[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Laický audítor Paloni: Základná otázka synody? Ako dnes vychovať kresťanov
P:3, 09. 10. 2015 09:25, ZAH

Vatikán 9. októbra (RV) Dúfam, že táto synoda objaví pravdu encykliky Humanae vitae, hovorí Patrizia Paloni. Spolu s manželom Massimom a štvormesačným synom Davidom sa zúčastňuje na synodálnych zasadnutiach ako audítori. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas hovorí, že tento dokument Pavla VI. objavila už v čase príprav na sviatosť manželstva. Dnes je matkou dvanástich detí. Celá rodiny žije už jedenásť rokov v Holandsku na misiách Neokatechumenátnej cesty.

"V Humanae Vitae som objavila posolstvo nádeje a slobody, možnosť voľby života," hovorí Patrizia. "Dnes som šťastná, že som to objavila. Boh nám požehnal a dal nám veľa detí. Každé z nich prinieslo do nášho života veľa milostí a posilnilo naše manželstvo. Krásne je napríklad, keď si spolu sadneme k jednému stolu. Kamaráti našich detí im to závidia. Keď k nám prídu a posadia sa s nami k stolu, zažívajú našu radosť a jednotu. Posolstvo Humanae Vitae je prekrásne. Sme Božími spolupracovníkmi v odovzdávaní života. Dnes, keď ženy hľadajú sebarealizáciu v kariére, práci a mnohých iných veciach, často nakoniec zistia, že boli oklamané. Žena sa totiž realizuje v materstve. Nie je nič krajšie. Dať život ďalším deťom, ktoré chvália Pána, sú svedkami Jeho lásky. Dúfam, že toto posolstvo nádeje a krásy vyjde tiež z tejto synody. Svet totiž čaká na svetlo a tým svetlom je úplne iste kresťanská rodina," hovori Patrizia Paloni.

Potvrdzuje to i jej manžel Massimo. V sekularizovanom Holandsku už len stretnutie s tak veľkou kresťanskou rodinou je misijná udalosť. Prebúdza v ľuďoch túžbu po Bohu a normálnom živote, dodáva otec dvanástich detí. Má tiež veľmi jasnú predstavu o tom, čo by malo byť hlavnou témou prebiehajúcej synody:

"Jednou z najdôležitejších otázok - pre budúcnosť cirkvi a ľudstva - je odovzdávanie viery novej generácii. Ako máme my rodičia odovzdať vieru svojím deťom? Ako ju rozvíjať? My osobne sme ju získali na ceste kresťanskej iniciácie. Pomáha to tiež v odovzdávaní viery našim deťom. V neokatechumenátnej ceste slávime eucharistiu už v sobotu večer, po prvých vešperách. Vďaka tomu môžeme v nedeľu ráno spolu s deťmi sláviť matutinum a nadväzujeme s nimi dialóg vo svetle Božieho slova. Hovoríme o tom, ako sa im darí, aký mali týždeň, s akými problémami sa stretli, či medzi nimi je zhoda, či sa náhodou nepotrebujú za niečo ospravedlniť. Tiež mi ich môžeme požiadať o odpustenie, pokiaľ sme urobili nejakú vážnu chybu. Ale zásadná otázka tejto synody je - ako dnes vychovať kresťana. Aby sme odpovedali na výzvy dnešného sveta, našej doby, kde sa tisíce manželstiev rozpadáva, veľa ľudí žije osamote, kde je toľko potratov, k tomu potrebná autentická, zrelá viera. Ako vychovávať k takej viere? My sme našli odpoveď v neokatechumenátnej ceste."

( TK KBS, RV, ml; pz ) 20151009023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23