, ktoré musia byť predvídané a správne načasované.

TK KBS: Čo vy osobne očakávate od návštevy ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne?

Návšteva “Ad limina Apostolorum” ponúka biskupovi príležitosť posilniť vedomie vlastnej zodpovednosti byť nástupcom apoštolov a zároveň prehĺbiť a upevniť jeho hierarchické spoločenstvo s Nástupcom sv. Petra; zároveň však Návšteva dáva možnosť Svätému Otcovi vykonávať univerzálnu službu pastiera, ktorú uskutočňuje v tej-ktorej partikulárnej cirkvi cez svojho brata v biskupskej službe. Toto je iste dôležitá skutočnosť Návštevy. Núka sa však aj iná optika cez ktorú je potrebné vidieť jej zmysel. Berúc do úvahy celú “filozofiu” Návštevy “Ad limina Apostolorum” je vhodné zdôrazniť, že Návšteva to nie je iba ten jeden konkrétny týždeň, ktorý biskup strávi vo Večnom meste. Myslím si, že to dôležitejšie sa udialo predtým než do Ríma príde; to čo prebehlo počas prípravy Návštevy a to je snaha o konkrétne a pravdivé poznanie náboženského života vo svojej diecéze. Iba tak sa pre biskupa môže stať Návšteva “Ad limina Apostolorum” skutočným povzbudením a zároveň odrazovým bodom pri odhodlaní nachádzať a v sile svojej biskupskej služby ponúkať tým, ktorí sú mu zverení dôvody nádeje plynúcej z evanjelia, ktorého hlásanie mu bolo zverené.

Zdroj: TK KBS

( TK KBS, tk, ml; pz ) 20151029019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]