TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Akvinas, najstarší člen slovenskej provincie dominikánov, má 100 rokov
P:3, 19. 01. 2015 08:28, DOMZvolen 19. januára (TK KBS) Najstarší člen slovenskej provincie dominikánov oslávil 100 rokov. Ďakovnú svätú omšu za jubilanta - pátra Akvinasa Juraja Gaburu OP - slávil v sobotu 17. januára 2015 (v deň stých narodenín) vo Zvolene kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup.

Dôvere v Božiu prozreteľnosť sa páter Akvinas naučil v najťažších rokoch svojho života strávených v komunistických väzniciach. Po násilnom zrušení kláštorov v roku 1950 sa dva roky skrýval u dobrodincov na Orave, no po dvoch rokoch nemal iné východisko, len sa prihlásiť u národnej bezpečnosti. Za svoju vernosť duchovnému povolaniu a ochote vyslúžiť sviatosť zmierenia bol ako 37-ročný nespravodlivo odsúdený na doživotie. V roku 1960 prišla nečakaná amnestia, ktorá umožnila pátrovi Akvinasovi zaradiť sa do spoločenského života, no stále pod dozorom Štátnej bezpečnosti. Aj napriek kontrole sa mu podarilo vyvíjať tajný apoštolát v rodinách a spoločenstvách, ako aj činnosť, ktorá smerovala k ilegálnemu obnoveniu dominikánskej rehole na Slovensku. Vďaka pátrovi Akvinasovi prežila idea sv. Dominika v tejto krajine aj v dobe neslobody a po nežnej revolúcii sa mohlo na tajne položenom základe už verejne stavať ďalej. Výsledkom jeho neúnavnej práce je teraz slovenská provincia dominikánov s 58 bratmi, mnohé bratstvá dominikánskych terciárov a ruženčiarov.

Ďakovnú svätú omšu celebroval kardinál Dominik Duka OP. Vo svojej kázni zaspomínal na prvé stretnutie s pátrom Akvinasom v deň svojich primícií a zdôraznil obľúbenú duchovnú tému pátra Akvinasa – dôveru v Božiu prozreteľnosť. Kardinál Duka tiež zdôraznil potrebu statočného kresťanského života v dnešnej dobe a poukázal na to, že všetci môžeme byť tými, ktorí svedčia, že Boh sa zrkadlí v našom živote. Po prosbách požehnal pražský arcibiskup pamätnú tabuľu na pamiatku pastoračnej činnosti bratov dominikánov v Trenčíne v rokoch 1939 – 1949, medzi ktorými pôsobil páter Akvinas ako kurát Kaplnky sv. Anny. Táto tabuľa bude tento rok pri pri príležitosti Roku zasväteného života nainštalovaná na budovu rehoľného domu Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmáriek na námestí sv. Anny v Trenčíne.

Pátrovi Akvinasovi prišiel zablahoželať aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Branislav Koppal, rektor Pápežskej univerzity Angelicum v Ríme Konštanc Miroslav Adam OP, dekan Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo, rektor Kňazského seminára Františka Xaverského v Badíne Ján Viglaš, veľký počet kňazov, rehoľníkov, rehoľníčok, dominikánskych laikov a veriacich z rôznych kútov Slovenska.

V závere svätej omše, pred požehnaním vystúpil s pozdravom pátrovi Akvinasovi provinciál Slovenskej rehole dominikánov Reginald A. Slavkovský OP. List generálneho predstaveného Rehole fra Bruna Cadore OP, ako aj požehnanie Svätého otca Františka prečítal rektor Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského Konštanc M. Adam OP z Ríma. Ďalej pátra Akvinasa pozdravili s blahoželaniami jeho milovaní terciári, ďalej farníci zo sídliska Zvolen – Západ a na záver aj predstavitelia Slovenskej komendy rádu sv. Lazara. Veliteľ komendy, Radovan Ocsovay KLJ pátra Akvinasa pozdravil, zablahoželal mu a tiež spoločne s kaplánom komendy br. Jabubrafaelom Patayom OFMcap. SCHLJ a kardinálom Dukom oslávencovi odovzdali Striebornú medailu kniežaťa Karla Schwarzenberga a Zlatú ľaliu – odznak Lazariánskej pomoci Slovensko najvyššej triedy.

Na záver sa otec Akvinas poďakoval za nezaslúžený dar kňazstva a všetkým prítomným udelil svoje požehnanie. Vo vestibule kostola si účastníci slávnosti mohli pozrieť inštalovanú portrétovú fotografiu otca Akvinasa, ktorej autorom je Timotej Križka. Z výstavy Pokojní v nepokoji ju zapožičalo občianske združenie Nenápadní hrdinovia. Po svätej omši prijímal páter Akvinas gratulácie a dary v pekne vyzdobenej sále neďalekého gymnázia, kde na účastníkov oslavy čakalo aj pohostenie. Tu bolo možné zakúpiť si aj jubilejnú knihu pátra Akvinasa, ktorá je duchovnou zbierkou jeho článkov a úvah.

TK KBS informovali Bernard J. Meliš OP, Dominik R. Letz OP a Juraj Lexmann

TK KBS vydala k správe ::FOTO::( TK KBS, bm, dl, jl, ml; pz ) 20150119024   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1356 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018