[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Pražskom hrade sa dá do budúceho týždňa vidieť originál Zoborskej listiny
P:3, 05. 10. 2015 11:21, ZAH

Praha 5. októbra (TK KBS) Zoborské listiny z 12. storočia sú na Pražskom hrade. Popisujú privilégiá a majetkovú situáciu včasnostredovekého kláštora a prinášajú tiež dôležité informácie o spôsobe organizácie Nitrianska. Na slávnostnej inštalácii originálu listiny sa zúčastnil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák a kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský, spolu so zástupcami Biskupstva Nitra a Pražského arcibiskupstva.

Originál Zoborskej listiny je vystavený v Prahe v rámci putovnej výstavy Odkaz Karola Veľkého. Tá je do 14. októbra 2015 otvorená v Tereziánskom krídle Starého paláca Pražského hradu. Listina doplnila časť výstavy venovanej správe ríše a ekonomike včasného stredoveku. Cieľom je na jednej strane predstaviť Nitriansko, ktoré si český návštevník obvykle spája s históriou mojmírovskej Moravy v 9. storočí. Bolo to však územie v mnohom podobné včasnostredovkým Čechám a Morave, ktoré sa v 10. a 11. storočí kultúrne a ekonomicky rástlo.

Na druhej strane má návštevník výstavy možnosť spoznať výnimočný dokument, aký sa v Čechách nedochoval. S českou históriou majú obe Zoborské listiny priamu aj nepriamu súvislosť. V prvom rade ich vznik vyvolali škody na majetku v dôsledku vojen, na ktorých sa veľmi aktívne zúčastnilo v roku 1108 české knieža Svätopluk. Knieža so svojimi vojskami pustošil túto časť Slovenska až k Váhu. Na druhej strane listina popisuje ekonomické vzťahy jedného z regiónov strednej Európy, teda územia, ktoré bolo veľmi podobné ako Morave, tak Čechám.

Druhá Zoborská listina spomína Kostoľany pod Tribečom, ktoré sú prostredníctvom Kostola sv. Juraja prezentované na výstave. Na objave kostola sa podieľali českí odborníci. V 60. rokoch 20. storočia k poznaniu významu nástenných malieb v Kostole sv. Juraja (s ktorými sa návštevník môže zoznámiť na výstave) zásadným spôsobom prispel český historik umenia Josef Krása. Od roku 2005 na výskume tejto lokality spolupracuje s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky Archelogický ústav AV ČR Praha,v.v.i.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

( TK KBS, mly; ml ) 20151005027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]