[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generátor zo slovenskej pomoci už slúži utečencom v Iraku
P:3, 01. 09. 2015 15:54, DOM

Bratislava (TK KBS) Projekt zabezpečenia generátora pre Kláštor Panny Márie v Sulimanyii v Iraku, financovaný zo zbierky slovenských veriacich na pomoc prenasledovaným kresťanom, už slúži svojmu účelu. Projekt bol podporený prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity, ktorá koncom júna tohto roka vyslala do Iraku svojho zástupcu.

Predstaveným Kláštora Panny Márie v Sulimanyi je v súčasnosti otec Jens Petzold z komunity Al-Khalil. Stará sa o 45 rodín kresťanských presídlencov z Ninivejských planín, spolu 180 ľudí. Šesťdesiatštyri z nich (14 rodín) žije priamo v kláštore a 6 rodín v kostole, ktorý je súčasťou kláštora. Ostatné rodiny žijú v prenajatých domoch v blízkom okolí kláštora.

Najväčším problémom, ktorému kláštor v minulosti čelil, bol slabý generátor elektrickej energie. Hoci je v Sulimanyi vybudovaná verejná elektrická sieť, prúd neustále vypadáva, najmenej na 8 hodín denne. Kláštor mal donedávna iba generátor s výkonom 40 kW, ktorý ale nepostačoval v čase zvýšenej spotreby. Preto bolo potrebné zakúpiť 145 kW generátor. Zapojenie dvoch generátorov s rôznym výkonom zabezpečí efektívne využitie paliva potrebného na ich chod. Celková suma na zakúpenie generátora bola 20.245 EUR. Táto suma zahŕňala aj dovoz, inštaláciu a ďalšie potrebné technické vybavenie.

„Tento generátor je pre komunitu našich utečencov veľmi potrebný, pretože zabezpečuje energiu v regióne, ktorý je charakteristický veľmi častým výpadkom elektrického prúdu. Generátor slúži rodinám žijúcim v kláštore, kostole a priľahlom dome pre mníchov. V novembri začne dodávať energiu aj rodinám umiestneným do šestnástich karavanov, ktoré utečencom poskytne miestna vláda. Ďakujeme Slovenskej katolíckej charite a Konferencii biskupov Slovenska, no predovšetkým veriacim z celého Slovenska za ich solidaritu. Prosíme vás naďalej o modlitby za mier na Blízkom východe a modlíme sa aj za Vašu krajinu.“ Otec Jens Petzold, Predstavený Kláštora Panny Márie v Sulimanyii.

Zdroj: Slovenská katolícka Charita

( TK KBS, af; mk ) 20150901006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]