[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ak chcete spoznať rehoľníkov u nás, príďte na Deň otvorených kláštorov
P:3, 15. 05. 2015 15:18, DOM

Bratislava 15. mája (TK KBS) V týchto dňoch u nás vrcholí príprava Dňa otvorených kláštorov (DOK). Tento deň bude najväčším podujatím, ktoré organizujú rehoľníci na Slovensku pre širokú verejnosť v  rámci Roka zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František. Organizátormi podujatia sú Konferencia vyšších predstavených ženských reholí a  Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVPŽR a KVRP). Deň otvorených kláštorov sa uskutoční 27. júna 2015 a do jeho prípravy je v súčasnosti zapojených už viac ako 38 mužských a  ženských reholí po celom Slovensku. Návštevníci si budú môcť pozrieť nielen priestory kláštorov, kostolov, škôl, stredísk, zdravotníckych či iných zariadení, v  ktorých rehoľníci pôsobia, ale počas tohto dňa bude pre verejnosť pripravený aj sprievodný program a akcie.

„Niekde bude možnosť pozrieť si atraktívne historické priestory a  bude zabezpečený bohatý sprievodný program, inde sa zase spoja viaceré malé komunity a pripravia niečo skromnejšie, jednoduchšie“, hovorí br. Jeremiáš, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených a  súčasne provinciál Františkánov na Slovensku. „Zapojené rehole sa tešia, ešte sa možno postupne pridajú ďalšie, uvidíme. Na Slovensku pôsobí 73 reholí, zhruba 3 000 rehoľníkov, ktorí žijú vo viac ako 440 komunitách po celom Slovensku. Niektorá rehoľa či komunita má obmedzené možnosti či kapacity, nebude sa dať zapojiť všetkým,“ dodáva br. Jeremiáš.

Sr. Magdaléna, predsedníčka Konferencie vyšších predstavených ženských reholí a súčasne provinciálna predstavená Kongregácie školských sestier sv. Františka k DOK povedala: „My sa už tešíme a veríme, že príde veľa ľudí, všetci sú vítaní, aj tí najmenší. Bude to príležitosť, aby sme sa mohli lepšie spoznať, stráviť chvíle v  príjemnej priateľskej atmosfére. Radi sa podelíme s tým ako žijeme, čo robíme, napr. v  sociálnej oblasti, hospicoch, školstve, zdravotníctve, venujeme sa aj rôznym skupinám ľudí, mladým, opusteným... A cez to kto sme a čo robíme by sme chceli povedať, čo pre nás znamená zasvätený život, život s Bohom“, dodáva sr. Magdaléna.

Rehoľníci sa rozhodli pozvať verejnosť neformálnou, zábavnou formou cez zvedavé otázky detí. Môžu mnísi hrať futbal? Môže sa v kláštore pozerať telka? Chodia sestričky na dovolenky? Pijú mnísi pivo? Chodia sestričky ku kaderníkovi? Majú sestričky pod závojom vlasy? Musia nosiť rehoľníci habit každý deň? Ak chcete vedieť odpovede na tieto detské otázky, treba prísť a pozrieť sa. Bližšie informácie o Dni otvorených kláštorov, ako aj zoznam zapojených reholí, je zverejnený na stránke projektu Roku zasväteného života (www.zasvatenyzivot.sk). Aktuálne informácie zo života prípravy a  samotného Dňa otvorených dverí, ako aj pozdravy a pozvania od rehoľníkov a  významných osobností na Slovensku nájdete na profile ::sociálnej siete::, ktorý bude pravidelne informovať a  postupne prinášať jednotlivé informácie a  pozvania.

TK KBS informovali sr. Hermana Matláková a Peter Novák

( TK KBS, hma, pno, ml; pz ) 20150515024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]