[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne predstavili Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii
P:3, 25. 06. 2015 19:21, ZAH

Vatikán 25. júna (RV) „Láska je naším poslaním - rodina plná života.“ Toto je téma 8. svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční vo Filadelfii v dňoch od 22. do 27. septembra. V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predpoludním predstavili prípravy stretnutia. Ako prvý na brífingu hovoril Mons. Vincenzo Paglia, predseda Pápežskej rady pre rodinu, po ňom vystúpil Mons. Charles Joseph Chaput OFM Cap., arcibiskup Filadelfie, Mons. John J. McIntyre, pomocný biskup Filadelfie, a dva manželské páry z filadelfskej arcidiecézy v štáte Pensylvánia. Prítomná bola aj delegácia prípravného výboru mesta na čele s primátorom Michaelom Nutterom.

Ako poznamenal hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi, presný program cesty pápeža Františka do USA, ktorá sa uskutoční v súvislosti so stretnutím rodín, ešte nie je známy.

„Slávenie 8. svetového stretnutia rodín je príležitosťou nesmierne vzácnou, aby sme dali rodiny do stredu Cirkvi a občianskej spoločnosti. Postavme rodiny do centra: To je správne! To je zdravé!“ – povedal Mons. Vincenzo Paglia v úvode.

Priebeh podujatí priblížil arcibiskup Filadelfie Charles Joseph Chaput:

„Podujatia vo Filadelfii sa delia na dve časti: jednou je Svetový kongres rodín, ktorý sa uskutoční od 22. do 25. septembra v Pensylvánskom kongresovom centre (Pennsylvania Convention Centre). Očakávame tam účasť približne 15-tisíc delegátov z celého sveta. Kongres je príležitosťou všetkých tých – či už katolíkov alebo príslušníkov iných náboženstiev –, ktorí veria, že rodina je uholným kameňom spoločnosti, aby sa zjednotili v úsilí znovupotvrdiť jej najdôvernejšie putá a znovupotvrdiť jej dôležitosť v našom živote. My všetci máme rodinu a rodina je pre každého z nás veľmi dôležitá. Druhá časť sa týka pápežovej návštevy Filadelfie, ktorá sa uskutoční v sobotu a v nedeľu, čiže 26. a 27. septembra, kedy sa Svätý Otec zúčastní na podujatiach spojených s ukončením ôsmeho Svetového stretnutia rodín.“

Momentálne je na Svetové stretnutie rodín zaregistrovaných 11800 osôb. Z nich viac než tisíc sa hlási na Kongres mladých od 6 do 17 rokov. Aktuálne tu má zastúpenie viac než 100 národov so Spojenými štátmi na prvom mieste, za nimi nasleduje Kanada, Vietnam, Dominikánska republika a Nigéria, ku ktorým sa pridávajú reprezentácie z piatich kontinentov. Sú tu tiež tisíce dobrovoľníkov, z ktorých približne 40 má za sebou 80-tku. Sú tu zároveň aj ľudia, ktorí poskytnú svoj vlastný dom pre ubytovanie účastníkov podujatí. Všetky potrebné informácie sú dostupné na stránke: www.worldmeeting2015.org.“

Mons. Paglia ďalej zdôraznil, že v rámci početných stretnutí a udalostí, ktoré obohatia tieto intenzívne dni, bude dôležité v prvom rade načúvať skutočným a konkrétnym príbehom rodín. Ich rozprávanie bude cennou príležitosťou predstaviť krásu lásky, ktorá rastie vo vernosti a plodí život, a za všetko ďakovať Pánovi, a tiež zdieľať ťažkosti a utrpenia dnešných rodín.

„Vo Filadelfii budeme prezentovať niektoré vedecké výskumy, vykonané v posledných rokoch, a to ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch, v Južnej Amerike, kde rukolapné údaje ukazujú, že tieto rodiny sú najdôležitejším zdrojom spoločnosti, aj keď sa o tom nehovorí, aj keď niekedy sú niekedy tak trochu ‚bité‘, aj keď sú niekedy zabudnuté.“ Rodina potrebuje pomoc a podporu celého cirkevného spoločenstva, preto budú požiadané všetky kláštory na svete, aby podujatie sprevádzali modlitbou, dodal Mons. Paglia.

Na podčiarknutie univerzálnosti Svetového stretnutia rodín predseda Pápežskej rady pre rodinu uviedol, že pápež František na konci svätej omše v nedeľu 27. septembra odovzdá Lukášovo evanjelium, ako evanjelium milosrdenstva, rodinám vybraných veľkých miest piatich kontinentov: Kinshasa (Afrika), Havana (Amerika), Hanoj (Ázia), Sidney (Austrália) a Marseille (Európa). Pôjde o symbolické gesto, ktoré cez rozdanie milióna výtlačkov Evanjelia pripomenie poslanie veľkých miest na svete, a to najmä v chudobnejších štvrtiach a perifériách. Pri tejto príležitosti Mons. Paglia poďakoval Americkej biblickej spoločnosti za zabezpečenie tohto pôsobivého bodu programu.

V súvislosti s aktuálnym publikovaním pracovného dokumentu Instrumnetum laboris predseda Pápežskej rady pre rodinu vyjadril nádej, že septembrové stretnutie rodín vo Filadelfii a októbrová synoda o rodine budú môcť naozaj prispieť k budovaniu Cirkvi a spoločnosti s obnoveným protagonizmom rodiny.

( TK KBS, RV jk, zk; pz ) 20150625044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23