[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 03. 2023   Meniny má Emanuel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V bratislavskej katedrále ďakovali za dary stvorenstva a uviedli encykliku
P:3, 01. 09. 2015 15:28, DOM

Bratislava 1. septembra (TK KBS) V bratislavskej katedrále svätého Martina dnes napoludnie arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský predniesol modlitby za ochranu stvorenstva a poďakoval za dary a dobrodenia, ktoré ľudstvo čerpá zo životného prostredia. Zároveň uviedol slovenský preklad encykliky pápeža Františka Laudato sí, ktorá nesie podtitul “O starostlivosti o náš spoločný domov”. Na slávnosti sa zúčastnili aj provinciál slovenských menších bratov františkánov páter Jeremiáš Daniel Kvaka OFM a provinciál slovenských jezuitov páter Rudolf Uher SJ. Kňazi, rehoľníci a veriaci prítomní na poludňajšej svätej omši sa takto zapojili do slávenia Dňa modlitieb za ochranu stvorenstva, ktorý na 1. septembra vyhlásil Svätý Otec František.

Arcibiskup Zvolenský vo svojom príhovore pripomenul zodpovednosť, ktorú každý nesie za životné prostredie vo svojom okolí, vyzdvihol snahy o rozumné zaobchádzanie so zdrojmi, ktoré sú k dispozícii, pripomenul však aj oblasti, v ktorých sa človek svojej úlohe správcu a ochrancu Božích darov spreneveruje, ba hreší proti Stvoriteľovým prikázaniam. Povzbudil prítomných k modlitbe a starostlivosti o zverené dary, a zároveň k zoznámeniu sa s novou encyklikou, v ktorej sa Svätý Otec František venuje téme tzv. integrálnej ekológie. Ako pripomenul arcibiskup, táto téma sa netýka len životného prostredia, ale aj samotného človeka, celej spoločnosti a medziľudských vzťahov. Veriaci mali na záver svätej omše možnosť zobrať si so sebou časť papierovej mozaiky svätého Františka, ktorej súčasťou bol Chválospev brata slnka: odniesli si tak modlitbu vďaky za stvorený svet, ktorej slová dali meno aj samotnej encyklike. K dispozícii bolo prvých niekoľko kusov knižného vydania Laudato sí, ktoré v týchto dňoch priniesol na trh Spolok svätého Vojtecha.

TK KBS k správe vydala ::FOTO::

( TK KBS, mk; mk ) 20150901004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]