[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O návšteve ad limina hovorí Kódex kánonického práva i konštitúcia Pastor Bonus
P:3, 10. 10. 2015 08:35, DOM

Bratislava 10. októbra (TK KBS) V dňoch 8. - 14. novembra 2015 sa uskutoční návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé oficiálne spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Pätnásť slovenských biskupov sa s ním stretne počas tradičnej generálnej audiencie a súkromne. Posledná návšteva tohto druhu, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007. Na jednotlivých sekciách Rímskej kúrie budú diecézni a pomocní biskupi hovoriť o stave Cirkvi na Slovensku. Čo určuje danú návštevu? Nájdete v tomto texte.

-----------------------------------------------------------------

Podľa Kódexu kánonického práva sa návšteva "ad limina apostolorum" koná každých päť rokov. Určujú to kánony 399 - 400. Prinášame ich v plnom znení:

Kán. 399 - § 1. Diecézny biskup je viazaný každých päť rokov podať Najvyššiemu veľkňazovi správu o stave diecézy, ktorá mu je zverená, formou a v čase, ako to určila Apoštolská stolica.

§ 2. Ak rok určený na podanie správy celkom alebo sčasti zapadá do prvého dvojročia od začiatku riadenia diecézy, biskup môže tentoraz upustiť od vypracovania a podania správy.

Kán. 400 - § 1. Diecézny biskup v tom roku, v ktorom je viazaný podať Najvyššiemu veľkňazovi správu, má prísť do mesta Ríma uctiť si hroby svätých apoštolov Petra a Pavla a vykonať návštevu u Rímskeho veľkňaza, ak Apoštolská stolica nestanovila ináč.

§ 2. Tento záväzok má biskup splniť osobne, ak nie je zákonne hatený; v takom prípade ju má splniť cez koadjútora, ak ho má, alebo cez pomocného biskupa, alebo niektorého súceho kňaza svojho presbytéria, ktorý má sídlo v jeho diecéze.

§ 3. Apoštolský vikár môže tento záväzok splniť aj cez zástupcu, ktorý sa nachádza v meste Ríme; apoštolský prefekt tento záväzok nemá.

Zdroj: ::Kódex kánonického práva:

-----------------------------------------------------------------

O návštevach ad limina apostolorum hovorí aj apoštolská konštitúcia pápeža Jána Pavla II. Pastor Bonus o Rímskej kúrii (čl. 28 - 32). Prinášame ich v plnom znení:

NÁVŠTEVY "AD LIMINA"

Čl. 28 - Podľa ctihodnej tradície a predpisu práva biskupi, ktorí sú na čele partikulárnych cirkví, sa v stanovenom čase odoberajú "ad limina Apostolorum" a pri tejto príležitosti podajú Rímskemu veľkňazovi správu o stave diecézy.

Čl. 29 - Návštevy tohto druhu majú v živote Cirkvi veľký význam, pretože tvoria akoby vrchol vzťahov pastierov ktorejkoľvek partikulárnej cirkvi s Rímskym veľkňazom. On totiž, keď prijíma k sebe svojich bratov v biskupstve, prerokúva s nimi veci, ktoré sa týkajú dobra cirkví a pastierskej úlohy biskupov, posilňuje ich a udržiava vo viere a láske; týmto spôsobom sa totiž putá hierarchického spoločenstva posilňujú a tým akoby sa stala verejnou katolicita Cirkvi a jednota kolégia biskupov.

Čl. 30 - Návštevy "ad limina" sa týkajú aj dikastérií Rímskej kúrie. Nimi sa totiž rozvíja a prehlbuje užitočný dialóg medzi biskupmi a Apoštolskou stolicou, vymieňajú si vzájomné informácie, poskytujú si rady a vhodné návrhy na väčšie dobro a osoh cirkví, ako aj na zachovanie spoločnej disciplíny Cirkvi.

Čl. 31 - S horlivou starostlivosťou a vhodne sa návštevy majú pripraviť tak, aby sa tri hlavné stupne, z ktorých pozostávajú - čiže putovanie k hrobom kniežat apoštolov a ich uctenie, stretnutie s najvyšším veľkňazom, ako aj rozhovory v dikastériách Rímskej kúrie, šťastne uskutočnili a mali kladný výsledok.

Čl. 32 - Na tento cieľ sa má šesť mesiacov pred termínom určeným na návštevu poslať správa o stave diecézy. Dikastériá, ktorým to prislúcha, so všetkou starostlivosťou ju majú preskúmať a ich pripomienky poslať osobitnej skupine, ktorá je na to ustanovená, aby sa z nej urobil krátky výťah, ktorý treba mať pri rozhovoroch pred očami.

Zdroj: ::Pastor Bonus o Rímskej kúrii:

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, pb, kkp; ml ) 20151010001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]