[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František sa rozlúčil so Srí Lankou, priletel na Filipiny
P:3, 15. 01. 2015 13:05, ZAH

Vatikán 15. januára (RV) Pápež František sa dnes rozlúžil so Srí Lankou. Z krajiny odcestoval na Filipíny, kde pokračuje jeho ázijská cesta. Filipín, krajiny s najpočetnejším katolíckym obyvateľstvom v celej Ázii, bude trvať vyše troch dní. Program ho čaká v piatok.

3. deň apoštolskej návštevy Svätého Otca (Srí Lanka/Filipíny)

„Nech Boh požehnáva a ochraňuje Srí Lanku.“ Týmto tvítom rozoslaným počas letu z Kolomba do Manily pápež František v duchu zostal spojený s obyvateľmi krajiny, s ktorými prežil vyše dva dni naplnené stretnutiami, modlitbou a slávením kanonizácie sv. Jozefa Vaza. Pápežova návšteva zarezonovala v celej krajine a „prekonala všetky očakávania“, uviedol hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi.

Cieľom návštevy bolo posilniť miestne spoločenstvo Katolíckej cirkvi, prispieť k medzináboženskému dialógu v krajine s väčšinou budhistov a napomôcť hojeniu ťažkých rán, ktoré zanechala 26 rokov trvajúca občianska vojna prakticky na všetkých obyvateľoch ostrova. Srí Lanka bola prvou etapou apoštolskej cesty pápeža Františka do Ázie.

Pred rozlúčkou s krajinou sa Svätý Otec po ceste na letisko zastavil na krátku modlitbu vo Svätyni „Našej Panej z Lanky“ v Bolawalane, ktorá je súčasťou Kultúrneho inštitútu Benedikta XVI., založeného v roku 2011 srílanským arcibiskupom kard. Malcolmom Ranjithom za účelom duchovnej obnovy krajiny po ukončení vojnového konfliktu. Zameriava sa na štúdium medzináboženského dialógu, jazykov a humanistických vedných odborov. Pred budovou inštitútu sa Svätý Otec odfotografoval s nastúpenou jednotkou vojenského námorníctva, ktorá pomáhala pri jej výstavbe. Pápež František pozdravil aj členov jezuitskej komunity sídliacej v susedstve inštitútu.

Na medzinárodnom letisku v Kolombe sa so Svätým Otcom rozlúčil prezident Sirisena a vysokí predstavitelia krajiny. Za zvukov tradičných bubnov „beraja“ Svätý Otec nastúpil do lietadla, ako zvyčajne s aktovkou v ruke. Prílet Airbusu A340 spoločnosti Srí Lankan Airlines do Manily sa očakávalo okolo 17.45 miestneho času (10.45 nášho času). Vzdialenosť 4500 km lietadlo prekonalo za približne šesť hodín.

-----------------------------------------------------------------

Filipíny privítali pápeža Františka obrovským nadšením (13:05)

Lietadlo Srílanských aerolínií pristálo v Manile krátko pred 10.45 hodinou ráno nášho času (pred 17.45 hod. tamojšieho času). Svätého Otca po zostúpení z lietadla privítal apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Pinto a prezident republiky Benigno Aquino III.

Pred nastúpenou čestnou hliadkou odzneli hymny oboch štátov a po nich dve deti odovzdali Svätému Otcovi žlto-bielu kyticu kvetov. Jedno z nich sa mu celé šťastné priam hodilo do náruče. Po odznení hymien sa z reproduktorov rozozvučala dynamická pieseň vítajúca Svätého Otca po španielsky, slovami: „Bienvenido papa Francisco“, ktorú sprevádzala tanečná choreografia desiatok mladých. Ozýval sa tiež jasajúci dav veriacich.

Na letisku boli prítomní niektorí štátni predstavitelia, ako aj predsedníctvo Konferencie biskupov Filipín na čele s kardinálom Taglem. Filipíny, 99-miliónová krajina s 82 % katolíkov, majú spolu 131 biskupov. Nasledovalo predstavenie delegácií, po ktorom sa pápež František presunul do sály letiska, kde zotrval niekoľko minút s prezidentom republiky. Potom sa už papamobilom presunul na apoštolskú nunciatúru. Celú cestu od letiska, čo je približne deväť kilometrov, lemoval veľký burácajúci dav.

Na Filipínach, ktoré majú oproti nám 7-hodinový časový posun, sa už pre Svätého Otca dnešný program ukončil. Prevažnú časť tohto 4. dňa apoštolskej cesty v Ázii strávil v lietadle. Návšteva Filipín, krajiny s najpočetnejším katolíckym obyvateľstvom v celej Ázii, bude trvať vyše troch dní. Pápež František tu absolvuje sedem väčších stretnutí, prevažne cirkevného charakteru. Jedným z najočakávanejších bodov programu bude určite návšteva Taclobanu a jeho obyvateľov postihnutých ničivým tajfúnom, čo je aj hlavným dôvodom pápežovej návštevy Filipín.

V piatok 16. januára čaká Svätého Otca nabitý program. najprv absolvuje oficiálne privítanie v prezidentskom paláci, kde sa stretne aj so štátnymi predstaviteľmi a diplomatmi. Následne bude sláviť svätú omšu s biskupmi, kňazmi a zasvätenými osobami v manilskej katedrále a podvečer sa v športovej aréne stretne s rodinami. Celkovo v piatok prednesie dva príhovory a jednu homíliu.

Zdroj: Slovenská redakcia VR

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, RV jb, zk, ml; pz ) 20150115020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]