[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František svätorečil manželský pár Martinovcov a ďalších dvoch svätých
P:3, 18. 10. 2015 19:30, ZAH

Vatikán 18. októbra (RV) Svätý Otec František dnes pri svätej omši na Námestí sv. Petra vyhlásil za svätých talianskeho kňaza Vincenta Grossiho (1845-1917), španielsku rehoľnú sestru Máriu od Nepoškvrneného počatia (1926-1998) a francúzskych manželov Ľudovíta Martina (1823-1894) a Máriu Zéliu Guérinovú (1831-1877), rodičov sv. Terézie z Lisieux. Pred Bazilikou sv. Petra vyzdobenou gobelínmi s ich podobizňami hneď po úvodnom speve vzývania Ducha Svätého prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato sprevádzaný troma postulátormi káuz predniesol žiadosť o svätorečenie kandidátov a predstavil ich životopisné črty.

Keď doznel spev litánií ku všetkým svätým, Svätý Otec slávnostne predniesol v latinčine kanonizačnú formulu. Pri oltári vystavili relikviáre s pozostatkami nových svätých, ktoré prinášali v procesii skupiny rehoľných sestier a rodina s deťmi.

Evanjelium (Mk 10,35-45) zaznelo slávnostnou formou po latinsky a grécky. Svätý Otec sa v homílii zameral na služobný charakter autority v Cirkvi. Vyšiel zo slov proroka Izaiáša o poníženom a trpiacom Pánovom Služobníkovi (Iz 53,10-11) a zdôraznil Ježišov príklad slúžiacej pokory a obetovania vlastného života pre záchranu druhých. Z Markovho evanjelia pripomenul svetské ambície apoštolov Jakuba a Jána po popredných miestach a následné Ježišovo napomenutie:

„«Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom» (Mk 10,43). Týmito slovami ukazuje službu ako štýl autority v kresťanskom spoločenstve. Kto slúži iným a je skutočne bez prestíže, má ozajstnú autoritu v Cirkvi. Ježiš nás pozýva zmeniť mentalitu a prejsť od pachtenia sa za mocou k radosti v nenápadnosti a službe, vykoreniť inštinkt dominovania nad druhými a praktizovať čnosť pokory.“

Ježišov príklad autority je v protiklade ku svetským kritériám, pokračoval pápež František, no Ježišova skúsenosť znášania utrpenia korešponduje s naším vlastným utrpením. S poukazom na List Hebrejom (4,14-16) zdôraznil, že „Ježiš vykonáva kňazstvo milosrdenstva a spolucítenia,“ a toto sa vzťahuje aj na povolanie každého jedného kresťana:

„Každý z nás, nakoľko je pokrstený, má vlastnú účasť na Kristovom kňazstve. Veriaci laici na všeobecnom kňazstve, kňazi na služobnom kňazstve. Preto všetci môžeme prijímať lásku, ktorá vyžaruje z jeho otvoreného Srdca, ako pre nás samých, tak i pre druhých: stávajúc sa ‚kanálmi‛ jeho lásky, jeho spolucítenia, zvlášť voči tým, ktorí sú v bolesti, úzkosti, bezradnosti a v samote.“

Do súvisu so vzorom Ježišovej slúžiacej pokory dal potom Svätý Otec práve kanonizovaných svätých:

„Tí, ktorí boli dnes vyhlásení za svätých, vytrvalo slúžili bratom s mimoriadnou poníženosťou a láskou, napodobňujúc tak Božského Majstra. Sv. Vincent Grossi bol horlivý farár, vždy pozorný voči potrebám svojich ľudí, osobitne voči zraniteľnosti mladých. Pre všetkých so zápalom lámal chlieb Slova a stal sa Dobrým Samaritánom pre najnúdznejších.

Sv. Mária od Nepoškvrneného počatia čerpajúc zo zdrojov modlitby a kontemplácie osobne žila s veľkou pokorou službu tým najposlednejším, so zvláštnou pozornosťou k deťom chudobných a chorých.

Svätí manželia Ľudovít Martin a Mária Zélia Guérinová žili kresťanskú službu v rodine, vytvárajúc deň čo deň prostredie plné viery a lásky, a v tejto klíme vzklíčili povolania dcér, medzi ktorými je sv. Terézia od Dieťaťa Ježiša.

Žiarivé svedectvo týchto nových svätých nás pobáda vytrvať na ceste radostnej služby bratom, dôverujúc v Božiu pomoc a v materinskú ochranu Márie. Nech teraz z neba bdejú nad nami a podopierajú nás svojím mocným orodovaním.“

Kanonizácia bola súčasťou programu 14. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov na tému „Povolanie a poslanie rodiny v Cirkvi a v súčasnom svete“. V počte 270 synodálnych otcov z celého sveta boli prítomní aj slovenskí arcibiskupi Stanislav Zvolenský a Ján Babjak. Najbližšími koncelebrantmi pápeža Františka boli predsedajúci delegáti synody, hlavný relátor a generálny sekretár Biskupskej synody.

Na námestí zaplnenom pútnikmi boli prítomné aj oficiálne delegácie, ktoré Svätý Otec v závere pozdravil. Napr. zo Španielska pricestoval starosta Sevilly a viacero ministrov vlády, ďalej rehoľné sestry zo Spoločnosti Kríža a množstvo ďalších pútnikov, najmä z Adalúzie. Z Francúzska to boli predovšetkým skupiny z Bayeux, Lisieux a Sées, z Talianska hlavne z diecéz Lodi a Cremona a členky Kongregácie dcér Oratória. Medzi pútnikmi zo Slovenska boli okrem iných veriaci z Farnosti sv. Terézie z Lisieux v Prievidzi – Zapotôčkoch, pútnici z Bratislavy a ďalší.

Slávnosť uzavrela poludňajšia modlitba Anjel Pána, pred ktorou Svätý Otec predniesol výzvu k upokojeniu napätej situácie vo Svätej zemi:

„Drahí bratia a sestry, sledujem s veľkým znepokojením situáciu veľkého napätia a násilia, ktoré sužuje Svätú zem. V tejto chvíli je potrebné veľa odvahy a veľa sily ducha povedať nie nenávisti a pomste a urobiť gestá pokoja. Preto sa modlime, aby Boh posilnil vo všetkých, v tých, čo vládnu i v občanoch, odvahu postaviť sa proti násiliu a urobiť konkrétne kroky k uvoľneniu napätia. V aktuálnom blízkovýchodnom kontexte je viac než kedykoľvek rozhodujúce to, aby sa nastolil pokoj vo Svätej zemi. Toto od nás žiada Boh i dobro ľudstva.“

( TK KBS, RV jb; pz ) 20151018006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]