[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kláštory otvoria cez víkend svoje brány
P:3, 22. 06. 2015 09:52, DOM

Bratislava 22. júna (TK KBS) Do Dňa otvorených kláštorov sa zapojilo viac ako 42 reholí. Časť rehoľných komunít privíta návštevníkov v sobotu 27. júna v mestách ako Bratislava, Trnava, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice, Nitra, Michalovce, Prievidza, Báč, Dunajská Lužná, Ivanka pri Dunaji, Sampor, Petrovany, Podolínec, Sereď, Turzovka, Ružomberok, Námestovo, Kežmarok, Nižný Hrušov, Dolný Kubín, Ľubochňa, Spišský Štiavnik, Smižany, Kostolná – Záriečie, Malacky, Senec, Nové Mesto nad Váhom, Beckov, Vranov nad Topľou, Zubrohlava, Šamorín, Trstená, Modra.

V Bratislave otvoria brány kláštorov napr. Františkáni, Kapucíni, Jezuiti, Redemptoristi, Milosrdní bratia, Minoriti, Vincentíni, Uršulínky, Spasiteľky, Kanonisky, Alžbetínky, Františkánky či Tešiteľky. Viaceré rehole (komunity) na Slovensku ponúknu sprievodný program, ako aj rôzne súťaže či tvorivé dielne pre deti. Bude možné si vyskúšať, ako sa vyrábajú hostie, zmrzlina, hot-dogy či náramky, odfotiť sa v dobových kostýmoch, pomôcť pri varení alebo podávaní polievky bezdomovcom, zúčastniť sa výučby posunkovej reči alebo workshopu „malí ošetrovatelia“ v nemocnici. Kto chce vedieť, ako to vyzeralo kedysi, dostane možnosť nahliadnuť do starobylých krýpt, ako aj historickej školskej triedy či pozrieť si dávne liturgické rúcha. Bude možné navštíviť aj rôzne tematické výstavy, k dispozícii bude aj premietanie filmov či fotografií zo života reholí a ich misijnej činnosti. V ponuke pribudnú aj miestne koncerty. Hladných hostí rehoľníci radi pohostia malým občerstvením pri čaji a káve v miestnej záhrade, kláštornej kuchyni, alebo pri spoločnej opekačke pri hudbe či dobrom kotlíkovom guľáši.

Zoznam reholí, domov a komunít, ktoré sú zapojené do Dňa otvorených kláštorov, ako aj bližší program pre verejnosť možno nájsť na stránke http://www.zasvatenyzivot.sk/den-otvorenych-klastorov/, prípadne na stránkach jednotlivých reholí, ktorý je na stránke takisto uvedený.

Podujatie podporili cez oficiálne pozvanie prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, športovci Zuzana Štefečeková, Matej Beňuš, režisérka Mariana Čengel Solčanská, arcibiskup Stanislav Zvolenský, biskup Stanislav Stolárik, Vladyka Cyril Vasiľ, predsedovia rehoľníčok a rehoľníkov na Slovensku sr. Magdaléna a br. Jeremiáš, ako aj mnohí iní, ktorých pozvania nájdete na FB DOK.

Organizátormi podujatia sú Konferencia vyšších predstavených ženských reholí a Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVPŽR a KVRP). Tento deň bude najväčším podujatím, ktoré organizujú rehoľníci na Slovensku pre širokú verejnosť v rámci Roka zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František.

Partnermi a mediálnymi partnermi podujatia Deň otvorených kláštorov sú: TRIAD ADVERTISING, DENNÍK N, SITA, RTVS, Rádio REGINA, AKTUALITY.SK, LUDIALUDOM.SK, MEGALOMAN, TYPOCON, DÓŠA, BRATISLAVA24.SK, BKIS, KBS, TK KBS, TV LUX, Rádio LUMEN, KATOLÍCKE NOVINY, POSTOY.SK, VYVESKA.SK, CESTA+, KARATNET.

TK KBS informovali Peter Novák a sr. Hermana, koordinátori DOK

( TK KBS, pn, hm; pz, mk ) 20150622036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]