[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 02. 2023   Meniny má Veronika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krúžky na Biskupskej synode ukončili svoju prácu – obsah brífingu
P:3, 20. 10. 2015 21:01, ZAH

Vatikán 20. októbra (RV) Synoda o rodine dnes napoludnie uzavrela prácu v jazykových skupinách. Ich relácie s pripomienkami a návrhmi k téme tretej časti synody o poslaní rodiny v dnešnej dobe, ktorá zahŕňa aj komplikované pastoračné situácie, boli popoludní predstavené v pléne a podľa informácie Tlačového strediska budú zverejnené v stredu ráno. Dnes bolo publikovaných ďalších 15 príspevkov audítorov, medzi ktorými sú viaceré svedectvá manželských párov. Na novinárskom brífingu vystúpili traja z delegátov synody: arcibiskup Barcelony kardinál Martinez Sistach, arcibiskup juhoafrického Durbanu kardinál Wilfrid Fox Napier, ktorý je jedným z predsedajúcich delegátov synody, a arcibiskup mexickej Morelie Alberto Suárez Inda.

Podľa slov španielskeho kardinála Sistacha, ktorý je odborníkom na kánonické právo, rodina nie je iba výzvou, ale je predovšetkým príležitosťou, ako byť šťastným. Príprava na manželstvo je preto zásadne dôležitá, aby sa predchádzalo odlukám a rozvodom. K súčasnej reforme procesov manželskej nulity sa vyjadril, že je v súlade s milosrdenstvom Cirkvi a chráni nerozlučiteľnosť manželstva. Uľahčí mnohým dôstojne začať nový život, pred Bohom a pred Cirkvou. Mexický kardinál Suárez Inda zdôraznil potrebu súčinnosti inštitúcií pre dobro rodiny. Pálčivým problémom pre Mexiko v tomto ohľade je migrácia, ktorá ohrozuje rodiny nielen pre geografické odlúčenie, ale neraz aj z dôvodu legislatívy, ktorá neumožňuje scelenie rodín. V tejto súvislosti arcibiskup Morelie poďakoval biskupom USA za ich veľkú prácu pri prijímaní mexických prisťahovalcov. Ďalšie ohrozenia rodiny v kontexte Mexika plynú z organizovanej kriminality a tiež z dôsledkov globalizácie, ktorá ponecháva mladých vo výchovnom procese odkázaných samých na seba.

Kardinál Suárez Inda hovoril aj o obrovskej radosti Mexika z avizovanej návštevy pápeža Františka. Zatiaľ nie sú stanovené dátumy, ale cesta sa nepochybne sústredí na témy spravodlivosti a pokoja. Svätý Otec zaiste navštívi svätyňu v Guadalupe a môže to byť pre neho príležitosť zájsť aj do väzníc a tiež stretnúť sa s mladými, aby v nich i v celej krajine posilnil nádej. Juhoafrický kardinál Napier je presvedčený, že africkí biskupi priniesli na synodu optimizmus. Z obsahu synody ďalej vyzdvihol úlohu laikov, predovšetkým šťastných rodín, ktoré v istom zmysle ukazujú Synode smer, ktorým sa má uberať. Je teda dôležité sústrediť sa na povolanie a poslanie rodiny dnes a sprevádzať manželov ako pred, tak aj po uzavretí manželstva, pretože Cirkev sa reformuje reformovaním rodiny, ktorá je základom.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20151020040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]