TK KBS

Dnes je sobota 30. 05. 2020   Meniny má Ferdinand       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo viacerých diecézach sa počas Kvetného víkendu stretli mladí s biskupmi
P:3, 30. 03. 2015 13:00, DOMBratislava 30. marca (TK KBS) Počas Kvetného víkendu, ktorú sa tento rok konal od 27. do 30. marca, sa vo viacerých diecézach konali stretnutia pre mladých s biskupmi. Prinášame spravodajstvo z niektorých z nich. Stretnutia boli príležitosťou pre mladých ľudí duchovne načerpať, zažiť dekanátne alebo diecézne spoločenstvo, ako i stretnúť sa so svojimi biskupmi.

-----------------------------------------------------------------

Bratislava - Bratislavská arcidiecéza

Mladí z Bratislavskej arcidiecézy spoločne vstúpili do udalostí Veľkého týždňa na diecéznom stretnutí mládeže Vikvetfest. Podujatie sa už tradične uskutočnilo na Kvetnú nedeľu 29. marca 2015 a zúčastnilo sa ho približne 290 mladých ľudí. Hlavným organizátorom stretnutia bola Komisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézy v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže.

Program sa začal spoločnými raňajkami a rannými chválami v priestoroch Františkánskeho kláštora, ktoré viedli mladí zo Spoločenstva pri Dóme sv. Martina. Sprievod s ratolesťami vedúci cez uličky Starého mesta do Katedrály, upriamil našu myseľ a srdcia na slávny Pánov vstup do Jeruzalema, keď mu Izraeliti kládli pod nohy palmové vetvy a chceli ho urobiť kráľom.

Celým dňom rezonoval citát zo sv. Písma: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.“ Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sa na margo uvedeného blahoslavenstva vyjadril veľmi hlbokým vyjadrením, ktoré reflektuje jeho osobnú skúsenosť s Bohom a je návodom na jeho prežívanie v každodennom živote: „Boh je nádhera sama, čistota a krása a aj to nádherné blahoslavenstvo je potrebné prežívať s pomocou toho, ktorý je najčistejší, s pomocou Boha. Predpokladom toho, aby bol človek čistý, aby sa mohol očisťovať je stretnutie s Bohom v modlitbe.“

Po obede v Kňazskom seminári sa mladým prihovoril otec biskup Haľko vo svojej katechéze a povzbudil nás, aby sme mali vždy v živote dobre nastavené duchovné „stierače“, ktoré nám budú pripomínať našu hriešnosť. Poukázal na nevyhnutnú potrebu očisťovať sa svätou spoveďou. Nasledovala diskusia, kde sa mali možnosť mladí pýtať otcov biskupov na všetko čo ich v živote trápi. Diskusia bola pretkaná príjemnými piesňami Márie Mladosievičovej a bolo v nej cítiť silnú túžbu mladých po spoznaní osoby Ježiša Krista, aby v ňom počas nasledujúcich svätých dní ešte viac ukotvili svoje životy. Biskup Jozef v tomto duchu odovzdal aj jeho prianie mladým: „Do nastávajúceho Veľkého týždňa by som chcel mladým zapriať, aby mali veľké srdce. Keď budú mať veľké srdce pred Ježišom Kristom, tento týždeň bude naozaj veľký, pretože on ich chce obdarovať svojimi veľkými darmi, svetlom, láskou a pochopením toho, že on je najvyššou hodnotou v našom živote. Povzbudzuje nás, aby sme čítali evanjelium, kde Ježiša môžeme lepšie poznať.“

Po diskusii boli účastníci rozdelení do skupiniek, v ktorých sa mali možnosť otvorene rozprávať spolu s rehoľníkmi o čistote a reagovať tak na rôzne podnety a zamyslenia, či už z homílie počas svätej omše alebo z poobedňajšej katechézy. Skupina The Breeze nám následne vo svojom hudobno-zábavnom programe ponúkla iný pohľad na prežívanie udalostí Kvetnej nedele. Bodkou za tohtoročným Vikvetfestom bola dramatizovaná krížová cesta vedúca ulicami Starého mesta. Pri prechode úzkymi ulicami sme si s úsmevom pripomenuli skutočnosť, že do nebeského kráľovstva vedie tesná brána. Evanjelizačný rozmer krížovej cesty potvrdil fakt, že skupina ľudí nasledujúca Krista na jeho krížovej ceste sa rozrástla o niekoľko desiatok nových ľudí. Po ukončení oficiálneho programu kňazským požehnaním boli všetci prítomní pozvaní do Diecézneho centra mládeže Emericum, ktoré sa im chce ponúknuť ako útočisko a dom prijatia v každom čase.

Komisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézy organizuje od roku 2009 diecézne stretnutia mládeže Vikvetfest, Bratislavskú animátorskú školu, futsalový turnaj Martincup, Týždeň modlitieb mladých za mladých a  ďalšie aktivity pre mladých v  arcidiecéze.

TK KBS informovala Komisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézy

-----------------------------------------------------------------

Bratislava - Bratislavská eparchia

Aj v bratislavskej eparchii sa počas kvetného víkendu (28.-29. marca 2015) konalo Stretnutie mládeže vladykom Petrom v rámci slávenia 30. svetového dňa mládeže, ktorý sa každoročne slávi v Katolíckej cirkvi. Stretnutie sa tradične konalo na dvoch miestach: v Marianke pri Bratislave a v Telgárte na Horehroní.
Bratislava – Marianka.

Stretnutie mládeže s eparchom Rusnákom na mariánskom pútnickom mieste Marianka pri Bratislave sa konalo 28. marca, ktorá má vo východnom liturgickom kalendári prímenie Lazárova. Program sa začal modlitbou krížovej cesty pri jednotlivých kaplnkách v  areáli pútnického miesta. Rozjímania pri jednotlivých zastaveniach čítali mladí a deti pripravujúce sa na prvú sviatosť zmierenia obohatili modlitbu spevom mládežníckych piesní.

Stretnutie pokračovalo veľkou večierňou Kvetnej nedele v miestnej Bazilike minor Narodenia Panny Márie, ktorú slávil vladyka Peter Rusnák. V rámci liturgického slávenia sa eparcha prihovoril mladým a priblížil im Posolstvo Svätého Otca Františka k  tohtoročnému svetovému dňu mládeže na tému „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8). Na záver sa eparcha poďakoval miestnej komunite bratov tešiteľov, ktorí spravujú toto pútnické miesto. Podujatie sa ukončilo bratským agapé v priestoroch exercičného domu.

*

Druhé stretnutie s biskupom Rusnákom v rámci kvetného víkendu, určené pre deti banskobystrického protopresbyterátu, sa konalo na Kvetnú nedeľu v  horehronskej obci Telgárt. Začalo sa doobeda archijerejskou sv. liturgiou, ktorú vo farskom Chráme Najsvätejšej Trojice slúžil vladyka Peter Rusnák. Zástupcovia mládeže sa potom mali možnosť zúčastniť na obede s  eparchom.

Kvôli nepriaznivému počasiu sa poobedňajšie stretnutie nekonalo pri lesnej kaplnke Panny Márie, ale v miestnom chráme. Začalo modlitbou molebenu a pokračovalo katechézou vladyku. Organizátori tiež pripravili pre deti a mládež z  Telgártu a Šumiaca rôzne herné aktivity na biblické témy v  sále kultúrneho domu. Záver stretnutia patril spoločnému agapé, ktoré pripravili miestne gazdinky.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

-----------------------------------------------------------------

Bratislava - Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR

Liturgickým sprievodom s palmovými ratolesťami vstúpila 29. marca 2015 mládež vojenských a policajných škôl na čele s vojenským ordinárom Mons. Františkom Rábekom do Katedrály sv. Šebastiána v Bratislave – Krasňanoch, aby spoločne slávili Nedeľu utrpenia Pána, nazývanú aj Kvetná nedeľa.

Slávenie liturgie začal vojenský ordinár požehnaním ratolestí, po ktorom si kadeti Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave a Strednej odbornej školy Policajného zboru v Pezinku spolu s rodinami príslušníkov OS a OZ SR pripomenuli slávnostným sprievodom Ježišov vstup do Jeruzalema. Slávnosti predsedal ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek spolu s vikármi a vojenskými a policajnými kaplánmi, liturgiou začali sláviť Veľký týždeň a zároveň si pripomenuli aj 30. Po odznení pašií biskup Rábek vo svojej homílii priblížil prítomným veriacim posolstvo Svätého Otca Františka k Svetovému dňu mládeže na tému: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8).

Po skončení liturgie sa prítomní mladí stretli s ordinárom a kaplánmi v priestoroch pastoračného centra pri spoločnom občerstvení. Záver slávenia Kvetnej nedele s mládežou v uniformách patril pobožnosti Krížovej cesty, ktorú sa modlili študenti spolu s vojenským ordinárom.

TK KBS informovala Michaela Porubanová

-----------------------------------------------------------------

Žilinská diecéza

Aj v Žilinskej diecéze sa počas Kvetnej nedele stretla mládež so svojím biskupom. Už počas registrácie vítalo mladých prezentačné video Národného stretnutia mládeže P15. Účastníci podporili P15 aj kúpou propagačných predmetov. V homílii počas slávnostnej svätej omše biskup Galis zdôrazňil dôležitosť čností ako čistota, poslušnosť, zodpovednosť a vyzval mladých, aby tieto čnosti žili, aj keď sa v tomto svete už „nenosia“.

V programe ďalej na účastníkov čakali zaujímavé prezentácie, odovzdávanie certifikátov absolventom Diecéznej animátorskej školy, workshopy a krížová cesta s chválami, ktoré hudobne sprevádzal Dávid Dave zo Zákopčia. Úžitok zo stretnutia budú mať aj deti z chudobných rodín v Rumunsku, kam poputuje zbierka školských potrieb.

TK KBS informoval Dušan Václav

-----------------------------------------------------------------

Banská Bystrica

Na celodiecéznom stretnutí mladých s otcom biskupom Mons. Mariánom Chovancom v Banskej Bystrici sa stretlo vyše 400 ľudí. Členovia Banskoabystrického zboru v závere nedeľnej slávnostnej svätej omše prvýkrát zaspievali slovenskú verziu hymny Svetových dní mládeže 2016.

Mottom tohtoročného Kvetného víkendu bol verš z Matúšovho evanjelia „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.“ Organizátori prepojili program aj s Rokom zasväteného života, medzi účinkujúcimi vystúpili viacerí rehoľníci. „Hlavným cieľom Kvetného víkendu je pomôcť mladým ľuďom, najmä tým, ktorí nemajú vo svojom dekanáte alebo vo farnosti nijaké spoločenstvo. Chceme sa tak navzájom povzbudiť vo viere, duchovne načerpať, ale zároveň dať mladým aj príležitosť osobne stretnúť Pána Ježiša, či už v tom slove, ktoré počujú alebo v ľuďoch, s ktorými sa stretnú,“ uviedla členka organizačného tímu Jana Antalová.

Organizátori si za nosnú myšlienku podujatia zvolili motív cesty. V programe využili rôzne dopravné prostriedky, ktorými zdôraznili cestu života mladých a symboliku rôznosti ich vzťahu s Bohom. To súviselo aj s mottom, aby na konci svojej cesty na zemi uvideli Boha. „Tento víkend mal svoje čaro v tom, že bol jednoduchý, ale zároveň mal svoju hĺbku. Bola veľmi dobrá organizácia a program nemal chybu. Myslím si, že tohtoročný víkend bol perfektný a oslovil veľké množstvo mladých ľudí,“ povedal kňaz z Diecézneho centra mládeže v Španej Doline Juraj Karcol.

Tohtoročné katechézy pre mladých vychádzali z Posolstva Svätého Otca Františka k 30. svetovému dňu mládeže. Účastníci si cez víkend mohli vybrať aj zo siedmich workshopov. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Richard Vašečka hovoril o identite muža a ženy. Členka spoločenstva z Obýc Eva Petrovičová hovorila o modlitbe ako o stretnutí a vzťahu. Diecézny exorcista porozprával mladým o okultizme, praktikách a nebezpečenstvách súvisiacich s mágiou. Zasvätení laici z Cirkevnej rodiny „Miles Jesu“ hovorili o povolaní ako o dobrodružstve v dobrom družstve. Bosý karmelitán o. Pawel Wojnowski vo svojom workshope Sila svätej spovede ukázal mladým pohľad na spoveď trochu z diaľky. Sestra Marta Andraščíková viedla workshop o poznaní svojho srdca a jeho zákutiach. Študent Akadémie umení v Banskej Bystrici Peter Hovanec pripravil Divadelný workshop. S banskobystrickým diecéznym biskupom Mariánom Chovancom sa mladí stretli prvý raz v sobotu pri modlitebnej vigílii. Po nej nasledovala celonočná adorácia v priestoroch Gymnázia Andreja Sládkoviča. Na Kvetnú nedeľu nechýbala slávnostná svätá omša s diecéznym biskupom. Po nej odovzdal 29 zástupcom za dekanáty menovací dektrét.

Úplným záverom Kvetného víkendu bol spoločný tanec na banskobystrickom Námestí SNP. „Ja som na KV zažil ako moderátor veľmi dobrú a myslím, že aj veľmi rodinnú atmosféru. Veľmi sa mi páčila spolupráca všetkých účastníkov spolu s organizačným tímom. Zdalo sa mi, že aj účastníci tak hlbšie "chytili" tému a že naozaj boli aj zasiahnutý slovami, piesňami, divadlom a aj samotnou Božou atmosférou. Ďakujem, že som mohol byť súčasťou,“ uviedol Jozef Slavkovský. „Kvetný víkend bol vzácny v tom, že bolo veľmi veľa mladých hľadajúcich ľudí, ktorí mali otvorené srdcia. Bolo tu veľa radosti a života. Víkend bol výnimočný aj v tom, že po prvýkrát odznela hymna Svetových dní mládeže 2016 v slovenčine. Bol to veľmi silný zážitok,“ dodala členka organizačného tímu Lenka Michalská.
Túžbou organizátorov je, aby hlbšie objavovanie a poznávanie Boha neostalo len pri jednom víkende, ale pokračovalo ďalej.

TK KBS informovala Vladimíra Legíňová

-----------------------------------------------------------------

Spišská kapitula

Na Spišskej Kapitule prebiehalo počas Kvetnej nedele diecézne stretnutie mládeže s názvom Vykroč. Toto podujatie je tradičným stretnutím spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku s mladými a každoročne ho pripravuje Komisia pre mládež Spišskej diecézy v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže. Tohto roku sa ho zúčastnilo okolo 550 mladých.

Vykroč začal svätou omšou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. V homílii biskupa Štefana Sečku odzneli myšlienky k téme blahoslavenstva o čistote srdca, ktoré uvidí Boha. Po svätej omši bol pre mladých pripravený obed, po ktorom nasledoval spoločný program plný svedectiev a povzbudení v aule Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka. Moderátorom poobedňajšieho programu bol riaditeľ komisie pre mládeže, o. Marek Uličný.

Po svedectvách mladých o prežívaní čistého života odovzdal otec biskup certifikáty absolventom Diecéznej animátorskej školy vo Važci. Taktiež boli mladí pozvaní k účasti na Svetových dňoch mládeže v Krakove 2016 a na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade, ktoré bude 31. júla – 2. augusta tohto roku.
Program Podujatia Vykroč sprevádzali slovom i hudbou hostia Richard Vašečka a Dominika Gurbaľová. Podujatie zavŕšila adorácia s mladými v katedrále.

TK KBS informoval Daniel Lysý

-----------------------------------------------------------------

Trebišov - Sečovce - Košická eparchia

V duchu odkazu Jána Pavla II, ktorý si veľmi prial, aby sa mladí stretávali so svojim biskupom, sa aj mladí z Košickej eparchie, nadväzujúc na túto tradíciu, zišli na Kvetnom víkende. Ten sa konal pod taktovkou mladých zo sečovského protopresbyterátu a Komisie pre mládež Košickej eparchie v priestoroch Cirkevnej strednej odbornej školy sv. Jozafáta v Trebišove, kde sa stretlo 85 mladých. Mottom víkendu sa stal verš z Matúšovho evanjelia „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.“

Neoddeliteľnou súčasťou Kvetného víkendu sú katechézy. Tohtoročný Kvetný víkend bol významný výnimočnými hosťami, ktorí prijali pozvanie. Otec Štefan Paločko, prednášateľ dogmatickej teológie na GTF v Prešove, predniesol katechézu na tému „Čistý Boh,“ prostredníctvom ktorej sa snažil priblížiť čistý pohľad na Boha. Prednáškou na tému „Čisté srdce“ oslovil všetkých prítomných otec Marko Durlák, špirituál kňazského seminára a prednáška na tému „Čistý muž - čistá žena“ od Richarda Kucharčíka, odborného asistenta Katedry spoločenských vied so špecializáciou na náuku o rodine na KU v Košiciach, podčiarkla nevyhnutnosť žitia čistoty vo vzťahoch. Medzi účastníkov zavítal taktiež vladyka Milan Lach, SJ prešovský pomocný biskup, ktorý bol hlavným celebrantom a kazateľom na sobotňajšej liturgii sv. Jána Zlatoústeho.

Kolorit hodnotných katechéz dopĺňali vystúpenia gospelovej speváčky Dominiky Gurbaľovej a koncert vokálnej gospelovej skupiny G.O.D´S obohatený o prednášku na tému “Čistý vzťah” od otca Ivana Molčányiho a svedectvá dvoch mladých manželských párov o predmanželskej čistote. Krížová cesta, ktorú si pripravila skupina Anastasis v piatok v noci, bola pre všetkých oslovujúcim prevedením Ježišovej obety na kríži.

Kvetný víkend vyvrcholil Kvetnou nedeľou v Sečovciach a stretnutím sa s našim otcom biskupom Milanom Chauturom na archijerejskej sv. liturgii, po ktorej nasledoval duchovno-zábavný program v miestnom kultúrnom dome, ktorý si si nenechalo ujsť vyše 300 mladých a  detí.

TK KBS informoval Milan Kmec
-----------------------------------------------------------------

Prešov - Prešovská eparchia

V dňoch 27. – 29. marca sa mladí z Prešovskej archieparchie stretli v Gréckokatolíckom mládežníckom centre (GMC) Bárka v Juskovej Voli na podujatí s názvom Kvetný víkend. Mottom tohtoročného stretnutia mládeže bolo: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (porov. Mt 5,8). O program v Bárke sa tentokrát postarali animátori a  kňazi pracujúci s mládežou. Hudobne týmto víkendom sprevádzala kapela Onezim.

Takmer 90 mladých účastníkov začalo víkendovku v piatok modlitbou Krížovej cesty za posvätenie rúk, ktorá sa odvíjala počas putovania mladých z centra – dedinou až do miestneho chrámu. V sobotu si účastníci vypočuli katechézy na tému: Čistota – bohatstvo ľudskej dôstojnosti, Ako si ťa vážim, Boží obraz – muž a žena, Dom nášho srdca. Poobede nechýbala ani možnosť prijať sviatosť zmierenia či viesť duchovný rozhovor. V  súvislosti v prebiehajúcim Rokom zasväteného 1života mohli v  centre privítať zástupcov jednotlivých reholí, ktoré pôsobia v rámci našej Gréckokatolíckej cirkvi. Následne každý z  nich prostredníctvom workshopov kreatívnym spôsobom predstavil svoju rehoľu. Program na sobotňajší večer si pripravili samotní účastníci. Čistota pohľadom mladých – bola téma, ktorú si navzájom prezentovali scénkami, básňou, piesňou i obrazom. Napokon sme deň zavŕšili adoráciou pred Najsvätejšou Eucharistiou.

V nedeľu sa všetci presunuli z Juskovej Voli do Prešova, kde sme sa pridali k  ostatným mladým Prešovskej archieparchie. S arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom SJ a pomocným biskupom Milanom Lachom SJ vytvorili takmer štyristo členné spoločenstvo. Po už tradičnom predstavení loga mladých Prešovskej archieparchie na obdobie rokov 2015 - 2016 a novej hymny z dielne Janky Demčákovej, sa k prítomným prihovoril vladyka Ján.

V katechéze, ktorá vychádzala z posolstva pápeža Františka mladým, najviac zdôraznil potrebu neustále sa usilovať mať  čisté srdce a  naučiť sa správne chápať slovo láska. Následne vladykovia jednotlivo odpovedali aj na niekoľko vopred zozbieraných otázok, ktoré im položili mladí ľudia. Ďalší bod programu  sa už niesol v duchu slávnostnej atmosféry, keď vladyka Ján odovzdal absolventské listy a certifikáty dvadsiatim šiestim účastníkom Archieparchiálnej školy animátora a dobrovoľníka (AŠAD). Celé popoludnie, ktoré mali v réžii naši animátori, bolo popretkávané piesňami v podaní už spomínanej hudobnej skupiny Onezim, rôznymi prezentáciami a pozvánkami na ďalšie mládežnícke akcie.

Na záver podujatia vladyka Ján poďakoval účinkujúcim i organizátorom za prípravu a po spoločnej adorácii udelil všetkým požehnanie s  Eucharistiou.

TK KBS informoval Erich Eštvan

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20150330011   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020