[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 10. 2020   Meniny má Dobromila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť na najstaršom pútnickom mieste Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku
P:3, 19. 08. 2015 09:20, DOMŠašová 19. augusta (TK KBS) V dňoch 15. až 16. augusta 2015 sa konala archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky na najstaršom pútnickom mieste Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v Šašovej (okres Bardejov).

Táto veľká slávnosť sa už tradične začala privítaním všetkých pútnikov a nasledovným posvätením vody v kaplnke nad prameňom. Po ňom nasledoval Moleben k Presvätej Bohorodičke pred milostivou ikonou v miestnom chráme. Večerné modlitby sa začali veľkou večierňou, keďže práve v tento deň sme slávili sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Veľmi povzbudivým a výstižným slovom sa prihovoril k veriacim otec František Dancák, ktorý hovoril o terajších vzťahov rodín a manželstiev. Nasledovala svätá liturgia, ktorú slúžil bardejovský protopresbyter otec Michal Onderko ml. Vo svojej kázni upieral svoju pozornosť na ľahostajnosť človeka. V priebehu ďalšieho programu si veriaci mohli vypočuť krátke slovo zo života blahoslavenej sestry Miriam Terézie Demjanovičovej, ktorá pochádzala z Bardejova. Ďalej si mohli vypočuť katechézu vicerektora Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča v Prešove otca Jozefa Urvinitku. Sobotňajší program ukončila adorácia a požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou.

Nedeľný program otvorili ranné modlitby bohoslovcov. Hlavným slúžiteľom rannej svätej liturgie bol orlovský protopresbyter otec Peter Iľko. Vyzdvihol poslušnosť ako vzácnu cnosť človeka, ktorej Presvätá Bohorodička je dokonalým príkladom. Podobne ako minulý rok aj teraz nás svojou prítomnosťou poctila p. Monika Kandráčová, ktorej piesne ešte viac pozdvihli duchovnú atmosféru. Celá slávnosť vyvrcholila o 10:00 archijerejskou svätou liturgiou, ktorú celebroval vladyka Mons. Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup.

TK KBS informovala Kristína Maňková( TK KBS, kma; ml ) 20150819013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]