[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Delegáti slovenských hnutí s predsedom Pápežskej rady pre laikov
P:3, 18. 02. 2015 09:05, ZAH

Rím 18. februára (TK KBS) Večné mesto privítalo opäť púť slovenských hnutí a združení k hrobu sv. Cyrila. Po Benátkach, kde sa zúčastnili na duchovnej obnove s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom, absolvujú putovanie v Ríme. V Bazilike sv. Klementa oslávili spolu s ostatnými slovanskými národmi sviatok sv. Cyrila a Metoda. V pondelok prijal pútnikov predseda Pápežskej rady pre laikov kardinál Stanisław Ryłko. Jedným z najdôležitejších rozmerov putovania delegátov združení a hnutí je prežívanie spoločenstva Cirkvi, spoločenstvo laikov so zasvätenými, s kňazmi a biskupmi. Púť vedie bratislavský eparcha Peter Rusnák, predseda Rady pre laické a apoštolské hnutia.

Kardinál Ryłko pred členmi slovenských hnutí a združení pripomenul, že náš kontinent napriek všetkému blahu a pokroku zabúda na to, z čoho sa zrodil - zabúda na svoje kresťanské korene. K tejto myšlienke sa podľa jeho slov často vracal najmä svätý Ján Pavol II. Zdôraznil, že treba myslieť aj na to, že kresťanská viera nie je len spomienka minulosti. Je to podľa neho veľká úloha pre nás všetkých "udržať oheň viery". V tomto kontexte uviedol, že tento rok si pripomenieme 50. výročie ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu. Jedným z jeho plodov je objavenie krásy misijného poslania laikov, spomenul na stretnutí kardinál Ryłko.

Povolania laikov v Cirkvi sa rodí z krstu, poznamenal predseda jedného z vatikánskych dikastérii. Celá formácia má podľa neho cieľ znova objaviť úlohu krstu. Označil ho za "najväčšiu revolúciu" v živote človeka a "druhé narodenie". Pred slovenskými laikmi vyzdvihol, že stojí za to byť kresťanmi. Kresťanstvo nie je popretím túžby človeka po šťastí a radosti, je to program pre krásny a pozitívny život. Toto je misia laikov, aby svetu ukázali , že kresťanstvo znamená radosť a krása, povedal kardinál Ryłko, ktorý pripomenul aj poslanie laikov v aktuálnych debatách o rodine pred Biskupskou synodou.

V utorok členovia hnutí a združení zavítali na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici, kde sa zišli viaceré slovenské osobnosti žijúce v Ríme. Svojimi príhovormi povzbudil Slovákov veľvyslanec Slovenska pri Svätej stolici Peter Sopko, veľvyslankyňa SR v Taliansku Mária Krásnohorská, rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Vladimír Stahovec, duchovný správca Slovenskej Katolíckej misie v Ríme Ľubomír Majtán a sr. M. Katarína Krištofová. Program laikov pokračuje dnes účasťou na generálnej audiencii Svätého Otca Františka.

TK KBS informovala Katarína Hulmanová

( TK KBS, kh, ml; mk ) 20150218014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]