[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne si budúcu sobotu pripomenú 50. výročie zriadenia Synody biskupov
P:3, 09. 10. 2015 15:10, ZAH

Vatikán 9. októbra (RV) V sobotu 17. októbra si Cirkev pripomenie 50. výročie zriadenia Synody biskupov. Slávnostnému jubilejnému stretnutiu vo Vatikáne bude predsedať Svätý Otec František. Program výročia otvorí v Aule Pavla VI. generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, po ktorom vystúpi s príhovorom kardinál Christoph Schönborn, arcibiskup Viedne a predseda Konferencie biskupov Rakúska. Vyvrcholením stretnutia, so zastúpením cirkevných predstaviteľov, kardinálov, biskupov, kňazov, zasvätených i laikov zo všetkých kontinentov, bude príhovor pápeža Františka.

Synoda biskupov je stála inštitúcia kolégia biskupov Katolíckej cirkvi. Ustanovil ju pápež Pavol VI. apoštolským listom motu proprio Apostolica sollicitudo 15. septembra 1965 ako odpoveď na túžbu koncilových otcov Druhého vatikánskeho koncilu udržiavať pri živote skúsenosť koncilu. Synoda biskupov má za úlohu pomáhať svojimi radami pápežovi v riadení Univerzálnej cirkvi, ako uvádza kánon 342 Kódexu kánonického práva: „Synoda biskupov je zhromaždenie biskupov, vybratých z rozličných krajín sveta, ktorí sa schádzajú v stanovenom čase, aby udržiavali úzke spojenie medzi Rímskym veľkňazom a biskupmi a aby Rímskemu veľkňazovi radami poskytovali pomoc, keď ide o neporušenosť a vzrast viery a mravov, dodržiavanie a upevňovanie cirkevnej disciplíny, a aby posúdili otázky, týkajúce sa činnosti Cirkvi vo svete," píše sa v Kódexe.

V nasledujúcom kánone sa hovorí, že „Synoda biskupov má za úlohu rozoberať otázky predložené na rokovanie a vyjadriť želania, nie však o nich rozhodnúť alebo vydať o nich dekréty, ak jej v určitých prípadoch nedal moc rozhodovania Rímsky veľkňaz, ktorý v tomto prípade má právo potvrdiť rozhodnutia synody.“ Synoda biskupov teda priamo podlieha autorite Rímskeho veľkňaza, „ktorý má právo: 1. zvolať synodu, kedykoľvek sa mu to zdá vhodné, a určiť miesto, kde sa budú konať zasadania; 2. potvrdiť voľbu členov, ktorí majú byť podľa normy osobitného práva zvolení, a určiť a vymenovať ďalších členov; 3. podľa normy osobitného práva vo vhodnom čase pred slávením synody stanoviť obsah otázok, o ktorých treba rokovať; 4. určiť poriadok rokovania; 5. predsedať synode osobne alebo cez iných; 6. samu synodu zakončiť, preložiť, prerušiť a rozpustiť.“

Synode biskupov, vrátane jej zasadaní a štruktúry, je v Kódexe kánonického práva venovaná osobitná kapitola zahŕňajúca kánony 342 - 348.

( TK KBS, RV jak, ml; pz ) 20151009045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]