[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Je dobré žiť slobodne, je ale zlé urážať náboženské postoje
P:3, 20. 01. 2015 14:01, DOM

Bratislava 20. januára (TK KBS) Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dnes prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. Na tradičnom novoročnom stretnutí sa zúčastnili aj členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Medzi hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, minister kultúry SR Marek Maďarič a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry Ján Juran. Za KBS sa prítomným prihovoril jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Pri tejto príležitosti prinášame jeho príhovor v plnom znení.

*

Vážený pán prezident,

v mene Konferencie biskupov Slovenska a v mene svojom vám ďakujem za pozvanie na novoročné stretnutie predstaviteľov náboženských spoločností a kresťanských cirkví s vami, ako najvyšším predstaviteľom našej vlasti. Rád využívam aj príležitosť, aby som sa vám, keď je poskytnutý priestor, niekoľkými slovami prihovoril.

Začali sme nové časové obdobie, pokladáme za správne, aby sme si vždy uvedomili hodnoty, ktoré sme prijali ako dar a ktoré nám umožňujú kráčať v živote dopredu.

V závere minulého roka sme si pripomenuli 25. výročie novembrových udalosti z roku 1989, ktoré viedli k zmene totalitného spoločenského systému. Na slávnostnom zhromaždení, ktoré ste vy z vašej iniciatívy uskutočnili ste mali aj príhovor a tam ste spomenuli tieto cenné slová v závere: "Vďaka slobode sme spoznali ale aj vlastné nedostatky a chyby, ktoré sme pred 25 rokmi o sebe nevedeli. Alebo sme si ich nechceli pripustiť. Tak, ako v mnohých ďalších krajinách, obávame sa o povahu našej demokracie, ak sa z nej vytrácajú hodnoty. Potrebujeme v sebe nájsť dostatok novej energie, ako prekonať občiansku pasivitu, únavu, rezignáciu."

V duchu týchto slov, v optike týchto slov, môžeme povedať, že je to zásadná výzva v našom živote, pripomenúť si tie skutočnosti a hodnoty, ktoré sú prameňom našej duchovnej sily, ktoré motivujú k prekonaniu pasivity a rezignácie.

Ďakujem vám, vážený pán prezident, že ste aj prijali iniciatívu 400 000 občanov našej vlasti a vypísali ste referendum o manželstve rodiny a rodinnej výchove detí, ktoré sa uskutoční 7. februára a zároveň ste sa aj vyjadrili pozitívny postoj, že sa referenda zúčastníte.

Aj Katolícka cirkev, ak na ňu pozrieme z hľadiska spoločenského, uskutočňuje každý deň službu pre našu spoločnosť, pozitívnej motivácii k mravnému životu, prináša prameň duchovnej sily a povzbudzuje k prekonaniu pasivity a rezignácie.

A v tomto chceme samozrejme aj v nasledujúcom období ochotne pokračovať. Spoločenský priestor pre túto činnosť Katolíckej cirkvi, aj ostatných náboženských spoločností, je vytvorený aj náboženskou slobodou, ktorú naša spoločnosť pokladá za zásadnú hodnotu. Náboženská sloboda vyrastá z hlbokých koreňov ľudskej osoby. Predstavuje intenzívny a zásadný prejav ľudskosti. Jej dôsledkom je ale potreba prejavovať, žiť, prejavovať pokojne vlastné duchovné hodnoty vo verejnom priestore, v spoločnosti, v ktorej sa nachádzame. Vďaka slobode poznávame aj vlastné chyby a nedostatky a uvedomujeme si, že právo na slobodu predstavuje aj hranicu vlastnej slobody, ktorá pozostáva nielen v jednoduchom tolerovaní toho druhého, ale zaväzuje nás k radikálnym spôsobom postaviť si nevyhnutné hranice, v ktorých rozlíšime dobro a zlo. Je dobré žiť slobodne, je ale zlé urážať náboženské postoje a je ešte horšie uskutočňovať neviditeľné násilie, ktoré veľmi ľahko vedie k demaginácii jednotlivcov a skupín, k pohŕdaniu a niekedy dokonca aj k spoločenskej nenávisti.

Nový rok nám teda prináša mnohé výzvy, bohaté, z ktorých som aspoň niektoré dovolil si spomenúť. V každom prípade však v závere, vážený pán prezident, využívam rád príležitosť, aby som aj vám osobne, a celej vašej rodine zaželal pokojný rok 2015, dobré zdravie a stále Božie požehnanie.

Prepis: Tlačová kancelária KBS

( TK KBS, sz; ml ) 20150120048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]