[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Obec Bojná dostala umelecké dielo, pribudol jej pamätník Artura Hamata
P:3, 28. 09. 2015 12:25, DOM

Bojná 28. septembra (TK KBS) V nedeľu 27. septembra 2015 sa v obci Bojná konala slávnosť, pri ktorej bol odhalený pamätník významnému synovi tejto obce Arturovi Hubáčekovi Harmatovi (1885 – 1962). Bol hudobným skladateľom liturgickej hudby, hudobným pedagógom a dirigentom, ktorý ovplyvnil vývoj cirkevnej hudby v Maďarsku, kde takmer celý život pôsobil. Je tvorcom maďarského liturgického spevníka Szent Vagy, Uram! (Svätý si, Pane!), ktorý sa používa dodnes. Za svoju prácu v prospech liturgickej hudby bol ocenený Rádom sv. Gregora Veľkého od pápeža Pia XII. (1942). Devätnásť rokov pôsobil ako dirigent zboru Baziliky sv. Štefana v Budapešti, kde má i pamätnú tabuľu. Jeho zborová tvorba je dodnes interpretovaná zbormi hlavne v Maďarsku. V jeho rodnej krajine bol doteraz nepoznaný. Preto sa členovia občianskeho združenia Chrámový zbor kostola všetkých svätých v Bojnej rozhodli dať postaviť tomuto významnému rodákovi pamätník v jeho rodnej obci.

Pamätník Arturovi Hubáčekovi Harmatovi bol odhalený v Parku sv. Jána de La Salle, na mieste, ktoré je späté s detstvom umelca, pretože tu bol vychovávaný. Autorkou výtvarného návrhu a jeho realizátorkou bola p. Mgr. Art. Barbara Mikuláš Burianová z Práznoviec, ktorá vytvorila bronzový reliéf umelcovej tváre, ktorý je na podklade v tvare knihy (odkaz na jeho spevník). Priečelie zdobia organové píšťaly a notová osnova, na ktorej sú pozlátené noty z rukopisu jeho skladby De profundis. Celé dielo je na kameni - travertíne, ktorý sa našiel v lome vo Veľkom Klíži a pôsobí veľmi pekne a dôstojne. Je situované pri chodníku, ktorým denne prechádzajú žiaci do miestnej školy. Veríme, že nielen oni, ale aj ostatní obyvatelia Bojnej a návštevníci si pri tomto diele budú uvedomovať, aké potrebné je ctiť si svojich slávnych rodákov, ktorí sa svojim talentom a prácou preslávili ďaleko za hranicami svojej rodnej obce.

Odhalenie pamätníka sa uskutočnilo za účasti mnohých hostí zo Slovenska, ale i z Maďarska. Svätú omšu celebroval Dušan Dúbravický z Rybian, ktorý je známy svojim záujmom o históriu regiónu. Spolu s ním pri oltári boli i vdp. Jozef Vlasák z Krušoviec, ktorý je synom krstnej dcéry umelca a Mons. Peter Paliatka, bojňanský farár. Dielo sa podarilo realizovať aj vďaka obecnému úradu Bojná, Nitrianskemu samosprávnemu kraju, Urbárskej spolumajiteľnosti Bojná a sponzorom. Súčasťou programu bola aj prezentácia brožúrky o živote a diele A. Harmata, ktorú napísal Peter Medek. Celé podujatie bolo vsadené do programu 12. ročníka festivalu chrámových zborov Bojnianske zvony, na ktorom účinkovali Miešaný zbor Ghimes z Jelenca, V.I.P z Katedrály sv. Šebastiána v Bratislkave – Rači, Zbor členov rodiny A. Harmata a domáci chrámový zbor.

TK KBS informoval Peter Medek

( TK KBS, pm, ml; pz ) 20150928039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]