[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Niet miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých
P:3, 05. 02. 2015 20:26, ZAH

Vatikán 5. februára (RV) Niet miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých, zdôrazňuje pápež František v liste, adresovanom predsedom biskupských konferencií a predstaveným inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života ohľadom Pápežskej komisie pre ochranu detí a mladistvých.

Komisia sa v piatok prvýkrát stretne na svojom plenárnom zasadnutí vo Vatikáne. Založená bola samotným pápežom Františkom v marci minulého roka „s cieľom ponúknuť návrhy a iniciatívy zamerané na zlepšenie pravidiel a postupov na ochranu všetkých detí a zraniteľných dospelých“. Na žiadosť Svätého Otca sú členmi komisie „vysokokvalifikované osobnosti, známe svojím angažovaním sa v tejto oblasti“.

V liste pápež František pripomína dojímavé stretnutie z júla minulého roka, stretnutie s niektorými ľuďmi, ktorí boli v minulosti sexuálne zneužívaní kňazmi. Ako píše, tam mohol osobne zažiť „intenzitu ich utrpenia“ a „silu ich viery“. A toto „ho upevnilo v presvedčení, že musíme aj naďalej robiť všetko pre to, aby bola z Cirkvi vykorenená pliaga sexuálneho zneužívania detí a otvorená cesta zmierenia a uzdravenia v prospech tých, ktorí boli zneužívaní“. Z týchto dôvodov v decembri minulého roka ku Komisii pridal niekoľko nových členov, ktorí zastupujú miestne cirkvi po celom svete.

V tomto kontexte „Komisia bude novým, platným a účinným nástrojom“, pre napomáhanie „animovania a podpory úsilia celej Cirkvi“, aby boli uplatňované v praxi „opatrenia potrebné na zabezpečenie ochrany maloletých a zraniteľných dospelých osôb a aby sa zadosťučinilo spravodlivosti a milosrdenstvu“.

Ako Svätý Otec ďalej píše, rodiny musia vedieť, že Cirkev nešetrí na úsilí o ochranu ich detí a majú právo obrátiť sa na ňu s plnou dôverou, pretože je bezpečným domom. Nemôže byť teda daná prednosť iným úvahám, akejkoľvek povahy, ako je napr. túžba vyhnúť sa škandálu, pretože niet absolútne žiadneho miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých.“

Malo by tiež byť „starostlivo sledované, aby sa v plnej miere uplatňoval v praxi obežník vydaný Kongregáciou pre náuku viery 3. mája 2011 na pomoc biskupským konferenciám pri príprave usmernení pre prejednávanie prípadov zneužívania maloletých duchovnými. Je dôležité, aby biskupské konferencie prijali nástroje pre pravidelnú revíziu noriem a overovanie ich plnenia. Diecézny biskup a vyšší rehoľní predstavní majú povinnosť zabezpečiť, aby vo farnostiach a iných cirkevných inštitúciách bola garantovaná bezpečnosť detí a zraniteľných dospelých.“

Okrem toho sú diecézy a rehoľné inštitúty povzbudzované k tomu, aby vytvárali programy pastoračnej starostlivosti, ktoré by sprostredkovali psychologické a duchovné služby. Svätý Otec vyzýva k otvorenosti pre stretnutia s obeťami a ich blízkymi: „ide o cenné príležitosti počúvať a požiadať o odpustenie tých, ktorí veľa trpeli“.

Pre všetky tieto dôvody pápež žiada predsedov biskupských konferencií a predstavených inštitútov zasväteného života o plnú a starostlivú spoluprácu s Komisiou pre ochranu maloletých.

„Nech nám pomáha Panna Mária, Matka nehy a milosrdenstva s veľkorysosťou a prísnosťou splniť našu povinnosť pokorne uznať a napraviť nespravodlivosti minulosti a byť vždy vernými úlohe chrániť tých, ktorých má Ježiš v obľube“ – píše pápež František v závere dnes publikovaného listu, nesúceho dátum 2. februára 2015.

( TK KBS, RV jak, ml; pz ) 20150205058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]