[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 10. 2020   Meniny má Dobromila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nadácia MIVA vyzbierala vlani 5,3 milióna eur, podporila vyše dvetisíc vozidiel
P:3, 29. 05. 2015 10:24, ZAHLinz 29. mája (KAP) Okolo 5,3 milión euro vyzbierala nadácia MIVA v roku 2014. Mohlo sa takto finančne podporiť celkovo 2086 vozidiel, uvádza vo svojej výročnej správe. MIVA je nadácia Katolíckej cirkvi a  každoročne spolupracuje s partnermi na projektoch v asi 60 krajinách. Pri jej projektoch ide výlučne o financovanie vozidiel na pastoračnú činnosť a rozvojovú spoluprácu, ako aj o lekársku starostlivosť v najchudobnejších krajinách sveta. V roku 2014 zafinancovala viac než 1700 bicyklov, 259 áut, 86 motoriek, ale tiež invalidné vozíky, traktory, člny či zvieratá na jazdenie.

Na každoročnej „bicyklovej akcii“, ktorá sa koná v máji mohla zaevidovať nárast príspevkov vo výške okolo 12 %. Najväčšiu časť príjmov dosiahla na „akcii sv. Krištofa“, ktorá sa koná tradične v júli. Vtedy žiada vodičov automobilov aby prispeli na kúpu auta „desatinou centu za kilometer bez nehody“. Tento rok je „bicyklová akcia MIVA“ zameraná na Ugandu. Pevný bicykel stojí v Afrike v prepočte okolo 100 euro a pre katechistov je neoceniteľnou pomocou pri plnení všetkých ich úloh. Katechisti sú laickí spolupracovníci Katolíckej cirkvi, ktorí sú v diecézach Afriky a Latinskej Ameriky veľmi dôležití. Zatiaľ čo kňazi či biskupi môžu navštevovať dediny, ktoré sú od seba veľmi vzdialené len nepravidelne, žijú katechisti zväčša na vidieku a tam sa priamo podieľajú na cirkevnom živote. Zabezpečujú vyučovanie náboženstva, vedú bohoslužby slova, navštevujú chorých a starých ľudí a sprevádzajú pozostalých po zosnulých.

V roku 2015 pripadá nedeľa sv. Krištofa na 26. júla. V tento deň sa v mnohých rakúskych farnostiach tiež posviacajú vozidlá. Krajina na ktorú je akcia zameraná je tento rok Peru. Jedným z mnohých partnerov na projekte MIVA je tento rok mladá nová ženská rehoľa „Servas del Plan de Dios“ (Služobnice Božieho plánu) v peruánskom hlavnom meste Lima. S veľkým zanietením sa sestry starajú o ľudí v chudobných štvrtiach mesta. Učia deti, starým ľuďom nosia jedlo, pomáhajú, aby sa opravili chatrne zariadené obydlia. Okrem toho vedú sestry školu pre deti a mládež s telesným postihnutím. Niektorí zo žiakov sú z chudobných slamov na okraji mesta.

Z aktivít dobročinnej organizácie MIVA Slovenska

Minulý rok MIVA Slovensko, n. f. zakúpila deväťmiestne vozidlo pre Užhorodskú gréckokatolícku teologickú akadémiu. Tento rok chce organizácia zakúpiť terénne vozidlo Toyota HILUX (25.000 €) pre rímskokatolíckeho misionára o. Juraja Augustína zo Slovenska, ktorý pracuje v Afrike – Čade. Pomoc odporúča miestny biskup Mons. Afons Karamba, administrátor diecézy N´Djaména, Tchad – Afrique,

MIVA Slovensko chce tiež prispieť Gréckokatolíckej charite Prešov sumou 7. 000 €, na kúpu Citroena Berlingo VTi 95, ktorého celková cena je 12 100,- €, a to na odporúčanie miestneho arcibiskupa Mons. Jána Babjaka SJ.

Zdroje: Kathpress / Miva Slovensko
Preložila: Ľubica Hricová( TK KBS, ka, ľh, ml; pz ) 20150529024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]