[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podľa kardinála Marxa sa musí po gréckej kríze zintenzívniť európska integrácia
P:3, 17. 07. 2015 09:41, ZAHBrusel 17. júla (TK KBS) Kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mníchova a prezident Komisie episkopátov Európskeho spoločenstva (COMECE), uverejnil deklaráciu "o gréckej kríze". "Dni a hlavne noci intenzívnych vyjednávaní sú za nami. Kríza v Grécku, v priebehu posledných týždňov, zapĺňala na plno nielen politický svet, ale tiež Európanov a to, bez istoty kladného výsledku ," napísal v predslove, v ktorom poďakoval "predovšetkým ženám a mužom" zaangažovaným v týchto diskusiách "v ktorých nakoniec osobné nasadenie" umožnilo nájsť isté riešenie.

Viac ako "hľadať zodpovedných za túto ťažkú situáciu" kardinál Marx vyzýva Európanov "ísť dopredu v duchu spoločenstva". "Práca, ktorú treba vykonať dnes je nesmierna a Grécko nebude môcť z ju splniť inak ako len s pomocou svojich európskych partnerov," pripomína. "Je to v záujme každého, aby Grécko rýchlo znova dospelo k ekonomickému rastu a aby európska integrácia sa zintenzívnila."

Podľa arcibiskupa Mníchova, súčasne prezidenta Konferencie nemeckých biskupov, budúcnosť Európy potrebuje "znova ustanoviť dôveru, ktorá sa stratila a "zbaviť sa predsudkov a stereotypov medzi ľuďmi, ktoré boli živené napätou situáciou týchto posledných týždňov." Narážka, ktorá sa týka bezpochyby svojich nemeckých spoluobčanov, ako politických zodpovedných a gréckych médií, ktoré neprestajne podnecovali napätia pomocou historických alebo kultúrnych skratiek. "Cirkev vždy podporovala projekt európskej integrácie. Teda mám skutočnú radosť že sa našlo európske riešenie šéfmi štátov a vlád a že Európa a eurozóna sa nezoslabila. Predsa však je treba si položiť mnoho otázok: Je balíček navrhnutých opatrení splniteľný? Umožnia tieto opatrenia Grécku sa zotaviť? Ako to budú znášať chudobní a slabí?," pýta sa kardinál Marx. Ako iní zodpovední, prezident Comece považuje dnes za povinné, aby sa vyhlo budúcim krízam, "prehodnotiť európsku ekonomickú a monetárnu kooperáciu", "spolupracovať ruka v ruke, aby sa dosiahol pokrok v európskom projekte, ktorý ide za hranice eura."

"Povzbudzujem všetkých Európanov, aby pokračovali v angažovaní sa za dosiahnutie spoločného úspechu," píše kardinál Marx. "Tak veľké výzvy a v takom dlhom čase potrebujú odvážne a tvorivé riešenia. Až do súčasnosti vykorenenie štruktúrnych príčin tejto krízy neboli dostatočne zohľadnené. A preto ostáva mnoho urobiť: zápas proti nezamestnanosti mladých, spoločná starosť o migrantov, angažovanie sa za mier v Európe (napr. na Ukrajine) a v jej susedstve (napr. Blízky a Stredný Východ)." "Ako kresťania sme pripravení pokračovať v podpore tohto projektu s presvedčením," uzatvára.

Zdroj: www.la-croix.com / Preložil: Ivan Vojtaššák

( TK KBS, lac, ivo; ml ) 20150717015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]