[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Plénum synody o poslaní rodiny: Zdravé rodiny pomáhajú hojeniu rán iných
P:3, 15. 10. 2015 19:05, ZAH

Vatikán 15. októbra (RV) Vo Vatikáne dnes synoda pokračovala generálnymi kongregáciami v pléne k tretej časti pracovného dokumentu Instrumentum laboris s témou „Poslanie rodiny dnes“. Poludňajší novinársky brífing, moderovaný pátrom Federicom Lombardim, bol venovaný vyše 90 príhovorom, ktoré v Synodálnej aule odzneli včera popoludní a v priebehu dnešného dopoludnia za prítomnosti približne 260 synodálnych otcov. Ako povedal vatikánsky tlačový hovorca, všeobecná diskusia o tejto tretej časti pracovného dokumentu by sa dnes mala uzavrieť.

Páter Lombardi upozornil na niekoľko tém, o ktorých sa zvlášť hovorilo v posledných príspevkoch. Medzi nimi sa vrátil k aktuálnej reforme procedúr nulity manželstva, s dôrazom na dôležitosť formácie pracovníkov v súdnej oblasti, čo sa týka káuz nulity, ale tiež v oblasti pastorácie týchto rodín. Za ďalší zaujímavý bod označil vatikánsky hovorca príspevok na tému odpustenia:

„Niekto si všimol, že v celom Instrumentum laboris je slovo «odpustenie» iba jeden jediný raz, a to je asi trochu málo... Pretože odpustenie je v kresťanskom živote kľúčovou témou, aj čo sa týka vzťahov medzi ľuďmi.“

Príspevky v pléne zdôraznili dôležitú skutočnosť, že kresťanské rodiny sú príkladom pohostinnosti a nehy voči ostatným, a to aj voči tým, ktorí žijú v ťažkých situáciách, v situáciách zranenia alebo utrpenia: „Práve kresťanská rodina nažívajúca v láske je najviac schopná žiť prijatie a pomáhať hojeniu rán rôznych ľudí.“

Podľa P. Lombardiho ďalšou významnou témou, o ktorej sa hovorilo za posledných 24 hodín, sú otázky miešaných manželstiev s rozdielnym náboženstvom. Išlo najmä o príspevky synodálnych otcov z Ázie a Afriky, ktorí sú často konfrontovaní s týmito situáciami, pričom sa poukázalo aj na pozitívny aspekt týchto manželstiev, ako na príležitosť žiť dialóg: „Instrumentum laboris musí na to poukázať nielen ako na miesto problémov, ale aj ako na pozitívne miesto dialógu, ohlasovania lásky“ - povedal hovorca, avšak pripomenul, že boli prezentované skutočne ťažké situácie, napr. v moslimskom kontexte. Takže miestne biskupské konferencie prejavili záujem, aby týmto špecifickým prípadom bola venovaná väčšia pozornosť.

Napokon P. Lombardi na dnešnom brífingu spomenul tému migrantov, ktorí sa ocitajú vo veľmi ťažkých situáciách, vo veľkej chudobe, a na miestach, kde žijú ilegálne či bez potrebných dokumentov, a preto sa nemôžu zosobášiť, aj keby chceli.

„Takže, keď Cirkev nájde riešenie typu «manželstvo svedomia», čiže uznaním možnosti manželstva aj tam, kde existujú závažné ťažkosti pre osoby, ktoré žijú v týchto extrémnych situáciách.“

Ako hostia boli na tlačovej konferencii Mons. Stanisław Gądecki, arcibiskup Poznane a predseda Konferencie biskupov Poľska, a Mons. Carlos Aguiar Retes, arcibiskup Tlalnepantly v Mexiku, ktorý bol donedávna predsedom Rady konferencií biskupov Latinskej Ameriky (CELAM).

Zajtra sa budú vo Vatikáne konať až dva brífingy. Prvý bude venovaný predstaveniu osobností manželov Martinovcov, rodičov sv. Terézie od Dieťaťa Ježiša, ktorí budú svätorečení v nedeľu. Druhý bude klasicky venovaný 14. riadnemu generálnemu zhromaždeniu Synody biskupov. Naproti tomu v sobotu, v deň oslavy 50. výročia zriadenia Synody biskupov ako inštitúcie sa brífing neuskutoční, keďže sa bude konať slávnostné jubilejné stretnutie v Aule Pavla VI.

( TK KBS, RV jk; pz ) 20151015033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]