[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Reprodukčný zákon v Rakúsku - gynekológ o rizikách darcovstva vajíčok
P:3, 29. 01. 2015 15:43, ZAH

Viedeň 29. januára (KAP) Na rakúskej stanici ORF v  utorňajšej relácii „Report“ upozornili odborníci na veľké riziká, ktoré vznikajú pri darovaní vajíčok. Reagovali tak na fakt, že podľa novely reprodukčného zákona je teraz povolené darcovstvo vajíčok. Generálna tajomníčka prolife organizácie Aktion Leben, Martina Kronthalerová sa vyjadrila, že zdravotná záťaž je veľká tak pre darkyňu, ako aj pre príjemkyňu. Podľa skúseností z iných krajín je známe, že ak by boli ženy dobre informované o rizikách, nerozhodli by sa pre darcovstvo, povedala Kronthalerová, ktorá kritizovala absenciu nezávislého poradenstva, ktoré by predchádzalo darcovstvu vajíčok. Zástancu našla v osobe viedenského gynekológa Johannesa Hubera.

Ten informoval, že pri hormonálnej liečbe, ktorej sa musia ženy podrobiť kvôli darovaniu vajíčok, dozrieva desať i viac vaječných buniek, pričom sú vaječníky „ako malá futbalová lopta“. K zaťažujúcemu pocitu napätia v podbrušku sa potom ešte pridá to, že na odobratie vaječných buniek sa do tela cez pošvu vsúva ihla. „ Ide o ne-kriminály typ poškodenia tela, čo sa dostatočne vráti“. „Odbiť ženy zopár eurami“ je podľa viedenského gynekológa nesprávnou cestou.

Práve otázka odmeny za darcovstvo vajíčok bola diskutovanou témou pred tým, než došlo k nedávnemu parlamentnému rozhodnutiu ohľadne zákona o reprodukcii. Opatreniami proti vzniku „trhu s vaječnými bunkami“ a proti vykorisťovaniu žien sa podľa zástancu novej smernice zaoberali dostatočne. Kronthalerová ostala skeptická: „Poznáme dosť žien, ktoré by boli schopné niečo urobiť, aby získali 600 až 800 euro.

Parlament premeškal tiež ďalšie možné ochranné opatrenia pre ženy, pričom šéfka združenia Aktion Leben menovala francúzsky model, podľa ktorého, smú ženy až po narodení vlastného dieťaťa darovať vajíčka, aby to neohrozilo ich vlastnú plodnosť. Spomenula tiež odporučenie lekára pre reprodukciu z USA, podľa ktorého nemožno získať na darovanie vajíčok ženu mladšiu než 21 rokov. Podľa súčasnej platnej smernice je v Rakúsku povolené darcovstvo od 18. veku.

Uvažujúc tiež nad príjemkyňami vaječných buniek, sa vyjadrila psychologička Karin Tordyová z viedenskej všeobecnej nemocnice: To čo je v tele „cudzie“ sa stále prijíma ako ohrozujúce, takže pre niektoré ženy je potrat úplnou úľavou napriek vysokým nákladom – 5.000 až 8.000 euro za pokus. Zvlášť náročná môže byť situácia pri viacplodovej tehotnosti. „Niektoré hovoria, že jedno dieťa, to by som mohla dobre zvládať, ale dve cudzie deti, to by bolo príliš veľa“. Nasleduje želanie redukovať to, teda konkrétne interrupcia jedného z dvoch detí.

Zdroj: Kathnet / Preložila: Ľubica Hricová

( TK KBS, ka, ľh; pz ) 20150129040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]