[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme začala práca 14. riadneho generálneho zasadania Synody biskupov
P:3, 05. 10. 2015 11:00, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV) Práca 14. riadneho generálneho zasadania Synody biskupov na tému „Povolanie a poslanie rodiny v Cirkvi a súčasnom svete“ sa začala dnes v Synodálnej aule vo Vatikáne. Za účasti synodálnych otcov, bratských delegátov, audítorov a expertov sa po spoločnej modlitbe Liturgie hodín prihovoril Svätý Otec František.

Pápež František poukázal na nadväznosť na predchádzajúcu fázu synody, z ktorej záverečnej relácie obohatenej o odpovede zaslané biskupskými konferenciami a rozličnými zložkami Cirkvi na celom svete vzišiel pracovný dokument aktuálneho zasadania. Pripomenul, že synoda je „spoločným kráčaním založeným na princípoch kolegiality a synodality, odvážne uplatňujúc priamosť, pastorálnu a doktrinálnu horlivosť, múdrosť a úprimnosť, a majúc vždy pred očami dobro Cirkvi, rodín, a najvyšší zákon - spásu duší“.

Synoda je „chráneným priestorom, kde Cirkev zažíva účinkovanie Ducha Svätého“. Spomenul niektoré evanjeliové postoje, ktoré sa od účastníka synody vyžadujú, ako napr. evanjeliová pokora, ktorá sa dokáže zriecť vlastných predsudkov. Za prípravu podujatia poďakoval generálnemu sekretárovi Synody biskupov, generálnemu relátorovi a ostatným spolupracovníkom. Pozdravil prítomných bratských delegátov, audítorov a členov odborného tímu. Osobitne poďakoval novinárom, ktorí sledujú synodálne zhromaždenie. "Začíname našu cestu vzývajúc pomoc Ducha Svätého na príhovor Svätej rodiny - Ježiša, Márie a sv. Jozefa," dodal na záver.

Po Svätom Otcovi predniesol svoju reláciu generálny sekretár Synody kardinál Lorenzo Baldisseri. Nasledovala úvodná relácia generálneho relátora synody, ktorým je kardinál Péter Erdő, arcibiskup Budapešti-Ostrihomu. Predsedajúcim delegátom pri dnešnom zasadnutí v pléne bol kardinál André Vingt-Trois, arcibiskup Paríža. Medzi 270 synodálnymi otcami sú aj dvaja slovenskí arcibiskupi, Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Ján Babjak.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20151005026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23