[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovská archieparchia reaguje na neposkytnutie nahrávky zo strany RTVS
P:3, 29. 01. 2015 16:06, DOM

Prešov 29. januára (TK KBS) Prešovská archieparchia vydala reakciu na neposkytnutie nahrávky liturgie s homíliou zo strany RTVS a na manipuláciu v niektorých médiách. Reakciu prinášame v plnom znení.

-----------------------------------------------------------------

Reakcia Prešovskej archieparchie na neposkytnutie nahrávky liturgie s homíliou zo strany RTVS a na manipuláciu v niektorých médiách

Nakoľko RTVS Prešovskej archieparchii stále neposkytla nahrávku liturgie s homíliou, ktoré boli nahrávané RTVS 14. januára 2015 v gréckokatolíckom chráme v Prešove na sídlisku Sekčov a neodvysielané v národnostnom vysielaní Rádia Regina v nedeľu 18. januára 2015, Prešovská archieparchia ponúka verejnosti aspoň niektoré texty z pracovnej verzie prípravy homílie Rastislava Baku a stanovisko k nim. Robíme tak preto, aby sme zabránili ďalším dezinterpretáciám. Je nám ľúto, že zatiaľ nemôžeme verejnosti poskytnúť nahrávku celej liturgie s homíliou. Avšak uverejnenie nahrávky je len v kompetencii RTVS, ktorú sme viackrát vyzvali na odvysielanie celej liturgie.   

Homília zaznela v rusínskom jazyku. Prepis do slovenského jazyka v médiách nebol presný, ale bol vytrhnutý z kontextu. Chýbali v ňom vety a slová a nebola to celá homília. Interpretácie niektorých novinárov, ktoré boli publikované v týchto dňoch, sú nielen zavádzajúce, ale aj nepravdivé a účelovo manipulované.

Cirkev má chrániť pravdu, morálne princípy a dobro rodín.  A preto musíme poukázať na postoj RTVS a niektorých ďalších médií, ktoré odmietajú objektívne informovať o referende o rodine.        

Žiadame tých novinárov, poslucháčov a čitateľov, ktorí seriózne hľadajú pravdu, aby pokiaľ si chcú vypočuť celú liturgiu, sa obrátili priamo na RTVS so žiadosťou o jej odvysielanie.

Ako sme uviedli, RTVS stále neodvysielala liturgiu, a preto by sme radi ozrejmili fakty, ktoré odzneli v kázni Rastislava Baku. Kňaz povedal príklad, ktorý našiel v médiách o Irine Bergsetovej a tlmočil jej slová o mnohých rodinách, ktoré kričia: „Na zapadi nam ukrali diti, pozerajte na naše nešťasťa a poučte sa. Zobuďte sa, zastavte mor treťoho tisicroča. Postavte želiznu oponu takej tolerancii a prekručovaňu. Vytlačte totu špinu za hranici štátu.“ Hovoril o skúsenosti ženy, ktorá morom nazvala skutočnosť, že jej vzali deti. Upozornil na nevyváženosť práv biologických rodičov oproti právam menšinových skupín. Odoberanie detí označil slovami Iriny Bergsetovej za zvrátený život. Nazvať bezdôvodné odoberanie detí špinou, ktorá patrí za hranice štátu, nie je žiadnou nenávisťou, ale obranou práv rodičov a práv detí.

„A u nás?“, položil kňaz ďalej otázku. A ponúkol ako odpoveď medializovanú správu o tom, čo sa stalo na základnej škole v Košiciach. Kňaz vo svojej kázni spomenul košický prípad ukazovania sexuálnych polôh žiakmi základnej školy. Kto tvrdí, že táto informácia sa ukázala ako nepravdivá, nehovorí celú pravdu, pretože na to nie sú zatiaľ dôkazy. Aká je realita? Prípad košickej školy nie je stále uzatvorený. S istotou však môžeme povedať, že tu máme tvrdenia rodičov proti tvrdeniam školy.

Ďalej kňaz  Rastislav Baka sa vyjadril k výchove: „Aj v rozpravkoch sa to už minit: Už sa princ zaľubit do kráľa, ne do princeznej, a princezna snivat o svaďbi s kraľovnou, a ne s princom.“ Je to reálny prípad Parkerovcov z USA, ktorých deti boli napriek nesúhlasu rodičov v prvom ročníku podrobené výchove, ktorá mala ukazovať homosexuálne vzťahy a bozk princa s princom v knižke pre deti, ktorá vyšla aj v Čechách.

Z uvedených faktov jasne vyplýva kto v tomto prípade zavádza. A náš kňaz Rastislav Baka to rozhodne nie je.

-----------------------------------------------------------------

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľp; pz ) 20150129042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus