[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave uviedli dokument o pastorácii rozvedených a znovusobášených
P:3, 12. 12. 2014 10:05, DOM

Bratislava 12. decembra (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) predstavila slovenské vydanie dokumentu Kongregácie pre náuku viery “O Pastorácii rozvedených a znovusobášených. Dokumenty, komentáre a štúdie” (SSV, Trnava 2014). Predstavenie publikácie sa uskutočnilo 11. decembra 2014 v aule Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

V úvodnom príhovore predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a metropolita, privítal vydanie dokumentu a pripomenul, že i keď samotná publikácia je staršieho dáta, jej aktuálnosť v súčasnej dobe vzrástla kvôli dvom synodám biskupov o rodine, ktorých zameraním je aj Cirkvi k rozvedeným veriacim žijúcim v novom civilnom manželstve. Podľa arcibiskupa je dobré, že sa kňazi a všetci čitatelia na Slovensku môžu s týmto dokumentom oboznámiť aj v rodnej reči.

Oratoriánsky kňaz Juraj Vittek, moderátor vKontexte.sk, v ďalšej časti vysvetlil okolnosti, v ktorých dokument vznikal a priblížil širší kontext, do ktorého zapadal. Okrem predstavenia základných častí publikácie prepojil jeho obsah so súčasnými vyjadrenia Svätého Otca a diskusiou, ktorú Cirkev vedie v oblasti pastoračnej starostlivosti o rodinu.

Kňaz Žilinskej diecézy Roman Seko, ktorý vedie Sekcie pre rodinu a mládež a je zároveň koordinátorom centra Rodinkovo, poukázal na konkrétne pastoračné súvislosti, ktorých sa dokument dotýka a porozprával o konkrétnych projektoch, ktoré v tomto smere na Slovensku existujú. Pri jeho prezentácii ho sprevádzali aj dvaja spolupracovníci z Rodinkova, Magdaléna Froncová a Matej Trizuliak, saletínsky kňaz, ktorí konkrétnejším spôsobom predstavili spôsoby pastoračnej práce s rozvedenými a informovali o webovej stránke www.rozvedenikatolici.sk.

Dokument Kongregácie pre náuku viery z roku 1998 "O Pastorácii rozvedených a znovusobášených. Dokumenty, komentáre a štúdie" bol pôvodne pripravený na výslovnú žiadosť pápeža sv. Jána Pavla II. s úmyslom poskytnúť radu a pomoc kňazom pri duchovnom sprevádzaní veriacich, ktorí po rozpade svojho manželstva uzatvorili nový zväzok, už nie pred Cirkvou, ale pred občianskou autoritou.

Základnom dokumentu je jeho úvodná časť, podpísaná vtedajším kardinálom Jozefom Ratzingerom. V nej prefekt Kongregácie pre náuku viery predkladá základné zdôvodnenie postoja Cirkvi voči rozvedeným a znovusobášeným veriacim - najmä čo sa týka problému ich pristupovania k svätému prijímaniu - ale aj povzbudenia pre kňazov, aby takýmto veriacim venovali láskavú starostlivosť a sprostredkovali im iné formy účasti na živote cirkevného spoločenstva.

V nasledujúcej časti publikácia obsahuje odborné príspevky viacerých autorov, ktorí sa k danej problematike vyjadrujú z viacerých uhlov pohľadu: kardinál Dionigi Tettamanzi zdôrazňuje potrebu zachovať vernosť pravde, dekan Rímskej roty Mário Pompedda sa venuje relevantným otázkam cirkevného práva, teológovia Angelo Rodríguez Luño a Piero Giorgio Marcuzzi sa zaberajú problémami možnej aplikácie epikeje a kánonickej ekvity, renomovaný odborník na patristické obdobie Gilles Pelland prispel predstavením praxe Cirkvi v staroveku. Súčasťou publikácie je aj 84. bod apoštolskej exhortácie Familiaris Consortio sv. Jána Pavla II. - zameraný konkrétne na túto tematiku - a tiež príhovor Svätého Otca Pápežskej rade pre rodinu.

Slovenské vydanie dokumentu je k dispozícii v predajniach Spolku Svätého Vojtecha.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, mk; pz ) 20141212014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]