[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská synoda o rodine vo Vatikáne vstúpila do druhého týždňa prác
P:3, 13. 10. 2015 09:14, ZAH

Vatikán 13. októbra (RV) Práce 14. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody pokračovali v pondelok paralelnými zasadaniami trinástich jazykových skupín (6. a 7. stretnutie krúžkov). Na tomto programe sa zúčastňoval aj Svätý Otec. Ako informoval na novinárskom brífingu P. Federico Lombardi, krúžky sa v pondelok a utorok venujú témam 2. časti pracovného dokumentu, čiže otázke podstaty povolania rodiny podľa Božieho plánu.

Krúžky takto do stredy pripravia ďalšiu sériu čiastkových relácií s pripomienkami k obsahu 2. časti pracovného dokumentu. Tieto pripomienky slúžia pre vypracovanie záverečného dokumentu, tzv. Záverečnej relácie, ktorá bude pred skončením synody predložená synodálnym otcom na hlasovanie bod po bode. Pokiaľ ide o predchádzajúce zasadania v pléne, v sobotu sa pri 6. generálnej kongregácii začali synodálni otcovia venovať tretej časti Pracovného dokumentu, čiže praktickým otázkam spojeným s „poslaním rodiny dnes“. Spolu 43 vystúpení sa venovalo rozličným témam, ako je príprava na manželstvo, procesy manželskej nulity, otázky spojené s plodnosťou, vzťah kňaza voči rodinám, či pastoračné možnosti v zložitých situáciách veriacich, akou je aj život v ďalšom zväzku po rozpade manželstva.

K otázkam ohľadom postupne pripravovaného textu Záverečnej relácie vatikánsky hovorca pripomenul, že je v kompetencii Svätého Otca rozhodnúť, či a akou formou bude tento dokument publikovaný. Poukázal na skutočnosť, že pri synodách v posledných desaťročiach pápeži rozličným spôsobom použili texty, ktoré im synodálni otcovia predložili zväčša v podobe tzv. „propozícií“, podnetov pre vypracovanie posynodálnej exhortácie:

„V dejinách Synody boli prípady, keď bol záverečný dokument vypracovaný a publikovaný samotnou synodou, so súhlasom Svätého Otca, ako napríklad v prípade spravodlivosti vo svete, zatiaľ čo Synoda o evanjelizácii, keďže nebola v stave vypracovať následne svoj záverečný dokument, odovzdala pápežovi svoje príspevky a pápež (Pavol VI.) vypracoval „Evangelii nuntiandi“, ktorá, ako vieme, bola exhortáciou obrovského významu. A takto podobne aj pri nasledujúcich synodách tieto odovzdali svoje propozície pápežovi, ktorý potom napísal apoštolskú exhortáciu. Avšak nikde nie je napísané, že by to muselo byť presne takto. Takže to, čo vieme a čo je napísané v Poriadku synody (Ordo sinodi) je to, že konsenzus otcov sa na záver synodálnej diskusie vyjadrí v propozíciách alebo iných dokumentoch – v našom prípade tými „inými dokumentmi“ bude „Záverečná relácia“ – a potom sa odovzdá Rímskemu Veľkňazovi ako uzávery synody.“

Otázka pri aktuálnej synode teda neznie, či záverečný dokument bude vypracovaný alebo nie, ale to, ako s ním Svätý Otec naloží, či sa ho rozhodne zverejniť tak ako to urobil minulý rok, prípadne či ho využije na vypracovanie posynodálnej exhortácie. Páter Lombardi zdôraznil, že toto všetko prebieha v duchu pravidiel, ktoré už pred začiatkom synody vysvetlil generálny sekretár Synody kardinál Baldisseri. Koncept záverečnej relácie (Relatio finalis) vypracuje 10-členná komisia a predloží ho v pléne na prediskutovanie. Po zohľadnení pripomienok z tejto diskusie bude dňa 24. októbra popoludní text Záverečnej správy predložený na hlasovanie po jednotlivých bodoch a „v súlade s povahou Synody bude tento dokument odovzdaný Svätému Otcovi, ktorému prislúcha urobenie rozhodnutia v tejto veci.“ Vzhľadom na to, že niektoré médiá dnes publikovali text údajne podpísaný trinástimi kardinálmi, list adresovaný pápežovi a označený ako neverejný, obsahujúci vyjadrenia niektorých obáv z metodológie aktuálnej synody, páter Lombardi vyzval k opatrnosti ohľadom pravosti toho, čo sa publikuje a osôb, ktoré ho údajne podpísali, pretože dvaja z uvádzaných kardinálov už osobne potvrdili, že taký list nepodpísali.

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20151013012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23