[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin v Singapure poďakoval katolíkom za ich štedrosť
P:3, 17. 08. 2015 14:44, ZAH

Singapur 17. augusta (RV) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Prolin ukončil v nedeľu svoju pastoračnú cestu do Ázie. Poslednou jeho zastávkou po Indonézii a Východnom Timore bol Singapur, ktorý tento rok oslavuje 50 rokov svojej nezávislosti. V nedeľu 16. augusta tu kardinál Parolin slávil svätú omšu zo Slávnosti Nanebovzatia Panny Márie v Kostole sv. Jozefa v hlavnom meste Singapure. Následne sa pri obede stretol s predstaviteľmi Cirkvi, rehoľníkmi a početnými laikmi. V príhovore k nim pripomenul, že spomínané jubileum polstoročia nezávislosti krajiny poukazuje aj na príspevok, ktorým sa na jej rozvoji podieľala tamojšia katolícka komunita. Vyzdvihol tiež fakt, že Singapurská arcidiecéza je osobitne bohatá na kvalifikovaných laikov z oblastí vedy a techniky, medicíny a práva, ako aj v takých odboroch ako je teológia, a títo laici sú prínosom ako pre miestnu, tak i pre univerzálnu Cirkev. Kardinál Parolin poďakoval katolíkom Singapuru za ich štedrosť pri každoročnej zbierke „Halier sv. Petra“. Miestnej cirkvi tiež pripomenul jej misiu byť „svetlom pre národ“.

Návšteve Singapuru predchádzala cesta vo Východnom Timore, kde sa v sobotu slávnosť 500. výročia evanjelizácie územia tejto ostrovnej krajiny. Hlavnej slávnosti predsedal kardinál Parolin. V homílii sa sústredil na symbol Kristovho kríža a na úctu k Božej Matke. Pripomenul historický moment, keď portugalskí misionári priniesli so sebou kríž a miestni obyvatelia, ktorí sa vyznačovali „hlbokým zmyslom pre Boha a posvätno, boli pripravené a schopní prijať katolícku vieru. Ich osobnostné charakteristiky jemnocitu, srdečnosti a lásky im umožnili takmer prirodzene nasať do sŕdc základné pravdy kresťanstva, menovite lásku k Bohu a blížnemu. Ich životný štýl, charakteristický hlbokým komunitným cítením, ich viedol k tomu, že do svojej kultúry zapojili základnú kresťanskú identitu spoločenstva a jednoty medzi veriacimi.“ Počas uplynulých 12 mesiacov putovali po farnostiach a spoločenstvách Východného Timoru, niečo vyše miliónovej krajiny s 97-percentným zastúpením katolíkov, Kríž mládeže a putovný obraz Panny Márie.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20150817027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]