[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 06. 05. 2024   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Súhrn z apoštolskej cesty pápeža Františka na Kube (sobota a nedeľa)
P:3, 20. 09. 2015 20:00, ZAH

Kuba 20. septembra (RV) Svätý Otec František priletel na Kubu. Začala jeho desiata apoštolská cesta. Vyvrcholí v Spojených štátoch amerických.

-----------------------------------------------------------------

Príchod Svätého Otca na návštevu Kuby v sobotu 19. septembra sprevádzalo srdečné prijatie miestnymi obyvateľmi. Stotisíc Kubáncov zdravilo latinskoamerického pápeža na 18-kilometrovom úseku z havanského letiska na nunciatúru, ktorá je počas štyroch dní návštevy jeho rezidenciou. Pápež František pri uvítacej ceremónii na letisku povzbudil miestnych politikov k pokračovaniu v procese normalizácie vzťahov s USA, aby tak dali „príklad zmierenia pre celý svet“. Jeho odkaz Kubáncom možno zhrnúť do týchto slov: sloboda, pokoj, nádej a zmierenie.

O šestnástej hodine (22.00 nášho času) pápeža Františka pod schodíkmi lietadla privítali prezident Kubánskej republiky Raúl Castro a arcibiskup Havany kardinál Jaime Ortega. Keď skupinka detí priniesla kvetinový dar na privítanie, pápež František každé z nich otcovsky k sebe pritisol. Pri slávnostnej ceremónii s vojenskou dychovou hudbu, delostreleckými salvami, pochodovaním čestnej jednotky po privítacej reči prezidenta Svätý Otec predniesol svoj prvý príhovor na pôde ostrova. Predstaviteľom štátu i Cirkvi a celému kubánskemu ľudu sa poďakoval za bratské prijatie a prezidenta Castra požiadal, aby tlmočil pozdrav svojmu bratovi Fidelovi.

Pápež František vyjadril prianie, aby sa jeho pozdrav dostal aj k tým, s ktorými sa z rôznych dôvodov nebude môcť stretnúť a ku všetkým Kubáncom rozptýleným po celom svete. Nadviazal na slová prezidenta z privítacej reči, že medzi Svätou stolicou a Kubou trvajú neprerušené diplomatické vzťahy už 80 rokov. Spomenul aj svojich dvoch veľkých predchodcov, ktorí ostrov navštívili v rokoch 1998 a 2012. Pápež František, ktorý na Kube navštívi aj národnú svätyňu v El Cobre, vyzdvihol silnú mariánsku úctu obyvateľov ostrova, ktorý si ju pred sto rokmi zvolil za svoju patrónku.

S poukazom na geografickú polohu Kuby podotkol, že „jej prirodzeným povolaním je byť miestom stretnutia, aby všetky národy žili v priateľstve, ako o tom sníval José Martí“, vedúca osobnosť idey kubánskej nezávislosti z 19. storočia, a podobne i sv. Ján Pavol II. Svätý Otec v tejto súvislosti poukázal na význam súčasného procesu normalizácie vzťahov Kuby s USA:

„Už niekoľko mesiacov sme svedkami procesu, ktorý nás napĺňa nádejou: procesu normalizácie vzťahov medzi dvoma národmi po rokoch vzdialenia sa. Je to proces, je to znamenie víťazstva kultúry stretnutia, dialógu, „systému univerzálneho zhodnocovania... nad navždy mŕtvym systémom dynastií a skupín“, ako vravieval José Martí. Povzbudzujem zodpovedných politikov, aby pokračovali touto cestou a rozvíjali všetok jej potenciál, ako dôkaz vznešenej služby, ku ktorej sú povolaní v záujme pokoja a dobra svojich národov, celej Ameriky, a ako príklad zmierenia pre celý svet. Svet potrebuje zmierenie v tejto atmosfére tretej svetovej vojny po čiastkach, ktorú zažívame.“

V závere príhovoru zveril pápež František svoju návštevu Kuby do príhovoru Panny Márie z Cobre, blahoslavených Olallo Valdésa a Josého Lópeza Piteiru i ctihodného Félixa Varelu. Panna Mária bola za hlavnú patrónku Kuby vyhlásená práve pred 100 rokmi pápežom Benediktom XV. Kubánci si ju ctia v národnej svätyni v El Cobre neďaleko Santiaga de Cuba ako „Virgen de la Caridad del Cobre“. Počiatky tejto úcty sa spájajú s príbehom troch rybárov, ktorí v roku 1606 našli v mori drevenú sošku Madony a táto bola neskôr prenesená do bane na meď (po španielsky „cobre“). V roku 1684 bola na tomto mieste postavená prvá pútnická svätyňa.

Bl. José Olallo Valdés, rehoľný brat Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha, známejšej pod názvom Milosrdní bratia, sa narodil v Havane v roku 1820 a zomrel v kubánskom meste Camaguey v roku 1889, kde bol aj blahorečený v roku 2008. Bl. José López Piteira, mučeník, sa narodil v roku 1912 na Kube. Bol augustiniánskym mníchom a bol zavraždený pre vieru v roku 1936. Blahorečil ho pápež Benedikt XVI. spolu s ďalšími 497 mučeníkmi, obeťami prenasledovania v Španielsku.

Ctihodný Boží služobník Félix Varela, kňaz, narodený v Havane v roku 1788, bol bojovníkom za nezávislosť Kuby v 19. storočí a je považovaný za jedného z otcov kubánskeho národa. Félix Varela bol ako 23-ročný v havanskej katedrále vysvätený za kňaza. Čoskoro získal obdiv a úctu pre svoj príkladný život, pokojný temperament a učiteľské zanietenie. Bol profesorom filozofie, fyziky a etiky. Po ňom je pomenovaná aj jedna z hlavných ulíc v centre hlavného mesta. V roku 1821 sa ako 33 ročný stal poslancom a bol vyslaný ako reprezentant Kuby na súd v Madride, kde sa zasadzoval za slobodu černošských otrokov. Po nástupe absolutizmu v Španielsku v roku 1823 sa presťahoval do New Yorku, kde proklamoval právo Kuby na samostatnosť a zvrchovanosť. V New Yorku pôsobil ako kňaz, zakladal školy, budoval kostoly a evanjelizoval emigrantov. Súčasníkmi bol považovaný za človeka svätého života. Félix Varela sa dokázal pri zachovaní podstaty kresťanskej kultúry otvárať novým požiadavkám myslenia. Zomrel v roku 1853 na Floride. Jeho telo spočíva vo Veľkej aule Univerzity v Havane. Od roku 1981 kubánska vláda udeľuje Rád Félixa Varelu ako najvyššie ocenenie v krajine. V roku 1985 sa začal proces jeho blahorečenia.

PLNÉ ZNENIE príhovoru pápeža Františka ::TU::

Prezident Raúl Castro vo svojej privítacej reči ocenil stanoviská pápeža Františka k témam spravodlivosti a životného prostredia v jeho dokumentoch Evangelii gaudium a Laudato si´ ako i pri jeho stretnutiach s lídrami ľudových hnutí. Hovoril o nespravodlivom a nemorálnom medzinárodnom systéme, ktorý globalizoval kapitál a urobil si z peňazí svoj idol. Spomenul svojho brata Fidela ako vodcu Kubánskej revolúcie a vymenoval výdobytky kubánskeho socialistického systému, predovšetkým v oblasti zdravotníctva a školstva, hovoril o potrebe uchrániť socialistický systém a tiež o spolupráci krajín latinskoamerickej a karibskej oblasti na vytváraní mierovej zóny a dosiahnutí národnej suverenity.

Prezident Castro poďakoval Svätému Otcovi za jeho podporu dialógu medzi USA a Kubou a odsúdil americké embargo ako „kruté, nemorálne a nezákonné“, ktoré musí skončiť. Vyslovil tiež požiadavku vrátenia územia americkej základne Guantanamo Kube. V závere pripomenul 80 rokov neprerušených diplomatických vzťahov so Svätou stolicou a klímu vzťahov medzi vládou a Katolíckou cirkvou v krajine označil za príkladnú. Privítací ceremoniál na letisku pokračoval predstavením členov delegácií, pri ktorom prišli pápeža Františka pozdraviť aj biskupi jedenástich kubánskych diecéz pod vedením predsedu miestnej konferencie biskupov Mons. Dionisia Guillerma Garcíu Ibáñeza, arcibiskupa Santiaga de Cuba, spolu s apoštolským nunciom Mons. Giorgiom Linguom. Svätý Otec sa potom v otvorenom papamobile presunul do Havany, pozdravujúc jasajúce zástupy popri ceste.

-----------------------------------------------------------------

Svet prahne po pokoji, potrebuje budovateľov mostov. Toto je jedna z myšlienok z krátkeho stretnutia pápeža Františka s novinármi na palube lietadla počas letu Rím - Havana. Svätý Otec podľa svojho zvyku pozdravil 76 novinárov, ktorí leteli spolu s ním, aby priebežne informovali o tejto „veľmi očakávanej ceste“.

Za takú ju označil páter Federico Lombardi v preslove na privítanie pápeža v sektore vyhradenom pre médiá. Podľa jeho slov je mediálne pokrytie 10. apoštolskej cesty väčšie než pri iných cestách. Na rôznych miestach, kam pápež zavíta, ho očakáva tisícka akreditovaných novinárov. Asi tretina zo skupiny 76 zástupcov rôznych médií, čo sú prítomní na palube, zastupuje televízne stanice, tlač a agentúry Spojených štátov, jedna novinárka je z Kuby. Svätý Otec reagujúc na privítanie najprv vyjadril poďakovanie a poprial všetkým veľa síl pri práci, najmä s ohľadom na to, že ide o jeho dosiaľ najdlhšiu cestu. Vzápätí obrátil pozornosť na slovo „pokoj“.

„Myslím si, že dnešný svet má smäd po pokoji. Sú tu vojny, migranti, ktorí utekajú, táto vlna imigrácie, ktorá prichádza z vojny, aby unikla pred smrťou, aby hľadala život ... Dnes som bol veľmi pohnutý, keď sa prišla so mnou rozlúčiť pri bráne Domu sv. Marty jedna z dvoch rodín, ktoré sú vo Farnosti svätej Anny vo Vatikáne prijaté ako sýrski utečenci... Dalo sa vidieť v ich tvári bolesť z toho! Takže to slovo ‚pokoj‘. ... Ďakujem vám za všetko, čo robíte v rámci svojej práce pre budovanie mostov: malých mostov, maličkých, ale jeden malý mostík a ďalší a ďalší a ešte jeden vytvoria veľký most pokoja.“

Po týchto slovách Svätý Otec ako zvyčajne veľmi spontánnym a srdečným spôsobom osobne pozdravoval prítomných novinárov.

-----------------------------------------------------------------

V nedeľu 20. septembra mal pápež František na programe okrem slávenia Eucharistie na Námestí revolúcie, zdvorilostnú návštevu u prezidenta, vešpery s kňazmi, rehoľníkmi a seminaristami v katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie a krátke stretnutie s mladými v Kultúrnom centre P. Félixa Varelu.

Už o ôsmej hodine sa Svätý Otec presunul v otvorenom papamobile na Námestie revolúcie „José Martí“, asi 4 km od sídla apoštolskej nunciatúry. Námestie je pomenované po známom novinárovi a spisovateľovi (1853-95), ktorý bojoval proti španielskej okupácii na Kube, za čo zaplatil životom. Na tomto pre krajinu symbolickom mieste pápeža nadšene očakávalo 500-tisíc veriacich, ktorých pozdravoval prechádzajúc pomedzi nich. Pred vstupom do sakristie pápež krátko pozdravil reprezentantov iných kresťanských vierovyznaní prítomných na Kube. Krátko pred 9. hodinou sa začalo slávenie 25. nedele v cezročnom období, v španielskom jazyku. Po čítaniach z Knihy Múdrosti (2,12.17-20) a Jakubovho listu (3,16 – 4,3) zaznel úryvok Evanjelia podľa Marka (9,30-37). V nadväznosti naň sa Svätý Otec v homílii zameral na otázku prvenstva a služby v dnešnom spoločenskom kontexte.

Poukázal na Ježišov paradox: Keď sa učeníci zhovárali o tom, kto by mal zaujať dôležitejšie miesto, kto by mal byť tým privilegovaným a obsadiť posty, ktoré by priniesli isté výhody, Ježiš narúša ich logiku. S jednoduchosťou im hovorí, že „autentický život sa žije v konkrétnom nasadení sa pre blížneho“.

„Slúžiť znamená, poväčšine, starať sa o krehkosť. Starať sa o tých, ktorí sú krehkí v našich rodinách, v našej spoločnosti, v našom národe. Sú to tváre trpiace, bezbranné a zarmútené, ktoré Ježiš navrhuje všímať si a pozýva milovať ich konkrétnym spôsobom. Je to láska, ktorá sa skonkrétňuje v úkonoch a rozhodnutiach.“ Ako však následne upozornil Svätý Otec, „musíme sa chrániť od inej služby, od pokušenia takej ‚služby‘, ktorá ‚si‘ slúži“ vo vlastnom záujme alebo v prospech tých ‚mojich‘.

„Veľkosť ľudu, národa, veľkosť ľudskej osoby je vždy založená na tom, ako slúži krehkosti svojich bratov. V tomto nachádzame jeden z plodov opravdivej ľudskosti. ‚Kto nežije pre službu, neslúži životu‘“ - povedal pápež František v homílii.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

Na dnešnej dopoludňajšej slávnosti v Havane sa zúčastnili aj zástupcovia vlády pod vedením prezidenta Raúla Castra a tiež argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová. Osobitosťou tejto svätej omše v Havane bolo, že pri nej prijalo prvé sväté prijímanie desať detí. Išlo o gesto symbolizujúce znovuzrodenie po 50 rokoch komunizmu.

Pred modlitbou Anjel Pána Svätý Otec prítomných opakovane povzbudil: „Naučme sa od Márie mať srdce bdelé a pozorné na potreby druhých.“ Pozval ich, aby tak položili všetky starosti ku Kristovmu srdcu. Osobitne pri tejto príležitosti spomenul mierový proces v Kolumbii a vyjadril svoju podporu úsiliu o zmierenie v tejto krajine ťažko skúšanej vnútornými rozdeleniami a násilím, keď okrem iného povedal:

„Nech krv, vyliata tisíckami nevinných počas mnohých desiatok rokov ozbrojeného konfliktu, zjednotená s Krvou Ježiša Krista na kríži, podopiera každé úsilie, ktoré sa vynakladá, aj na tomto peknom ostrove, kvôli definitívnemu zmiereniu. A nech sa tak dlhá noc bolesti a násilia, za ochotného prispenia všetkých Kolumbijčanov, môže zmeniť v nikdy nezapadajúci deň svornosti, spravodlivosti, bratstva a lásky, v rešpektovaní inštitúcií a štátneho a medzinárodného práva, aby bol mier trvalý.“

PLNÉ ZNENIE PRÍHOVORU pre modlitbou Anjel Pána je možné nájsť ::TU::

Po modlitbe Svätý Otec ukončil eucharistické slávenie záverečným požehnaním a odobral sa na nunciatúru.

-----------------------------------------------------------------

Zdroj: RV SK

( TK KBS, RV jb, jak; ml ) 20150920003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]