[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veľkonočné posolstvo pápeža Františka Urbi et Orbi
P:3, 05. 04. 2015 12:51, ZAH

Vatikán 5. apríla (RV) Na Veľkonočná nedeľu, slávnosť Kristovho vzkriesenia, slávil Svätý Otec František Eucharistiu za účasti pútnikov na Námestí sv. Petra. V závere slávenia predniesol veľkonočné posolstvo „Urbi et Orbi“, adresované mestu Rímu a celému svetu a udelil slávnostné apoštolské požehnanie.

Mierny dážď, pred ktorým sa veriaci chránili pod pestrofarebnými dáždnikmi, dal vyniknúť bohatej kvetinovej výzdobe, tradičnému daru z Holandska. Hlavnými koncelebrantmi pápeža Františka boli kardináli Dominique Mamberti a Franc Rodé. Úryvok z Jánovho evanjelia (20,1-9) zaznel najslávnostnejšou spievanou formou v latinčine a gréčtine. Pri rozdávaní svätého prijímania asistovalo vyše 200 kňazov. Slávenie Eucharistie uzavrela spoločná mariánska modlitba „Raduj sa, Nebies kráľovná“.

Veľkonočné posolstvo Svätého Otca Františka „Urbi et Orbi“

„Drahí bratia a sestry, požehnané Veľkonočné sviatky!

Ježiš Kristus vstal z mŕtvych! Láska porazila nenávisť, život zvíťazil nad smrťou, svetlo rozohnalo temnoty!

Ježiš Kristus sa z lásky k nám vyzliekol zo svojej božej slávy, zriekol sa seba samého, prijal podobu sluhu a ponížil sa až po smrť, a to smrť na kríži. Preto ho Boh povýšil a urobil ho Pánom celého vesmíru. Ježiš je Pán!

Svojou smrťou a zmŕtvychvstaním Ježiš ukazuje všetkým cestu života a šťastia: touto cestou je pokora, ktorá v sebe zahŕňa poníženie. Toto je cesta, ktorá privádza k sláve. Iba ten, kto sa poníži, môže smerovať k «tomu, čo je hore», smerom k Bohu (porov. Kol 3,1-4). Pyšný človek pozerá „zhora nadol“, pokorný hľadí „zdola nahor“.

Vo veľkonočné ráno Peter a Ján upozornení ženami utekali k hrobu a našli ho otvorený a prázdny. Pristúpili teda a «naklonili sa», aby vstúpili do hrobu. Na vstúpenie do tajomstva je potrebné sa „nakloniť“, znížiť sa. Iba ten, kto sa zníži, chápe Ježišovo oslávenie a môže ho nasledovať po jeho ceste.

Svet nabáda presadiť sa za každú cenu, konkurovať, získavať na postavení... Ale kresťania sú skrze milosť Krista, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych púčikmi iného ľudstva, v ktorom sa snažíme žiť pre vzájomnú službu, nebyť arogantnými, ale ochotnými a úctivými.

Toto nie je slabosť, ale pravá sila! Kto nesie v sebe Božiu silu, jeho lásku a jeho spravodlivosť, nepotrebuje používať násilie, ale hovorí a koná so silou pravdy, krásy a lásky.

Od vzkrieseného Pána si dnes vyprosujme milosť nepodľahnúť pýche, ktorá živí násilie a vojny, ale mať pokornú odvahu odpustenia a pokoja. Víťazného Ježiša prosíme o úľavu v utrpení toľkých našich bratov, prenasledovaných pre jeho meno, ako aj všetkých, ktorí nespravodlivo trpia následkami konfliktov a násilností, ktoré sa dejú.

Pokoj vyprosujeme predovšetkým pre Sýriu a Irak, aby utíchol rachot zbraní a nanovo zavládlo dobré spolunažívanie medzi rozličnými skupinami, ktoré tvoria tieto milované krajiny. Nech medzinárodné spoločenstvo nezostane nečinné zoči-voči nesmiernej humanitárnej tragédii vo vnútri týchto krajín a dráme veľkého počtu utečencov.

Mier vyprosujme pre všetkých obyvateľov Svätej zeme. Kiež rastie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi kultúra stretnutia a nech znovu pokračuje mierový proces, aby sa tak urobil koniec rokom utrpenia a rozdelení.

Mier vyprosujeme pre Líbyu, aby sa tam zastavilo prebiehajúce absurdné krviprelievanie a každé barbarské násilie, a aby sa všetci, ktorým leží na srdci osud krajiny vynasnažili navodiť zmierenie a budovať bratskú spoločnosť, rešpektujúcu dôstojnosť ľudskej osoby. Žičíme rovnako aj Jemenu, aby tu prevládla spoločná vôľa k nastoleniu pokoja pre dobro všetkých obyvateľov.

Zároveň s tým s nádejou zverujeme Pánovi, ktorý je taký milosrdný, dohodu dosiahnutú v týchto dňoch v Lausanne, aby bola definitívnym krokom k bezpečnejšiemu a bratskejšiemu svetu.

Od Vzkrieseného Pána vyprosujeme dar pokoja pre Nigériu, pre Južný Sudán a pre rozličné regióny Sudánu a Konžskej demokratickej republiky. Nech stúpa k nebu neutíchajúca modlitba všetkých ľudí dobrej vôle za tých, čo prišli o život – myslím osobitne na mladých zavraždených vo štvrtok na Univerzite Garissa v Keni –, za všetkých, čo boli unesení, za tých, čo museli opustiť vlastný dom a svojich drahých.

Nech Pánovo vzkriesenie prinesie svetlo milovanej Ukrajine, najmä tým, ktorí boli zasiahnutí násilnosťami konfliktu posledných mesiacov. Kiež táto krajina znovu nájde pokoj a nádej vďaka úsiliu všetkých zainteresovaných strán.

Pokoj a slobodu vyprosujeme pre toľkých mužov a ženy, ktorí sú podrobovaní novým i starým formám otroctva zo strany jednotlivcov a zločineckých organizácií. Pokoj a slobodu pre obete obchodníkov s drogami, koľkokrát spojenými s nositeľmi moci, ktorí by mali brániť pokoj a harmóniu v ľudskej rodine. A pokoj vyprosujeme tomuto svetu podriadenému obchodníkom so zbraňami, ktorí zarábajú na krvi mužov a žien.

K marginalizovaným, väzneným, chudobným a migrantom, ktorí tak často trpia odmietaním, zlým zaobchádzaním a odpisovaním; k chorým a trpiacim; k deťom, osobitne tým, ktoré znášajú násilie; k tým, ktorí sú dnes v žiali; ku všetkým mužom a ženám dobrej vôle nech dôjde utešujúci a hojivý hlas Pána Ježiša: «Pokoj vám!» (Lk 24,36) «Nebojte sa, vstal som z mŕtvych a budem stále s vami!» (porov. Rímsky misál, Vstupná antifóna v deň Veľkej noci).“

Po slávnostnom požehnaní spojenom s udelením úplných odpustkov sa Svätý Otec František rozlúčil s veriacimi týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, chcem adresovať moje žičenie Požehnanej Veľkej noci všetkým vám, ktorí ste prišli na toto námestie z rozličných krajín, ako aj tým, ktorí sú v spojení cez masovokomunikačné prostriedky. Prineste do svojich domovov a všetkým, ktorých stretávate radostnú zvesť, že vstal z mŕtvych Pán života, nesúc so sebou lásku, spravodlivosť, úctu a odpustenie!

Ďakujem za vašu prítomnosť, za vašu modlitbu a za nadšenie vašej viery v deň, ktorý je taký krásny a tiež taký škaredý pre dážď. Osobitnú myšlienku venujem na ocenenie za dar kvetov, ktoré aj tento rok pochádzajú z Holandska. Prajem požehnanú Veľkú noc všetkým. Modlite sa za mňa. Dobrú chuť k obedu, dovidenia!“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

( TK KBS, RV jb; pz ) 20150405002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]