[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálna audiencia pápeža Františka aj s osobitným zastúpením Slovenska
P:3, 16. 09. 2015 13:20, ZAH

Vatikán 16. septembra (RV) Svätý Otec František dnes počas tradičnej generálnej audiencie ukončil osobitný cyklus katechéz na tému manželstva a rodiny, ktoré boli prípravou na veľké cirkevné podujatia zamerané na rodinu. V tejto súvislosti pápež František povedal: „Sme na prahu pekných a náročných udalostí, ktoré sú priamo spojené s touto veľkou témou: Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii a Synodu biskupov v Ríme. Obe majú svetový význam, ktorý korešponduje s univerzálnym rozmerom kresťanstva, ale aj s univerzálnym dosahom tejto základnej a nenahraditeľnej ľudskej komunity, ktorou je práve rodina.“

-----------------------------------------------------------------

Na Námestí sv. Petra bola dnes prítomná aj 230-členná skupina účastníkov Púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Zo Slovenska prišli aj veriaci z farností Čemerné a Spišská Belá a z Bratislavy-Petržalky skupina pútnikov zo Spojenej školy sv. Rodiny. Im patrili nasledujúce slová Svätého Otca: „S láskou pozdravujem slovenských pútnikov, osobitne účastníkov Desiatej púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov, vedených pánom biskupom Františkom Rábekom. Bratia a sestry, včera Slovensko oslávilo sviatok svojej hlavnej patrónky – Sedembolestnej Panny Márie. Ježiš ju dal za Matku každému z nás. Ona nech vám pomáha byť stále jeho vernými učeníkmi. Všetkých vás zo srdca žehnám.“

K desiatej púti Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR sa dnes pripojili aj delegácie troch ministerstiev. Delegáciu Ministerstva vnútra SR viedol podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a medzi jej siedmimi členmi bol aj prezident Policajného zboru SR gen. Tibor Gašpar. V delegácii Ministerstva obrany SR, vedenej ministrom Martinom Glváčom, boli okrem iných Richard Vašečka, poslanec NRSR, a riaditeľ Vojenského spravodajstva plk. Ľubomír Skuhra. Delegáciu Ministerstva spravodlivosti SR viedol minister Tomáš Borec, prítomný bol aj generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže plk. Milan Ivan. S pápežom Františkom sa dnes stretol aj minister životného prostredia Peter Žiga, ako účastník rezortného stretnutia ministrov životného prostredia členských krajín Európskej únie, konaného v Ríme.

„Je mi veľkou cťou, že som sa mohol osobne stretnúť zo Svätým Otcom. Ubezpečil som pápeža Františka, že duchovná a náboženská služba je neoddeliteľnou súčasťou rezortu obrany, ktorej naďalej dávame dostatočný priestor pre ďalší rozvoj,“ tlmočilo slová ministra obrany Martina Glváča ministerstvo obrany SR. Hlave katolíckej cirkvi odovzdal dar - drevorezbu Oravské drevenice, ktorej autorom je Róbert Veselý.

Ešte pred stretnutím s pápežom Františkom sa šéf rezortu obrany Glváč zúčastnil na slávnostnej svätej omši v Bazilike Santa Maria Maggiore. Svätú omšu celebroval ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR mons. František Rábek a to v bazilike Santa Maria Maggiore, ktorá má historickú spojitosť aj zo Slovenskom. V roku 868 sem prišli vierozvestci svätý Cyril a Metod s liturgickými bohoslužobnými textami v staroslovienčine, napísané hlaholikou a odovzdali ich pápežovi Hadriánovi II.. Pápež ich položil na oltár v bazilike, a tým bola staroslovienčina uznaná ako liturgický jazyk spoločne s latinčinou, gréčtinou a hebrejčinou.

-----------------------------------------------------------------

Katechézu dnešnej generálnej audiencie uviedlo biblické čítanie z Listu sv. Pavla Galaťanom (4,4-7): «Ale keď prišla plnosť času, Boh poslal svojho Syna, narodeného zo ženy, narodeného pod zákonom, aby vykúpil tých, čo boli pod zákonom, a aby sme dostali adoptívne synovstvo. Pretože ste synmi, poslal Boh do našich sŕdc Ducha svojho Syna a on volá: „Abba, Otče!“ A tak už nie si otrok, ale syn; a keď syn, tak skrze Boha aj dedič.» Svätý Otec v dnešnej 27. a poslednej úvahe o rodine nazval manželský zväzok, rodinu muža a ženy, „generatívnou gramatikou, zlatým uzlom“, s poukazom na múdrosť Božieho stvorenia, a poukázal na jej kľúčovú úlohu v dnešnej spoločnosti: „Práve rodina je na začiatku, v základoch svetovej kultúry, ktorá nás chráni; chráni nás od mnohých, mnohých útokov, mnohých deštrukcií, od mnohých kolonizácií, ako je kolonizácia peňazí, alebo kolonizácia ideológií, ktoré veľmi ohrozujú svet. Rodina je základom pre to, aby sme sa obránili.“

-----------------------------------------------------------------

V súvislosti s nadchádzajúcou 10. apoštolskou cestou pápež František poprosil veriacich, aby ho sprevádzali modlitbou: „Budúcu sobotu odchádzam na apoštolskú cestu na Kubu a do Spojených štátov amerických. Je to misia, na ktorú sa pripravujem s veľkou nádejou. Hlavným dôvodom cesty je 8. svetové stretnutie rodín, ktoré sa bude konať vo Filadelfii. Navštívim aj hlavné sídlo OSN, v súvislosti so 70. výročím tejto inštitúcie. Už teraz s láskou pozdravujem kubánsky národ a ľud Spojených štátov, ktoré sa pod vedením svojich pastierov pripravujú duchovne. Prosím všetkých, aby ma sprevádzali modlitbou, prosiac o svetlo a silu Ducha Svätého a o príhovor Panny Márie, patrónky Kuby ako Virgen de la Caridad del Cobre a Nepoškvrnenej Panny Márie, patrónky Spojených štátov amerických.“

-----------------------------------------------------------------

Na záver audiencie ešte spomenul, že budúcu sobotu bude v stredotalianskom meste San Miniato v regiońe Toskánsko blahorečený Pius Alberto z Corony, diecézny biskup a zakladateľ Rehole sestier dominikánok Svätého Ducha. „Bol horlivým vodcom a múdrym učiteľom jemu zvereného ľudu. Jeho príklad a jeho príhovor nech pomáhajú Cirkvi kráčať v duchu evanjelia, prinášajúc ovocie dobrých skutkov," dodal Svätý Otec.

-----------------------------------------------------------------

Počas generálnej audiencie bola distribuovaná kniha „Milovať znamená dať všetko“ (Amare è dare tutto), venovaná zasvätenému životu. Prináša príbehy a osudy mužov a žien, ktorí sa odvážili ponúknuť samých seba z lásky k Bohu a blížnym v úplnom zasvätení sa. Na počiatku projektu je Daniel Pittet, otec rodiny, ktorý sa rozhodol vytvoriť knihu o zasvätenom živote vo Švajčiarsku, na poďakovanie všetkým zasväteným mužom a ženám za ich svedectvo života a za ich húževnaté úsilie. Daniel Pittet zhromaždil viac ako 300 svedectiev rehoľníkov a zasvätených v krajine. Niektorí z nich rozprávajú o zrode svojho povolania, iní opisujú silné udalosti svojho života, iní hovoria o osobnej ceste, o objavoch, lekciách pokory, o zápasoch, váhaniach i radostiach z víťazstiev. Osemdesiat svedectiev doplnených fotografiami Jean-Claude Gadmera publikoval tím spolupracovníkov s edíciami San Paolo a Sant’Agostino.

-----------------------------------------------------------------

Prinášame plné znenie katechézy Svätého Otca:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Toto je naša záverečná úvaha na tému manželstva a rodiny. Sme v očakávaní pekných i náročných udalostí, ktoré sú priamo spojené s touto veľkou témou: Svetového stretnutia rodín vo Filadelfii a Biskupskej synody tu v Ríme. Obe sú svetového charakteru, ktorý zodpovedá univerzálnemu rozmeru kresťanstva, ale aj univerzálnemu dosahu tohto základného a nenahraditeľného ľudského spoločenstva, ktorým je práve rodina.

Aktuálny úsek civilizácie sa zdá byť poznačený dlhodobými dôsledkami spoločnosti spravovanej ekonomickou technokraciou. Podriaďovanie etiky logike zisku disponuje nesmiernymi prostriedkami a nadmernou mediálnou podporou. V tomto novom scenári sa stáva nová aliancia [nové spojenectvo, zmluva, resp. zväzok – pozn. prekl.] muža a ženy nielen nutnou, ale aj strategickou kvôli oslobodeniu národov spod kolonizácie peňazí. Táto aliancia sa musí navrátiť k usmerňovaniu politiky, ekonomiky a občianskeho spolunažívania! Ona rozhoduje o obývateľnosti zeme, o sprostredkovávaní zmyslu života, o prepojení pamäte a nádeje.

Pre túto alianciu muža a ženy predstavuje manželské a rodinné spoločenstvo životodarnú gramatiku, mohli by sme povedať, že je jej „zlatým ohnivkom“. Viera tu čerpá z múdrosti Božieho stvorenia, ktorý zveril rodine nie starostlivosť o samoúčelnú intimitu, ale úchvatný plán „udomácniť“ si svet. Práve rodina je na začiatku, je základom tejto svetovej kultúry, ktorá nás zachraňuje; zachraňuje nás pred tak mnohorakými útokmi, od toľkej skazy, od toľkých kolonizácií, ako je tá zo strany peňazí alebo ideológií, ktoré tak veľmi ohrozujú svet. Rodina je základom, ktorý umožňuje brániť sa.

Práve z biblického Slova o stvorení sme prebrali hlavnú inšpiráciu v našich krátkych stredajších meditáciách o rodine. Z tohto Slova môžeme a máme nanovo čerpať na široko a do hĺbky. Čaká nás tu veľká práca, ale je to aj veľmi nadchýnajúce. Božie stvorenie nie je nejakým obyčajným filozofickým predpokladom: je univerzálnym obzorom života a viery! Neexistuje Boží plán odlišný od stvorenia a od jeho spásy. A kvôli spáse stvorení – každého tvora – sa Boh stal človekom: «pre nás ľudí a pre našu spásu», ako hovorí Vyznanie viery. A zmŕtvychvstalý Ježiš je «prvorodený zo všetkého stvorenia» (Kol 1,15).

Stvorený svet je zverený mužovi a žene: to, čo sa medzi nimi odohráva, dáva svoju pečať všetkému. Ich odmietnutie Božieho požehnania osudovo vyúsťuje do blúznenia všemocnosti, ktoré ničí každú vec. To je to, čo nazývame „prvotným hriechom“. A všetci prichádzame na svet s dedičstvom tejto choroby.

Napriek tomu nie sme prekliati, ani ponechaní na seba samých. Už starodávny príbeh o prvotnej láske Boha k mužovi a žene obsahuje v tomto ohľade stránky plné ohňa! «Nepriateľstvo ustanovujem medzi tebou a ženou, medzi tvojím potomstvom a jej potomstvom» (Gn 3,15a). Sú to slová, ktorými sa Boh obracia na podvodného, okúzľujúceho hada. Prostredníctvom týchto slov Boh vyznačuje ženu ochrannou hradbou proti zlu, ku ktorej sa môže utiekať – ak chce – pre každé pokolenie. Tým sa chce povedať, že žena nesie tajomné a špeciálne požehnanie na obranu svojho potomstva od Zlého! Ako žena v Zjavení apoštola Jána, ktorá uteká ukryť dieťa pred Drakom. A Boh ju ochráni (porov. Zjv 12,6).

Zamyslite sa aká hĺbka sa tu otvára! Existujú mnohé uvádzané miesta [orig.: luoghi comuni – pozn. prekl.], niekedy dokonca potupné, o žene pokušiteľke, ktorá navádza na zlé. Naopak, tu je priestor pre teológiu ženy, ktorá nech je na úrovni tohto Božieho požehnania pre ňu a jej potomstvo!

Milosrdná Božia ochrana voči mužovi a žene, v každom prípade nikdy nechýba ani jednému z nich. Na toto nezabúdajme! Symbolické vyjadrovanie Biblie nám hovorí, že Boh, skôr ako ich vylúčil zo záhrady Edenu, im urobil kožený odev a obliekol ich (porov. Gn 3,21). Toto gesto nežnosti znamená, že aj v bolestných následkoch nášho hriechu Boh nechce, aby sme zostali nahí a ponechaní nášmu osudu hriešnikov. Túto Božiu nehu, túto starostlivosť o nás vidíme vtelenú v Ježišovi z Nazaretu, Božom Synovi «narodenom zo ženy» (Gal 4,4). A sv. Pavol vždy ešte hovorí: «Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici» (Rim 5,8). Kristus, narodený zo ženy, z jednej ženy. To je Božie pohládzanie našich rán, našich chýb, našich hriechov. Veď Boh nás miluje takých akí sme a chce nás podržať v napredovaní s týmto plánom, a žena je tá silnejšia, ktorá tento plán nesie vpred.

Prísľub, ktorý Boh dáva mužovi a žene na začiatku dejín zahŕňa všetky ľudské bytosti, až do konca dejín. Ak máme dostatočnú vieru, rodiny národov zeme sa spoznajú v tomto požehnaní. Rozhodne, ktokoľvek sa nechá pohnúť touto víziou, nech patrí do akéhokoľvek národa, národnosti alebo náboženstva, nech sa vyberie na cestu s nami. Bude naším bratom a našou sestrou, bez robenia prozelytizmu. Kráčajme spolu pod týmto požehnaním, pod vedením tohto Božieho zámeru urobiť nás všetkých bratmi v živote, vo svete, ktorý napreduje a ktorý sa rodí práve z rodiny, zo zväzku muža a ženy.

Boh nech vás žehná, rodiny zo všetkých kútov sveta! Nech Boh požehná vás všetkých! / Preložila: Slovenská redakcia VR

*

Po generálnej audiencii na Námestí sv. Petra absolvovali slovenskí predstavitelia v priestoroch Vatikánu dve krátke pracovné strenutia. Ministri Martin Glváč a Tomáš Borec spolu s poslancom Richardom Vašečkom z Branno-bezpečnostného výboru NR SR a členmi rezortných delegácií sa najprv stretli s veliteľom Vatikánskeho žandárstva Dominicom Gianim, ktorý je známy aj ako šéf ochranky Svätého Otca. Potom nasledovalo stretnutie s veliteľom Pápežskej švajčiarskej gardy Christofom Grafom spojené s prehliadkou múzea Švajčiarskej gardy. Popoludní sa členovia delegácií spolu s vojenským ordinárom Mons. Františkom Rábekom zúčastnili na recepcii organizovanej veľvyslanectvom SR pri Svätej stolici pod vedením veľvyslanca Petra Sopka na pôde slovenského zastupiteľstva. Prítomní boli viacerí predstavitelia kultúrneho a duchovného života slovenskej komunity v Ríme.

Rozhovor s ministrom obrany Martinom Glváčom pri príležitosti 10. púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR v Ríme je možné nájsť ::TU::

Program púte vo večerných hodinách pokračoval liturgickým slávením v Bazilike sv. Šebastiána pod vedením Mons. Rábeka. Členovia ordinariátu, ktorí prišli do Ríma na štyroch autobusoch, budú vo štvrtok 17. septembra sláviť Eucharistiu v Bazilike sv. Petra, v nasledujúci deň v Bazilike sv. Klementa a na sobotu majú naplánovanú spiatočnú cestu. V deň slávnosti Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra mali slávnostnú svätú omšu pod vedením svojho ordinára v Bazilike Santa Maria Maggiore.

( TK KBS, RV jb, jak; ml ) 20150916059   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]