[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť na najstaršom pútnickom mieste Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku
P:3, 19. 08. 2015 09:20, DOM

Šašová 19. augusta (TK KBS) V dňoch 15. až 16. augusta 2015 sa konala archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky na najstaršom pútnickom mieste Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v Šašovej (okres Bardejov).

Táto veľká slávnosť sa už tradične začala privítaním všetkých pútnikov a nasledovným posvätením vody v kaplnke nad prameňom. Po ňom nasledoval Moleben k Presvätej Bohorodičke pred milostivou ikonou v miestnom chráme. Večerné modlitby sa začali veľkou večierňou, keďže práve v tento deň sme slávili sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Veľmi povzbudivým a výstižným slovom sa prihovoril k veriacim otec František Dancák, ktorý hovoril o terajších vzťahov rodín a manželstiev. Nasledovala svätá liturgia, ktorú slúžil bardejovský protopresbyter otec Michal Onderko ml. Vo svojej kázni upieral svoju pozornosť na ľahostajnosť človeka. V priebehu ďalšieho programu si veriaci mohli vypočuť krátke slovo zo života blahoslavenej sestry Miriam Terézie Demjanovičovej, ktorá pochádzala z Bardejova. Ďalej si mohli vypočuť katechézu vicerektora Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča v Prešove otca Jozefa Urvinitku. Sobotňajší program ukončila adorácia a požehnanie s Najsvätejšou Eucharistiou.

Nedeľný program otvorili ranné modlitby bohoslovcov. Hlavným slúžiteľom rannej svätej liturgie bol orlovský protopresbyter otec Peter Iľko. Vyzdvihol poslušnosť ako vzácnu cnosť človeka, ktorej Presvätá Bohorodička je dokonalým príkladom. Podobne ako minulý rok aj teraz nás svojou prítomnosťou poctila p. Monika Kandráčová, ktorej piesne ešte viac pozdvihli duchovnú atmosféru. Celá slávnosť vyvrcholila o 10:00 archijerejskou svätou liturgiou, ktorú celebroval vladyka Mons. Milan Lach SJ, pomocný prešovský biskup.

TK KBS informovala Kristína Maňková

( TK KBS, kma; ml ) 20150819013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]