[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na brífing po svätej omši na národnej púti k Sedembolestnej
P:3, 11. 09. 2015 12:05, DOM

Šaštín 11. septembra (TK KBS) Organizátori národnej púte v Šaštíne pozývajú všetky médiá osláviť sviatok Patrónky Slovenska. Upozorňujú, že pre vstup do PRESS CENTRA (ktoré bude v areáli baziliky), je potrebná akreditácia. Zástupcovia médií sa musia akreditovať najneskôr do 14.septembra do 12:00 h, a to zaslaním mena a priezviska vyslaného novinára, kontaktu a názvu redakcie na e-mailovú adresu: novak@bazilika.sk

-----------------------------------------------------------------

Organizačný tím národnej púte v Šaštíne pozýva všetky médiá na krátky brífing, ktorý sa uskutoční v utorok 15. septembra 2015. Brífing sa uskutoční cca 15 minút po skončení slávnostnej svätej omše (svätá omša sa začína o 10:30 h) vo vnútri baziliky na nádvorí. V prípade záujmu je nutná akreditácia kvôli vstupom a presunom do baziliky. Téma brífingu: Národná púť Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Účastníci brífingu: J. E. Mons. Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi a don Ján Čverčko SDB, správca Národnej svätyne, Baziliky Sedembolestnej Panny Márie.

-----------------------------------------------------------------

Prinášame upozornenia pre médiá/novinárov/fotografov:

- Zástupcovia médií sa v prípade záujmu musia akreditovať najneskôr do 14.septembra do 12:00 hod., a to zaslaním mena a priezviska vyslaného novinára, kontaktu a názvu redakcie na e-mailovú adresu: novak@bazilika.sk

- Akreditovaní novinári budú mať 15. septembra 2015:

1. prístup do PRESS centra v priestoroch oratória (na pravej strane od oltára, zóna pre matky s deťmi, viď. mapa areal Sastin), kde bude zabezpečené internetové pripojenie, televízny prenos svätej omše a malé občerstvenie, 2. Fotografovanie na určených miestach - koridoroch - môžu sa počas svätej omše pohybovať v koridoroch medzi sektormi tak, aby nevyrušovali a nerušili priebeh bohoslužby. Vstup do priestoru pred oltárom je zakázaný.

- Prístup na brífing - brífing sa uskutoční v areáli baziliky (vnútorný dvor - nádvorie) po skončení záverečnej slávnostnej svätej omše, ktorá začína o 10:30 h. Spoločný odchod bude z PRESS Centra.

- Príchod do PRESS Centra - najneskôr pol hodinu pred začiatkom svätej omše, ktorá začína 10.30 hod., (predovšetkým kvôli vyzdvihnutiu preukazov, následnému uzatvoreniu dopravy v Šaštíne a vytvoreniu koridorov

priamo pred bazilikou). Bez včasného príchodu do press centra, vyzdvihnutia si preukazov - akreditácie sa do press centra, koridorov a brífing nedostanete.

- Organizačný tím upozorňuje zástupcov médií, že pre médiá neplánuje na mieste zabezpečovať stravu (malé občerstvenie bude v rámci PRESS centra), ani parkovanie.

-----------------------------------------------------------------

Informácie k národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne

Dátum konania púte: 11. - 16. septembra 2015.

Púť pozostáva zo šiestich dní sprievodného duchovného a kultúrneho programu. Vyvrcholením národnej púte bude utorok 15. septembra 2015 o 10:30 h, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, kedy sa uskutoční slávnostná svätá omša za účasti slovenských biskupov a biskupov zo zahraničia. Hlavným kazateľom je arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Viac: www.bazilika.sk/narodnaput

Hlavný organizátor púte: Národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, Šaštín-Stráže v spolupráci s Bratislavskou arcidiecézou a dobrovoľníkmi.

Počet uskutočnených ročníkov: storočia (oficiálne púte od 1732 – socha vyhlásená za milostivú)

Priemerný počet účastníkov: cca 20 000 veriacich, v Roku Sedembolestnej Panny Márie (2014) – cca 50 000 pútnikov

O národnej púti v Šaštíne: Šaštín je starobylým pútnickým miestom. Začiatky pútnictva sa spájajú s rokom 1564, v ktorom nechala zhotoviť Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Bakičová mala s manželom spory, ktoré vyvrcholili tým, že ju pri jednej spoločnej ceste nechal vyhodiť z koča. Angelika prosila o pomoc za obrátenie a uzdravenie vzťahov s manželom práve Sedembolestnú. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá dodnes stojí v Šaštíne. Ľud si sochu veľmi uctieval a práve pri nej sa udialo mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá preskúmala stovky zázračných prípadov a následne vyhlásili sochu za zázračnú. V roku 1733, keď prišli do Šaštína paulíni, podujali sa postaviť pútnický chrám aj kostol. V roku 1762 - 12. augusta za účasti ostrihomského arcibiskupa Barkóczyho, cisárovnej Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského, mnohých duchovných a tisícov pútnikov bola vysviacka chrámu a 15. augusta slávnostné prenesenie sochy na hlavný oltár. 1964 - pri 400-ročnom uctievaní sochy na žiadosť biskupov Dr. Ambróza Lazíka a Dr. Eduarda Néczeyho pápež Pavol VI. povýšil svätyňu Sedembolestnej dekrétom “Ad perpetuam rei memoriam” z 23. novembra na baziliku minor – menšiu.

Zaujímavé dátumy:

1864; konala sa oslava tristoročného výročia uctievania si milostivej sochy Sedembolestnej. Kardinál Ján Scitovský korunoval sochu zlatými korunami, ktoré posvätil pápež Pius IX.

1927 2. apríla; Pápež Pius XI. dekrétom “Celebre apud Slovaccham gentem” vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Slávnostne to vyhlásil 22. mája 1927.

1995 1. júla; Šaštín a Baziliku navštívil pápež bl. Ján Pavol II., počas svojej druhej návštevy SR.

1987; v Mariánskom roku navštívila baziliku dnes už blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty

2014; V tomto roku sme si pripomenuli 450. výročie prvého zázraku na príhovor Panny Márie v Šaštíne a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska. Z toho dôvodu rozhodli biskupi Slovenska o slávení Roku Sedembolestnej Panny Márie. Jeho vrcholom bolo slávnostné zverenie Slovenska pod ochranu Panny Márie (15. septembra 2014) v Šaštíne.

-----------------------------------------------------------------

Viac informácií o Národnej svätyni Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach, jej histórii, pútiach a ďalšie informácie je možné nájsť na oficiálnej stránke www.bazilika.sk.

TK KBS informoval Peter Novák

( TK KBS, pn; ml ) 20150911037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]