[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dokumenty Posolstvo ku Dňu modlitieb za povolania: Exodus, základná skúsenosť povolania
P:3, 14. 04. 2015 17:36, ZAH

Vatikán 14. apríla (RV) „Exodus, základná skúsenosť povolania.“ Toto je téma posolstva, ktoré napísal pápež František k Svetovému dňu modlitieb za duchovné povolania. Každoročne sa slávi v Nedeľu Dobrého pastiera, teda vo Štvrtú veľkonočnú nedeľu, tohto roku jeho 52. ročník pripadne na 26. apríla.

V centre posolstva je misijná a evanjelizačná činnosť Cirkvi. Svätý Otec v ňom pozýva mladých, aby sa nebáli vyjsť zo seba a vydali sa na cestu, a to vždy s pohľadom obráteným na tých najbiednejších.

Ako píše, v misionárskej Cirkvi sa „kresťanské povolanie môže zrodiť len v rámci skúsenosti misie“, a to je možné len vtedy, ak je človek schopný vyjsť zo seba, uskutočniť osobný exodus, porovnateľný s biblickým exodom, keď sa Boží ľud oslobodzuje od otroctva, aby našiel nový život v Kristovi. Ide o prechod, ktorý je podľa slov pápeža podobenstvom o celej histórii spásy a o dynamike kresťanskej viery.

Pri koreni každého kresťanského povolania je skutočné vyjdenie von z pohodlia a naviazanosti na vlastné ja, aby sme zamerali náš život na Ježiša Krista. Vyjdenie, ktoré však nepredstavuje „pohŕdanie svojím vlastným životom a opravdivými pocitmi svojej vlastnej ľudskosti,“ ale naopak. Povolanie, ako vysvetľuje pápež František citujúc encykliku Deus caritas est Benedikta XVI., je volaním lásky, ktorá priťahuje a odkazuje za svoje hranice, podnecujúc k „pokračujúcemu exodu z uzavretosti v sebe samom k oslobodeniu skrze sebadarovanie“.

Táto dynamika exodu – píše sa ďalej v posolstve – sa nevzťahuje len na jednotlivého povolaného, ale na misionárske a evanjelizačné pôsobenie celej Cirkvi. Cirkvi vychádzajúcej, „schopnej ísť v ústrety Božím deťom v ich reálnej situácii a spolucítiť s ich zraneniami.“ „Cirkev, ktorá evanjelizuje, ide v ústrety človeku, ohlasuje oslobodzujúce slovo evanjelia, Božou milosťou lieči rany duší a tiel, dvíha chudobných a núdznych.“ Kresťanské povolanie je konkrétnym záväzkom k službe budovania Božieho kráľovstva na zemi a nevyhnutne privádza k záväzku solidarity, najmä voči chudobným.

Mladým adresuje pápež František naliehavú výzvu, aby nepodľahli strachu z neistôt a z neznáma ukrytého v každodennosti života, a nenechali sa tak obrať o svoje sny. Nabáda ich, aby vyšli zo seba a začali kráčať v Ježišových stopách, ako to urobila Panna Mária, vzor každého povolania, ktorá sa nebála povedať svoje «fiat» na Božie volanie.

( TK KBS, RV jk; pz ) 20150414025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]