TK KBS

Dnes je utorok 18. 02. 2020   Meniny má Jaromír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave sa konala významná konferencia o šírení kultúry života
P:3, 24. 03. 2015 16:10, DOMBratislava 24. marca (TK KBS) "Čo môžeme urobiť pre šírenie kultúry života" je názov medzinárodnej konferencie, ktorú dnes zorganizovala v Bratislave Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Vystúpili na nej hostia z Vatikánu, Španielska a Chorvátska. Hlavným rečníkom bol generálny sekretár Biskupskej synody v Ríme, taliansky kardinál Lorenzo Baldisseri. Na sympóziu sa zúčastnil apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, viacerí biskupi, ako aj osobnosti akademického, spoločenského, politického a náboženského života zo Slovenska i zahraničia.

Tradičnú jarnú konferenciu otvoril predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Tento rok sa konala deň pred sviatkom Zvestovania Pána (25. marcom), ktorý sa na Slovensku spája s dvoma udalosťami - výročím sviečkovej manifestácie a tradíciou Dňa počatého dieťaťa. "Slovensko totiž patrí, žiaľ, medzi krajiny, kde legislatíva už desaťročia umožňuje usmrcovať nenarodené deti. V tento deň chceme vyjadriť, že ľudský život treba chrániť už od počatia a rovnako pomáhať ženám, ktoré sa ocitnú v núdzi, aby sa k tomuto zúfalému kroku nikdy nemuseli odhodlať," povedal arcibiskup Zvolenský .

Konferencia sa zároveň konala v roku, v ktorom si pripomíname 20. výročie promulgácie encykliky dnes už svätého Jána Pavla II. Evangelium vitae. Zároveň "sme v období medzi dvoma synodami, ktorých hlavnou témou je rodina. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že pre Katolícku cirkev v Európe sa stali dôležitými mnohé iné témy ako kultúra života. Pontifikát Svätého Otca Františka totiž oprávnene možno vnímať ako hľadanie cesty k ľuďom dobrej vôle, ktorí v rozličnej miere hľadajú cestu do Božieho kráľovstva, ale nateraz vo viacerých oblastiach nezdieľajú evanjeliový pohľad na človeka a svet," uviedol metropolita Bratislavy. Dodal, že aj v tomto kontexte však zostáva neustále aktuálnou výzva žiť v pravde a nevzdávať sa jej ohlasovania v sekularizovanej Európe.

Predseda KBS pripomenul, že pre šírenie kultúry života sme povolaní uskutočniť tri kroky: "ohlasovať pravdu o človeku našim súčasníkom, aktívne sa brániť pred ideológiami, ktoré ohrozujú ľudský život, manželstvo a rodinu; a nakoniec sústrediť sa na formáciu, aby v spoločnosti pribúdalo tých, ktorí budú žiť evanjeliové hodnoty." Zhruba stovke účastníkov zaželal, aby "na tomto jedinečnom podujatí objavili impulzy, ktoré budú pre náš ďalší život inšpiráciou, aby sme každý na svojom mieste mohli prispieť k šíreniu kultúry života," dodal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

PLNÉ ZNENIE príhovoru arcibiskupa Zvolenského je možné nájsť ::TU::

Hlavným rečníkom bol generálny sekretár Biskupskej synody v Ríme, kardinál Lorenzo Baldisseri. Vo svojom príhovore sa zameral na tému šírenia kultúry života v kontexte novej evanjelizácie a debát biskupskej synody. Pripomenul, že "evanjelium života" je v centre pastoračnej starostlivosti Cirkvi". Zdôraznil, aby iniciátori "kultúry života" prijali nový štýl jej rozširovania. Šíriť ju podľa neho majú zodpovedne, citlivo a nežne. "Mali by sme prejsť od boja k ponuke," povedal kardinál Baldisseri, ktorý predstavil i niektoré práce generálneho sekretariátu Synody biskupov. Prítomných zároveň požiadal, aby spolu "hľadali pozitívne aspekty" kultúry života.

V rámci konferencie vystúpili ešte ďalší traja rečníci. Generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck sa venoval téme "Európska legislatíva a rodinné právo. Situácia, výzvy, príležitosti". Ďalším hosťom bol pomocný biskup v Madride Mons. Juan Antonio Martínez Camino, SJ. Vystúpil s príhovorom na tému "Zápas o kultúru života v Španielsku". V závere sa pridal pomocný biskup v Záhrebe Mons. Ivan Šaško, ktorý príblížil "Zápas o kultúru života v Chorvátsku". Z konferencie bude vydaný v budúcnosti zborník.

Program ukončili v Katedrále sv. Martina v Bratislave, kde kardinál Baldisseri, ktorý prišiel na pozvanie bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského, celebroval svätú omšu za účasti rodín. Slávil ju v predvečer sviatku Zvestovania Pána a pri príležitosti slávenia Dňa počatého dieťaťa (25. marca 2015) a výročia Sviečkovej manifestácie. Svätá omša v latinskom jazyku bola obetovaná na blížiacu biskupskú synodu i za obete dnešného leteckého nešťastia lietadla na linke medzi Barcelonou a Düsseldorfom. Lietadlo sa zrútilo vo francúzskych Alpách. Podľa francúzskych úradov zomrelo všetkých 150 ľudí na palube (pozn. TK KBS - vydali sme osobitnú správu).

Jarné konferencie biskupskej konferencie už majú svoju pevnú tradíciu. Minulý rok pripravila sympózium o pohľade cirkvi na ľudské práva, rok predtým sa zamerala na rodovú rovnosť. Tento raz otvorila tému, ktorá sa jej javí ako aktuálna - šírenie kultúry života. "V čase, krátko po referende o ochrane rodiny, a pred septembrovým celonárodným pochodom za život, sme si vypočuli názor zástupcov z iných krajín, akým smerom sa uberali tieto témy u nich. Diskutovali sme, konfrontovali svoje postoje a priniesli nové podnety pre lídrov v cirkvi, zástupcov diecéz, hnutí, združení a spoločenstiev," dodal výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::( TK KBS, ml; mk ) 20150324021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1364 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020