[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V šaštínskej Národnej bazilike sa konala už siedma púť Bratislavskej eparchie
P:3, 15. 06. 2015 15:32, DOM

Šaštín 15. júna (TK KBS) V šaštínskej bazilike Sedembolestnej Panny Márie sa v sobotu 13. júna konala v poradí už siedma púť Bratislavskej eparchie, na ktorej sa zúčastnili pútnici z jednotlivých farností eparchie spolu so svojimi kňazmi. Púť sa konala v deň sviatku Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky, ktorý sa vo východnom obrade slávi v sobotu po sviatku Ježiša Krista milujúceho ľudí (slávnosť  Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v západnom obrade). Slávnosť sa začala modlitbou starobylého mariánskeho hymnu Akatist, ktorý viedol o. Ján Kovaľ z Brezna. Archijerejskú svätú liturgiu v slovenskom jazyku, ktorej predsedal bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák koncelebrovalo 12 kňazov, diakonizoval Adam Mackovjak. Liturgické slávenie spevom sprevádzal Katedrálny zbor Chrysostomos pod vedením dirigenta Martina Škovieru.

Vo svojej homílii sa vladyka Rusnák zamýšľal nad tým, aký postoj mala Sedembolestná Panna Mária k utrpeniu a čo sa môžeme od nej v tomto smere naučiť. Ako zdôraznil, Bohorodička len z lásky ku Kristovi a v Kristovej láske stála pod krížom a zdieľala jeho poslanie, jeho misiu. Karol Rahner ju nazval “prvá kresťanka”, “najlepšia učeníčka Ježiša Krista”. Kazateľ prítomných vyzval, aby sa zamysleli nad tým, ako stavajú k utrpeniu vo svojom živote a aké riešenia hľadajú. Ďalej poukázal na to, že „veľkosť, výška a hranica lásky, ktorú ty máš v srdci je priamo úmerná veľkosti, hranici, a hladine utrpenia, ktoré vieš znášať.” Toto je podľa eparchu “celé tajomstvo”. Ježiš Kristus na kríži nám ukázal Božiu lásku, akou nás miluje Boh. Táto láska, ako hovorí sv. Pavol apoštol všetko verí, všetko znáša, táto láska nikdy nezanikne. „Aj dnes cez Pannu, Máriu, cez jej postoj, cez to, ako nám darovala Ježiša Krista, sme pozvaní k skutočnému obráteniu, k pochopeniu tohto slova a k odpovedi v našom živote.”

Liturgická slávnosť sa skončila spevom pápežskej hymny, spevom Mnoho rokov a myrovaním, po ktorom nasledoval spoločný obed pre pútnikov.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

( TK KBS, sg; ml ) 20150615030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]