[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Piaty deň prác synody: Malé krúžky nabádajú poukazovať viac na krásu rodiny
P:3, 10. 10. 2015 12:06, ZAH

Vatikán 10. októbra (RV) V piatok po vystúpení pápeža Františka s výzvou k modlitbe za pokoj a zmierenie na Blízkom východe práca v Synodálnej aule pokračovala prezentovaním pripomienok (tzv. „modi“), ktoré vzišli z doterajšej diskusie v trinástich malých krúžkoch. Krátku homíliu v rámci modlitby liturgie hodín predniesol chaldejský patriarcha Babylónie Luis Raphael Sako.

Pripomienky na doplnenie resp. úpravu Pracovného dokumentu za každú z trinástich jazykových skupín predložil v pléne zvolený relátor. Relácie sa vzťahujú na prvú časť pracovného dokumentu Instrumentum laboris, ktorá je venovaná „Načúvaniu výzvam v súvislosti s rodinou“. V stručnom zhrnutí možno povedať, že synodálni otcovia žiadajú viac položiť dôraz na nádej ako na krízu. V dokumente sa podľa nich treba sústrediť na krásu rodiny, a nielen na jej ťažkosti. Pripomienky sa tiež týkali otázky reálnej účinnosti pastorácie rodín. Častejšie v reláciách malých krúžkov zaznelo, že krása a vitalita rodiny založenej na nerozlučnom manželstve medzi mužom a ženou, jej poslanie byť školou ľudskosti, križovatkou integrácie, ktorá dáva silu sociálnej štruktúre, nie sú v Pracovnom dokumente dostatočne zvýraznené. To podľa synodálnych otcov budí dojem, akoby išlo o sociologickú analýzu ťažkostí, ktorým rodiny čelia, o zoznam problémov, takmer opomínajúc pohľad viery, Kristov pohľad. Namiesto toho, ako zdôrazňujú jazykové skupiny, by sa malo v texte častejšie objavovať, že Cirkev vkladá dôveru a nádej v rodiny, bez nadľahčovania alebo negovania ich objektívnych ťažkostí.

Ďalšie poznámky sa týkali pastorácie rodín. Keď je rodina v kríze, je to možno preto, že chýbala správna výchova k viere. Samotná Cirkev je v istom zmysle zodpovedná za situáciu rodiny dnes, pre postoj, ktorý nebol v súlade s realitou, bol príliš normatívny a bez integrálnej vízie. V protiklade s týmto synodálni otcovia povzbudzujú mať na pamäti, že Cirkev je služobníčkou, nie vládkyňou vo vzťahu k rodine, od ktorej závisí budúcnosť.

Pracovné krúžky sa tiež venovali štruktúre a jazyku dokumentu Instrumentum laboris, poukazujúc na príliš západné, eurocentrické prvky ktoré ho charakterizujú, štýl málo aktívny a občas trochu zmätený, najmä pri identifikácii tých, ktorých chce osloviť. V tejto súvislosti synodálni otcovia vyjadrili nádej, že záverečný dokument synodálneho zhromaždenia bude napísaný štýlom sviežejším, jednoduchším, jasnejším, nie príliš technickým, aby bol ľahko čitateľný pre každého. Všetkých trinásť relácií sa tiež zhodlo na tom, že sa vyžaduje venovať väčšiu pozornosť teórii gender a rizikám jej zavádzania do školských programov ako uniformné myslenie, ktoré poškodzuje rodiny. Jednomyseľný bol tiež pohľad na prístup k migrantom a utečencom, čo si vyžaduje zvláštnu pastoračnú starostlivosť ako v miestnej cirkvi odkiaľ prichádzajú, tak aj v spoločnosti, ktorá ich prijíma. V tejto súvislosti synodálni otcovia pripomínajú, že ide o výzvu v rámci náboženskej konfrontácie a zdôrazňujú nielen práva, ale aj povinnosti migrantov.

Ďalej ide o požiadavky prehĺbiť úvahu nad úlohou starších ľudí v rodinnom kruhu, osobitne starých rodičov, ako aj nad výzvami a pozitívnymi aspektmi u rodín s hendikepovaným členom. Z niektorých skupín vyšli aj ďalšie návrhy, ako napr. vložiť do záverečného dokumentu príbehy z rodinného života ako inšpiratívne príklady svätosti, doplniť biblické citácie, viac rozobrať tému čistoty a citovej výchovy, viac pozornosti venovať vplyvom techniky, zvlášť pokiaľ ide o internet a pornografiu, alebo tiež dať väčší dôraz na tému bioetiky.

Plné znenie všetkých relácií publikoval Sekretariát Biskupskej synody na internetovej stránske Svätej stolice. Na tlačovej konferencii páter Federico Lombardi opäť dal slovo trom synodálnym otcom: tentoraz manilskému arcibiskupovi kardinálovi Taglemu, madridskému arcibiskupovi Mons. Osorovi Sierrovi a Mons. Kurtzovi, predsedovi Konferencie biskupov USA.

Kardinál Antonio Tagle zdôraznil, že od synody sa nemá očakávať zmena doktríny. Perspektívou synodálneho zhromaždenia je ozrejmiť, ako sa vychádzajúc z doktríny dá o rodinu starať a podporovať ju, osobitne vtedy, ak je zraňovaná utrpeniami a zápasmi. Ako povedal, nedá sa automaticky predpokladať, že na konci synody bude publikovaný záverečný dokument. Kardinál tiež vysvetlil, že v centre synodálnych prác nie sú len výzvy či ťažkosti, ktoré rodiny stretávajú:

„Všetky skupiny uviedli: poďme tiež oslavovať dobro rodiny, to nasadenie, ktoré mnohí ľudia vynakladajú na zachovanie rodiny.“

Mons. Joseph Edward Kurtz, predseda Konferencie biskupov Spojených štátov zdôraznil, že aj napriek rôznym kontextom a skúsenostiam majú rodiny svoje spoločné charakteristické črty, najmä ak je ich cesta osvetlená vierou a evanjeliom:

„Mal som tú česť byť dnes prvým relátorom a potom som mohol počúvať, či tam boli spoločné prvky: existujú niektoré spoločné prvky. Súhlasím s kardinálom Taglem, keď hovorí, že výzvy vzťahujúce sa na rodinu, o ktorých sme hovorili v minulom roku, neubudli.“

Mons. Carlos Osoro Sierra, arcibiskup Madridu, varoval, že „ideológia gender prichádza všade: organizujú sa zákony, organizuje sa ekonomika...“. Ako povedal, jedným z cieľov synody je čo najlepším spôsobom poukázať na krásu rodiny:

„Verím, že to, čo sa robí, - aj ten dobrý spôsob, ako sa to robí - je ako škola výtvarného umenia. Snažíme sa v skutočnosti o čo najlepší obraz, najlepšie štetce, aby sme ukázali tvár tej originálnej štruktúry života, ktorou je rodina.“

Páter Lombardi, ktorý už v predchádzajúci deň vysvetlil, že jednotliví synodálni otcovia môžu informovať o obsahu svojich vystúpení, ale iba každý sám za seba, dnes navyše upresnil, že pravidlá nepredpokladajú publikovať obsah alebo interpretáciu vystúpení iných aj s uvádzaním ich mien. Na túto vec podľa jeho slov osobitne upozornil v pléne synodálnych otcov dnes ráno generálny sekretár Synody kardinál Baldisseri, keď reagoval na prípad publikovania stručných zhrnutí vystúpení synodálnych otcov aj s uvedením ich mien na internetovej stránke jednej z poľských diecéz.

Synoda v piatok začala prácu na druhej časti pracovného dokumentu, venovanej otázke „povolania rodiny“. Desať synodálnych otcov k tejto téme vystúpilo už v závere dopoludňajšej 4. generálnej kongregácie, ďalší sa dostali k slovu pri popoludňajšej 5. generálnej kongregácii. Vystúpenia v aule budú pokračovať podobne aj v nasledujúci deň.

( TK KBS, RV jak, jb; ml ) 20151010003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23