[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 06. 2021   Meniny má Vít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Páter Lombardi hodnotí apoštolskú cestu: Pápež ukázal, že zmena je možná
P:3, 13. 07. 2015 13:40, ZAH

Vatikán 13. júla (RV) Pápež František ukončil svoju apoštolskú cestu v Latinskej Amerike. Prečítajte si, túto návštevu troch latinskoamerických krajín - Ekvádoru, Bolívie a Paraguaja - ešte pred odletom na spiatočnú cestu z Asunciónu do Ríma zhodnotil vatikánsky hovorca páter Federico Lombardi SJ. Zameral sa na štyri nesledujúce aspekty:

V prvom rade treba podľa neho zdôrazniť neobyčajnú pohostinnosť a prijatie zo strany ľudu, hlbokú odpoveď lásky, vrúcnosti a pozornosti na jeho posolstvo zo strany týchto národov, ktoré prijali jeho slová ako veľké povzbudenie a ako zdroj inšpirácie, nádeje a dôvery ohľadom budúcnosti. Ako povedal, sú to krajiny, ktoré sa nachádzajú v delikátnom, prechodnom období svojich dejín - istotne lepšom než v minulosti, avšak ešte stále s vážnymi problémami, ktoré treba prekonať: s chudobou, znečisťovaním prostredia, marginalizáciou.

Druhým aspektom apoštolskej cesty, ktorý je treba podľa pátra Lombardiho zdôrazniť, je silné posolstvo nádeje, že zmena je možná. Pápežovi sa to podarilo komunikovať, ukazujúc, že aj Cirkev je s pokorou nablízku a je účastná na tejto ceste, že je solidárna s týmito národmi. Svätý Otec hlásal evanjelium milosrdenstva, ktoré pomáha budovať svet solidarity a lásky a ktoré dovoľuje meniť systémy, kde prevládajú ekonomické záujmy, ktoré nestavajú do centra spoločné dobro a človeka. Pápež naznačil, ako sa uskutočňuje táto zmena, táto revolúcia: práve prostredníctvom kresťanskej inšpirácie.

Všetko prepájajúcou „červenou niťou“ tejto apoštolskej cesty bola podľa slov vatikánskeho hovorcu radosť z ohlasovania evanjelia, čo je napokon charakteristikou tohto pontifikátu. Evanjelia neoddeleného od reality sveta, schopného inšpirovať všetkých ľudí dobrej vôle, a to aj mimo Cirkvi.

Ako ďalej uviedol páter Lombardi, Svätý Otec František znášal námahu tejto cesty s neobyčajnou silou, odvahou a prirodzenosťou. Pôsobil veľmi energicky vzhľadom k svojmu veku a neobyčajnej aktivite, ktorú si vyžadoval veľmi intenzívny program. Pápež sa do stretnutí vložil celý. Sám o sebe hovorí, že má veľkú Božiu milosť, ktorá mu pomáha - milosť stavu, ktorú mu Pán dal spolu s týmto poslaním, aby ho dobre vykonával, a to sa preukázalo aj počas tejto apoštolskej cesty.

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20150713028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]