[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Svetovej púti Rómov vo Večnom meste bude aj skupina 120 Slovákov
P:3, 23. 10. 2015 14:36, DOM

Vatikán 23. októbra (RV) Tento rok uplynulo päťdesiat rokov od historického stretnutia blahoslaveného pápeža Pavla VI. s kočovnými Rómami v rímskej časti Pomezia. Išlo o prvú medzinárodnú púť Rómov, na ktorú prišli aj so svojimi duchovnými pastiermi. Pri príležitosti tohto výročia Pápežská rada pre migrantov a cestujúcich organizuje od 23. - 26. októbra vo Večnom meste Svetovú púť Rómov. Cieľom je pripomenúť otvorenosť Cirkvi voči Rómom a voči tým, ktorí žijú na okraji spoločnosti, čo osobitným gestom pred 50 rokmi preukázal pápež Montini. Púť má byť tiež stretnutím kultúr a príležitosťou poukázať na históriu a hodnoty Rómov, ktorí sú často obeťami predsudkov a nevraživosti ľudí. Približne 5-tisíc pútnikov zo všetkých krajín Európy, Ameriky a Ázie, prijme v pondelok 26. októbra na osobitnej audiencii pápež František.

Medzi účastníkmi nebudú chýbať ani Rómovia zo Slovenska, ktorí vyrazili autobusmi už vo štvrtok 22. októbra. Púť 120-člennej skupiny sa uskutočňuje pod záštitou Rady pre pastoráciu Rómov a menšiny KBS a vedie ju košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Na podujatí sa zúčastní aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. V sobotu 24. októbra čaká všetkých pútnikov návšteva viacerých pamiatok a večerná krížová cesta v rímskom Koloseu, ktorej bude predsedať kardinál Agostino Vallini, generálny vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu. V nedeľu 25. októbra budú vo svätyni Božej lásky (Divino Amore) na južnom okraji Ríma sláviť svätú omšu s predsedom Pápežskej rady pre migrantov a cestujúcich, kardinálom Antoniom Maria Veglió. Predseda dikastéria pre migrantov sa aj osobitne stretne so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Petrom Pollákom v sprievode veľvyslanca SR pri Svätej stolici Petra Sopka. Program vyvrcholí v pondelok dopoludnia účasťou na audiencii s pápežom Františkom o 11.45 v Aule Pavla VI. Slovenskí pútnici budú následne popoludní sláviť Eucharistiu pri oltári sv. Jozefa v Bazilike sv. Petra, ktorej bude predsedať Mons. Bernard Bober. Na Slovensko sa pútnici vrátia v utorok 27. októbra.

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20151023024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]