[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Lorenzo Baldisseri o inováciách v metodológii nadchádzajúcej synody
P:3, 03. 10. 2015 11:50, ZAH

Vatikán 3. októbra (RV) Riadna biskupská synoda o rodine je už predo dvermi. Už túto sobotu, v predvečer oficiálneho otvorenia, sa na Námestí sv. Petra bude konať modlitbová vigília so zapálenými sviečkami, za účasti Svätého Otca, synodálnych otcov a ďalších účastníkov synody a s účasťou pútnikov, osobitne rodín, laických hnutí a cirkevných združení, ktorých na túto modlitbu pozvala Konferencia biskupov Talianska. Vigília sa začne o 19. hodine.

Program 14. riadneho generálneho zasadania Biskupskej synody je naplánovaný na tri týždne od 4. do 25. októbra. Jeho podrobnosti predstavil dnes novinárom v Tlačovom stredisku Svätej stolice generálny sekretár Biskupskej synody kardinál Lorenzo Baldisseri:

„Eucharistickou koncelebráciou v nedeľu ráno, ktorej bude predsedať Svätý Otec, sa otvorí riadne generálne zasadanie synody na tému „Povolanie a poslanie rodiny v Cirkvi a v súčasnom svete“, čo umožní všetkým veriacim sveta pripojiť sa k spoločnej ceste pastierov «cum Petro et sub Petro»“ - s Petrom a pod vedením Petra.

Kardinál Baldisseri pripomenul, že toto zasadanie predstavuje „uzatvárajúci moment synodálneho procesu, začatého pred dvoma rokmi“.

Celkový počet účastníkov je 270, z toho 42 z titulu úradu, 183 zvolených a 45 menovaných pápežom. V geogrefickom zastúpení to bude 54 z Afriky, 64 z Ameriky, 36 z Ázie, 107 z Európy a 9 z Oceánie. Kardinálov bude medzi nimi 74, biskupov 102, rehoľníkov 13. Prítomných bude aj 24 expertov a 51 audítorov, bratských delegátov z iných kresťanských cirkví a spoločenstiev bude 14. Vzhľadom na tému rodiny bude prítomných 18 manželských párov: 17 medzi audítormi a jeden medzi expertmi.

Metodológia tohto zasadnutia bude mať niektoré nové charakteristiky. Väčší priestor bude daný pre prácu v skupinkách, vysvetlil generálny sekretár Baldisseri:

„Zvažujúc metodológiu predchádzajúcich synod, väčšina otcov navrhla, aby sa riadne generálne zasadnutie urobilo dynamickejšie a s väčším zapojením sa, vďaka distribúcii príspevkov v aule od jednotlivých členov v časovom slede, aby tak bolo možné venovať väčšiu pozornosť každému príspevku. Navyše, otcovia žiadali dať väčšiu váhu práci v menších krúžkoch (Circuli minores), kde sa eviduje aktívnejšie zapojenie sa do diskusie, priamejšia a bezprostrednejšia konfrontácia medzi otcami vo vlastnej reči, do čoho eventuálne môžu vstúpiť aj audítori a bratskí delegáti.“

Dnes zverejnený podrobný harmonogram obsahuje celkovo 18 generálnych kongregácií a 13 zasadnutí v menších krúžkoch. Práca v aule bude členená do troch etáp, podľa troch častí pracovného dokumentu Instrumentum laboris. Na konci každej etapy bude priestor pre diskusie v menších krúžkoch, zhruba v 20-členných skupinách podľa jazykov. Každý z krúžkov vypracuje krátku reláciu (tzv. modi), ktorá bude predložená v pléne a následne publikovaná.

Úvodné relácie prednesú na prvom zasadnutí v pondelok 5. októbra generálny sekretár a generálny relátor. Relácia synody sa tentoraz nebude vypracovávať v dvoch fázach ako to bolo minulý rok. Vypadne teda tzv. „Relácia po diskusii“ a práca sa sústredí priamo na postupné vypracovanie tzv. „Finálnej relácie“, postupne v troch spomenutých fázach preberanej problematiky. Na tejto bude pracovať 10-členná komisia menovaná Svätým Otcom, ktorej bude predsedať kardinál Erdő, generálny relátor Synody. (Celkové zloženie: Erdő, Baldisseri, Forte, Gracias, Wuerl, Dew, Fernández, Madega, Semeraro, Nicolás.) Projekt Finálnej relácie bude najprv prezentovaný v pléne a po zohľadnení eventuálnych pripomienok z pléna komisia vypracuje Finálnu reláciu, ktorá bude predstavená v aule 24. októbra dopoludnia a v pléne budú synodálni otcovia hlasovať o jej jednotlivých článkoch. Potom už bude tento výsledok kolegiálnej práce synodálnych otcov predložený Svätému Otcovi.

Vzhľadom na veľký počet tých, ktorí môžu počas synody prehovoriť - celkovo 318 osôb pri sčítaní synodálnych otcov, bratských delegátov a audítorov -, a tiež vzhľadom na väčšiu proporciu práce v krúžkoch, bol stanovený limit troch minút na jednotlivé vystúpenie v pléne. V rámci krúžkov budú mať potom ich členovia možnosť hovoriť obšírnejšie. Aj pri tomto zasadnutí synody bude priestor pre tzv. voľné príspevky. Každý účastník má navyše možnosť odovzdať sekretariátu synody ďalšie textové materiály.

Pokiaľ ide o mediálnu komunikáciu, táto bude v podobnom rozsahu, ako pri minuloročnom zasadnutí. Kardinál Baldisseri zdôraznil základné kritérium, ktoré už viackrát pripomenul Svätý Otec: Synoda musí byť chráneným priestorom, aby na nej mohol pôsobiť Duch Svätý, aby tak otcovia mali možnosť vyjadriť sa s paréziou – priamosťou. Základnou formou komunikácie bude pravidelný novinársky brífing, na ktorom sa počíta s rozšírenou účasťou synodálnych otcov. Brífingy budú organizované v pracovných dňoch synody počas troch týždňov. Synodálni otcovia sú slobodní komunikovať s médiami podľa vlastného usúdenia a s vlastnou zodpovednosťou. Predbežné verzie vypracovávaného základného dokumentu sa nebudú zverejňovať. Budú však zverejnené relácie z menších krúžkov.

Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice páter Federico Lombardi v závere tlačovej konferencie informoval novinárov, že v časoch 12.00-14.00 a 16.00-18.00 budú mať k dispozícii priestory pre rozhovory so synodálnymi otcami. Internetová stránka Tlačového strediska bude vybavená blogom s príspevkami synodálnych otcov vo forme videa a audia. Počíta sa aj s využívaním služby Twitter v súvislosti s brífingmi a verejnými časťami zasadania synody.

V akom duchu budú prebiehať práce synodálnych otcov? Kardinál Baldisseri vysvetľuje:

„Pápež pozval diskutovať s paréziou (priamočiarosťou), s otvorenosťou, v cirkevnom kontexte, ako aj mimo neho. Preto nie je prekvapujúce, ak budú stanoviská či vyhlásenia azda vo vzájomnom kontraste. Toto sa už predvídalo‚ je to tak trochu ‚koncilové‛ - v tom čase otvorene existovali rozchádzajúce sa stanoviská. Potom došlo ku konsenzu, a to až tak, že dokumenty boli schválené. Takže toto nie je divné, prijímame skutočne aj tento aspekt. Každý deň nachádzame v novinách či v knižných publikáciách niečo nové... V období medzi dvoma synodami tu bolo aj množstvo štúdií, so skutočne dôležitým prehĺbením. Sme si toho vedomí a skutočne sa tomu tešíme. Môže sa to javiť tak trochu ako ‚turbulencia‛ pri niektorých témach, avšak sme na mori, čiže je tu aj nejaké to ‚vírenie‛.“

Generálny sekretár Synody kardinál Baldisseri pripomenul, že všetci veriaci sú pozvaní sprevádzať synodu modlitbou aj v Bazilike Santa Maria Maggiore, kde sa každý deň bude odriekať ruženec a slúžiť svätá omša – prvý týždeň budú modlitby obetované za deti, druhý týždeň za rodičov a tretí týždeň za starých rodičov.

Pápež František bude v priebehu Synody predsedať trom slávnostiam: svätej omši pri príležitosti otvorenia prác synody 4. októbra a pri príležitosti ich ukončenia 25. októbra, ako aj svätej omši spojenej s kanonizáciou troch blahoslavených (Vincenza Grossiho, Márie od Nepoškvrneného Počatia a manželov Martinových – rodičov sv. Terézie z Lisieux). Ich relikvie budú vystavené k úcte veriacich. Svätý Otec by mal predniesť príhovor pri otvorení prác v aule 5. októbra a zároveň aj 17. októbra, pri osobitnej udalosti – spomienke na 50. výročie synody, ustanovenej Pavlom VI. v roku 1965. Na podujatí, ktoré bude prístupné verejnosti, vystúpi so spomienkovou reláciou kardinál Christoph Schönborn, arcibiskup Viedne. Nasledovať budú vystúpenia piatich prelátov zastupujúcich všetky kontinenty. Pápež prednesie príhovor aj zajtra večer, 3. októbra, počas modlitbovej vigílie na Námestí sv. Petra pred začiatkom synody.

( TK KBS, zk, jb; pz ) 20151003001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]