[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa rozlúčil s Ekvádorom a privítali ho v Bolívii - 1. deň
P:3, 09. 07. 2015 07:49, ZAH

Ekvádor/Bolívia 9. júla (RV) Svätý Otec František sa rozlúčil s Ekvádorom. Druhá etapa cesty v Latinskej Amerike začala príletom do Bolívie.

-----------------------------------------------------------------

Druhú etapu apoštolskej cesty pápeža Františka v Latinskej Amerike otvorilo v stredu privítanie na letisku v La Paz, kde lietadlo spoločnosti Boliviana de Aviación s pápežom na palube pristálo po 17. hodine miestneho času, čiže po 23. hodine nášho času (časový posun je 6 hodín). Aj privítanie Bolívijčanmi bolo maximálne srdečné, podobne ako predtým v Ekvádore.

Na letisko El Alto v 4000-metrovej nadmorskej výške, ktoré leží v tesnej blízkosti hlavného mesta La Paz, prišiel pápeža privítať polmiliónový dav. Pod schodíkmi z lietadla pápeža objatím pozdravil prezident Mnohonárodného štátu Bolívie Evo Morales a najvyšší predstavitelia krajiny. Kultúrne bohatstvo národov Bolívie predstavovali deti oblečené v pestrých krojoch.

V úvodnom príhovore bolívijský prezident Morales oslovil Svätého Otca „Hermano Papa Francisco“, čiže „brat pápež František“. „Prichádzate plný energie po tom, ako ste sa v Ekvádore nadýchali tichomorského vánku, prišli ste do krajiny pokoja, ktorá hľadá spravodlivosť.“ Plný názov hlavného mesta Bolívie predstavuje titul Panny Márie, Kráľovnej pokoja: „Nuestra Segñora de la Paz“.

„Prinášaš nám svoje posolstvo viery, nádeje a oslobodenia, brat pápež František, vítame ťa s otvoreným náručím a srdcom ako pápeža chudobných,“ pokračoval prezident. Pápeža prirovnal k svätému Františkovi z Assisi, pripomenúc jeho nasadenie v prospech núdznych: „Kto zrádza chudobného, zrádza Krista; v dobe zmeny ten, kto zrádza chudobného, zrádza pápeža Františka.“

V krátkom príhovore bolívijský prezident spomenul aj skutočnosť, že Bolívia je krajina bez prístupu k moru, čo označil za upretie jej práv cestou invázie.

Svätý Otec potom predniesol príhovor, v ktorom poeticky poukázal na prírodné i kultúrne bohatstvo Bolívie. Hovoril o svojom zámere upevniť veriacich vo viere v Krista, aby boli soľou zeme a svetlom sveta a prispievali k budovaniu spoločnosti vytváraním „kultúry bohatej na pamäť“.

Pápež František zároveň zdôraznil potrebu chrániť hodnotu rodiny ako základu jednotiacich väzieb spoločnosti a požiadavku odmietnuť vyraďovanie detí, mládeže i starých ľudí. Pripomenul, že Cirkev sa v duchu evanjelia prednostne venuje chudobným a vylúčeným.

PLNÉ ZNENIE príhovoru pápeža je možné nájsť ::TU::

Na záver v atmosfére veľkej srdečnosti udelil prítomným požehnanie, pričom najprv všetkých vyzval ku chvíli sústredenia, počas ktorej zavládlo hlboké ticho.

-----------------------------------------------------------------

Po prílete z letiska sa Svätý Otec František nakrátko presunul do arcibiskupského sídla v La Paze, najvyššie položenom hlavnom meste na svete s nadmorskou výškou 3600 m a s počtom obyvateľov vyše 800-tisíc. Následne Svätý Otec absolvoval zdvorilostnú návštevu u prezidenta Bolívie Eva Moralesa vo vládnom paláci.

Ide o vôbec prvého prezidenta z radu pôvodných obyvateľov Bolívie. Po tomto súkromnom stretnutí viedli kroky pápeža Františka do miestnej katedrály zasvätenej patrónke mesta, Panne Márii, Kráľovnej pokoja (Nuestra Señora de la Paz). V impozantnom chráme z 19. storočia sa stretol s občianskymi predstaviteľmi krajiny.

Okrem vládnych predstaviteľov tu nechýbali ani osobnosti z oblasti kultúry, dobrovoľníctva a diplomatický zbor. Svätý Otec tu predniesol svoj príhovor, v ktorom zdôraznil potrebu budovania integrálnej ekológie, ktorá v sebe spája sociálne, ekonomické, politické a životné prostredie. Ako povedal, v dnešnej dobe si ľahko zvykáme na nespravodlivosť a nedokážeme už rozlíšiť blahobyt od spoločného dobra.

Pápež poukázal aj na ohrozovanie rodiny radom problémov, ako napríklad domácim násilím, alkoholizmom, mužským šovinizmom, drogami, nezamestnanosťou, ideologickými kolonizáciami... Predstaviteľov krajiny tiež vyzval budovať mosty a nie múry, snažiť sa o budovanie integrujúcej spoločnosti.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Ešte v ten deň po skončení stretnutia sa z katedrály Svätý Otec lietadlom presunul do ďalšieho veľkomesta Santa Cruz de la Sierra. Ide o najľudnatejšie bolívijské mesto s vyše 1,7 milióna obyvateľov, vzdialené od hlavného mesta La Paz hodinu letu smerom na východ. Ako jedno z mála miest Bolívie sa nenachádza v oblasti Ánd. Svätý Otec sa tak z takmer 4-tisíc metrovej nadmorskej výšky presunul do výšky 400 metrov nad morom.

Táto časť Bolívie sa výrazne odlišuje od oblasti Ánd a v minulosti tu dochádzalo aj k rivalite medzi populáciami týchto dvoch rozdielnych oblastí. Pápež František pristál v Santa Cruz de la Sierra po 22. hodine miestneho času (4. hodine rannej nášho času). Keďže v tomto meste sa nenachádza apoštolská nunciatúra, nocoval v sídle emeritného arcibiskupa diecézy, kardinála Julia Terrazasa Sandovala.

-----------------------------------------------------------------

Na letisku ho privítal arcibiskup Santa Cruz Mons. Sergio Alfredo Gualberti Calandrina a niekoľko miestnych spoločenských predstaviteľov. Prijatie sa uskutočnilo bez akýchkoľvek formalít a príhovorov.

Mesto Santa Cruz de la Sierra, alebo jednoducho Santa Cruz (Svätý Kríž) je novým ekonomickým centrom Bolívie a s vyše milión sedemstotisíc obyvateľmi je najľudnatejším mestom krajiny. Pre svoju polohu na východe krajiny sa veľmi odlišuje od ostatných miest Bolívie, ktoré sú situované v Andách: ekonomickou situáciu, kultúrou, jazykom, oblečením.

Takmer dva milióny katolíkov Arcidiecézy Santa Cruz de la Sierra predstavuje 80 percent populácie. V 78 farnostiach pôsobí 180 kňazov, vrátane rehoľných. Okrem arcibiskupa Calandrina sa Svätý Otec ešte stretol s emeritným arcibiskupom Santa Cruz kardinálom Juliom Terrazasom Sandovalom, v jeho súkromnej rezidencii. Na radu lekára bude táto budova rezidenciou pápeža počas týchto dvoch dní, pretože La Paz, kde sa nachádza apoštolská nunciatúra, je v nadmorskej výške až 3600 metrov.

Pápež František sa teda odtiaľto dnes ráno o 9.15, teda u nás popoludní o 15.15 presunul papamobilom na Námestie Krista Vykupiteľa, vzdialené asi 1,5 km. Tu slávil svätú omšu otvorenia 5. národného eucharistického kongresu, ktorý bude pokračovať v meste Tarija v duchu motta: «Chlieb, ktorý sa láme pre život sveta».

Tisíce veriacich sa rozhodli stráviť noc na ulici čakajúc na omšu s pápežom Františkom, jedinú na pôde Bolívie počas tejto návštevy. Široké ulice zbiehajúce sa na námestí môžu pojať dva milióny veriacich, ktorí mohli takto sledovať eucharistické slávenie prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek. Liturgickou rečou slávenia s formulárom o Najsvätejšej Eucharistii bola španielčina, ale ja domorodé jazyky guaraní, kečua a aymara. Pre slávenie bolo pripravených 500-tisíc hostií. Zaujímavosťou je, že ako sakristia poslúžil miestny Burger King v blízkosti Námestia Krista Vykupiteľa.

V homílii Svätý Otec vychádzal z Markovho evanjelia (8,1-10) o rozmnožení chleba. Keď apoštoli videli množstvo čakajúcich ľudí, najprv žiadali Ježiša, aby ich rozpustil, pretože nebolo možné dať sa im najesť všetkým. „Zoči-voči toľkým situáciám hladu vo svete môžeme povedať: ‚Nesedia nám účty, nevychádza nám to.‘ Je nemožné čeliť týmto situáciám, a tak nám beznádej ovládne naše srdce. V srdci plnom beznádeje sa ľahko stane, že priestor zaberie logika, ktorá sa snaží presadiť v dnešnom svete. Logika, ktorá chce premeniť všetko na predmet výmeny, konzumu, o všetkom sa dá zjednávať. Logika, ktorá chce nechať miesto iba niekoľkým a vyhodí všetkých ostatných, ktorí neprodukujú, ktorí nie sú považovaní za schopných a hodných, pretože na pohľad „nám neprispievajú k našim číslam“. Ježiš nám opätovne hovorí: «Nie je potrebné, aby odišli, vy im dajte jesť.»“

Pápež František zdôraznil, že Ježišova vízia neakceptuje logiku, pohľad, ktorý vždy prestriháva niť toho, kto je slabý, kto je núdzny. Prijímajúc výzvu, on sám nám dáva príklad a ukazuje nám cestu v troch slovách: berie do rúk trochu chleba a zopár rýb, požehnáva ich, rozdeľuje a dáva ich apoštolom, aby ich rozdelili medzi ľudí. Toto je cesta zázraku. Vysvetľujúc jednotlivé Ježišove skutky Svätý Otec vysvetlil, že „Ježiš cez tieto tri skutky dokáže premeniť logiku odhadzovania na logiku spoločenstva a komunity.“ Pápež potom v nadväznosti na motto eucharistického kongresu „Eucharistia je «chlebom, ktorý sa láme pre život sveta», pripomenul, že sviatosť prijímania (sviatosť spoločenstva) nám pomáha vyjsť z individualizmu, a dáva nám istotu, že to čo vlastníme a to čím sme, ak je to prijaté, požehnané a obetované, sa prostredníctvom Božej moci, mocou jeho lásky stáva chlebom života pre druhých.

„Ježiš chce, aby sme boli účastní na jeho živote a aby sa prostredníctvom nás rozmnožoval v našej spoločnosti. Nie sme izolovanými, oddelenými osobami, ale ľudom pamäte, ktorá sa aktualizuje a neustále rozdáva. Život, ktorý vytvára pamäť potrebuje iných, vzťahy, stretnutie, reálnu solidaritu, ktorá bude schopná vstúpiť do logiky prijatia, požehnávania a dávania, do logiky lásky.“

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

V závere slávenia sa pápežovi Františkovi poďakoval arcibiskup Santa Cruz Mons. Sergio Alfredo Gualberti Calandrina. Po odovzdaní misijných krížov zástupcom všetkých trinástich krajín Latinskej Ameriky, ktorí držali v rukách národné vlajky, ukončil Svätý Otec Eucharistiu záverečným požehnaním. Pozdravujúc zhromaždených sa odobral do rezidencie. Popoludňajší program sa začal o 16.00 miestneho času.

-----------------------------------------------------------------

Program pápeža vo štvrtok 9. júla popoludní miestneho času, bude vzhľadom na časový posun 6 hodín pokračovať v našich neskorých večerných hodinách. Pozostávať bude z dvoch dôležitých stretnutí: s kňazmi, rehoľníkmi, rehoľníčkami a seminaristami a následne s účastníkmi Svetového stretnutia ľudových hnutí. V poradí jedenásty príhovor z celkového predpokladaného počtu 22 prednesie Svätý Otec v telocvični školy Dona Bosca, kde ho popoludní o 16. hodine bude očakávať asi štyritisíc kňazov, rehoľníkov, seminaristov. Súčasťou Bohoslužby slova budú aj svedectvá troch vybraných zástupcov z radov zasvätených.

Veľmi očakávaný je príhovor na Svetovom stretnutí ľudových hnutí, organizovanom v spolupráci Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj a Pápežskej akadémie sociálnych vied od 7. do 9. júla. Zúčastňujú sa na ňom predstavitelia spomenutých inštitúcii kardinál Peter Turkson a Mons. Marcelo Sánchez Sorondo. Zastúpenie tu majú sezónni pracovníci, roľníci „sin tierras“ (bez pôdy) a „villeros“ (obyvatelia chudobných oblastí a favel), domorodci, migranti a ďalšie skupiny. Ide od druhé stretnutie tohto druhu, prvé sa konalo z iniciatívy pápeža Františka v októbri minulého roku vo Vatikáne, za účasti bolívijského prezidenta Eva Moralesa. Stretnutie sa uskutoční v najväčšom veľtržnom výstavnom centre Expo Feria v Santa Cruz, zriadenom v roku 2003 na ploche päťtisíc metrov štvorcových. Ukončení stretnutia sa skončí aj dnešný program druhého dňa návštevy Bolívie. Svätý Otec sa vráti do rezidencie emeritného arcibiskupa.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK

Aktualizované: 9. 7. 2015 / 20:00; 10. 7. 2015 08:30

( TK KBS, RV jb, jak, zk; ml ) 20150709016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]