[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podľa kardinála Marxa sa musí po gréckej kríze zintenzívniť európska integrácia
P:3, 17. 07. 2015 09:41, ZAH

Brusel 17. júla (TK KBS) Kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mníchova a prezident Komisie episkopátov Európskeho spoločenstva (COMECE), uverejnil deklaráciu "o gréckej kríze". "Dni a hlavne noci intenzívnych vyjednávaní sú za nami. Kríza v Grécku, v priebehu posledných týždňov, zapĺňala na plno nielen politický svet, ale tiež Európanov a to, bez istoty kladného výsledku ," napísal v predslove, v ktorom poďakoval "predovšetkým ženám a mužom" zaangažovaným v týchto diskusiách "v ktorých nakoniec osobné nasadenie" umožnilo nájsť isté riešenie.

Viac ako "hľadať zodpovedných za túto ťažkú situáciu" kardinál Marx vyzýva Európanov "ísť dopredu v duchu spoločenstva". "Práca, ktorú treba vykonať dnes je nesmierna a Grécko nebude môcť z ju splniť inak ako len s pomocou svojich európskych partnerov," pripomína. "Je to v záujme každého, aby Grécko rýchlo znova dospelo k ekonomickému rastu a aby európska integrácia sa zintenzívnila."

Podľa arcibiskupa Mníchova, súčasne prezidenta Konferencie nemeckých biskupov, budúcnosť Európy potrebuje "znova ustanoviť dôveru, ktorá sa stratila a "zbaviť sa predsudkov a stereotypov medzi ľuďmi, ktoré boli živené napätou situáciou týchto posledných týždňov." Narážka, ktorá sa týka bezpochyby svojich nemeckých spoluobčanov, ako politických zodpovedných a gréckych médií, ktoré neprestajne podnecovali napätia pomocou historických alebo kultúrnych skratiek. "Cirkev vždy podporovala projekt európskej integrácie. Teda mám skutočnú radosť že sa našlo európske riešenie šéfmi štátov a vlád a že Európa a eurozóna sa nezoslabila. Predsa však je treba si položiť mnoho otázok: Je balíček navrhnutých opatrení splniteľný? Umožnia tieto opatrenia Grécku sa zotaviť? Ako to budú znášať chudobní a slabí?," pýta sa kardinál Marx. Ako iní zodpovední, prezident Comece považuje dnes za povinné, aby sa vyhlo budúcim krízam, "prehodnotiť európsku ekonomickú a monetárnu kooperáciu", "spolupracovať ruka v ruke, aby sa dosiahol pokrok v európskom projekte, ktorý ide za hranice eura."

"Povzbudzujem všetkých Európanov, aby pokračovali v angažovaní sa za dosiahnutie spoločného úspechu," píše kardinál Marx. "Tak veľké výzvy a v takom dlhom čase potrebujú odvážne a tvorivé riešenia. Až do súčasnosti vykorenenie štruktúrnych príčin tejto krízy neboli dostatočne zohľadnené. A preto ostáva mnoho urobiť: zápas proti nezamestnanosti mladých, spoločná starosť o migrantov, angažovanie sa za mier v Európe (napr. na Ukrajine) a v jej susedstve (napr. Blízky a Stredný Východ)." "Ako kresťania sme pripravení pokračovať v podpore tohto projektu s presvedčením," uzatvára.

Zdroj: www.la-croix.com / Preložil: Ivan Vojtaššák

( TK KBS, lac, ivo; ml ) 20150717015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]