[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rok zasväteného života, ktorý vyhlásil Svätý Otec, začali i rehoľníci na Slovensku
P:3, 30. 11. 2014 20:05, DOM

Bratislava 30. novembra (TK KBS) Svätý Otec František vyhlásil rok 2015 za Rok zasväteného života. Pri tejto príležitosti sa v jednotlivých diecézach stretli rehoľníci a rehoľníčky s biskupmi a kňazmi. Prinášame spravodajstvo z niektorých miest.

Bratislava

Bratislavská Katedrála sv. Martina privítala približne 400 rehoľníkov, ktorý sa zišli na slávení prvých vešpier. Takto rehoľníci v Bratislavskej arcidiecéze začali Advent, ale aj Rok zasväteného života. Vešpery začal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ktorý sa rehoľníkom počas homílie aj prihovoril.

Vo svojom príhovore zdôraznil hlavne myšlienku, že rehoľníci nemajú len spomínať, ale majú hlavne žiť tu a teraz, a prežívať svoj život v nádeji. Pripomenul príhovor Svätého Otca Františka v Európskom parlamente a prepojil ho so životom rehoľníkov, ktorí majú žiť naplno svoje zasvätenie a tak obnovovať tvár Európy. Na záver svojho príhovoru citoval z listu pápeža Františka rehoľníkom: „Tento Rok zasväteného života zverujem Márii, Panne načúvania a rozjímania, prvej učeníčke svojho milovaného Syna. Na ňu, milovanú dcéru Otca, odetú všetkými darmi milosti, hľaďme ako na neprekonaný vzor pre napredovanie v láske k Bohu a v službe druhým.“

Po homílii nasledoval obrad, kde sa rehoľníci pomodlili modlitbu k Roku zasväteného života a zároveň si obnovili aj svoje rehoľné sľuby. Slávnostné vešpery v živom vysielaní sprostredkovala TV LUX.

Trnava

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave sa na vigíliu 1. adventnej nedele, 29. novembra 2014 zišli so svojím arcibiskupom Jánom Oroschom členovia reholí a inštitútov zasväteného života, ktorí pôsobia na území Trnavskej arcidiecézy. Zišli sa, aby spolu s rehoľníkmi a zasvätenými celého sveta prijali dar Svätého Otca Františka a otvorili Rok zasväteného života.

Slávnosť sa začala spevom adventnej antifóny „Príď, Kriste, príď nás vykúpiť“.. Na úvod stretnutia všetkých prítomných privítal otec arcibiskup Ján Orosch. Spomenul, že Svätý Otec vyhlásením Roka zasväteného života len vyhovel početným prosbám. Nasledovali slávnostné prvé vešpery, ktoré svojím spevom viedli sestry premonštrátky. Po krátkom čítaní sa v homílii prihovoril don Pavol Grach, SDB. Vyzval všetkých zasvätených k pravej radosti – radosti nielen pre radosť, ale radosti z toho, že si ich vyvolil sám Boh – vyvolil, povolal a verne ich volá a sprevádza na ceste k svätosti.

Po skončení vešpier sa ujal slova otec arcibiskup Ján Orosch a zo srdca sa poďakoval všetkým rehoľníkom a zasväteným za ich ochotnú, vytrvalú a pokornú službu. Spomenul i rehoľníkov, ktorých mal možnosť v živote poznať, ktorí mu boli a sú nápomocní a ktorým vďačí za zázemie a podporu i v tých ťažších chvíľach počas jeho kňazskej služby.

Slávnosť skončila zo srdca zaspievanou pápežskou hymnou a mariánskou antifónou. / Informovali: Školské sestry de Notre Dame

Nitra

Modlitbou slávnostných vešpier v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre otvoril nitriansky biskup Mons. Viliam Judák Rok zasväteného života. Na otvorenie a spoločnú modlitbu prišli desiatky rehoľníkov a rehoľných sestier z rôznych miest nitrianskej diecézy.

Mons. Viliam Judák vyjadril v úvode svojho príhovoru radosť, že sa môže stretnúť so zasvätenými na začiatku nového cirkevného roka, ktorý Svätý Otec František zasvätil práve tým, ktorí sa zasväteným spôsobom rozhodli nasledovať v duchu evanjeliových rád Ježiša Krista. Prítomným priblížil príhovor Svätého Otca Otca, ktorý adresoval zasväteným 27. novembra tohto roku, keď prijal aj 80 účastníkov prebiehajúceho plenárneho zasadnutia v Klementínskej sále Apoštolského paláca.

V úvode svojho príhovoru reagoval na myšlienku z Evanjelia sv. Marka: „Nové víno do nových nádob.“ Niektoré z  myšlienok Svätého Otca pripomenul Mons. Judák počas otvorenia Roka zasväteného života: „Povzbudzujem vás, aby ste aj naďalej pracovali s veľkorysosťou a vynaliezavosťou vo vinici Pánovej pre podporu rastu a dozrievania zelených strapcov, z ktorých môže vzísť víno ušľachtilé, ktoré môže oživiť v Cirkvi jej život a potešiť srdcia mnohých bratov a sestier v núdzi skrze vašu úslužnú a materinskú starostlivosť.“

Mons. Judák ďalej povzbudil zasvätených k budovaniu spoločenstva v rámci svojich rehoľných komunít, farností, alebo diecézy. Po modlitbe vešpier celebroval Mons. Judák sv. omšu a od stola Eucharistie sa potom všetci prítomní presunuli do auly Misijného domu, kde sa počas pohostenia posilnili na tele a využili príležitosť vzájomného stretnutia na vzájomné rozhovory. / Informoval: Martin Štefanec, SVD

Banská Bystrica

V Banskobystrickej diecéze sa na otvorenie Roku zasväteného života stretlo asi osemdesiat zasvätených. Slávnosť sa  konala v saleziánskom kostole Panny Márie Pomocnice na sídlisku Sásová v Banskej Bystrici. Po vešperách, ktoré viedli bratia dominikáni, bola svätá omša spojená s posviackou adventných vencov. Hlavným celebrantom bol salezián Robert Benko.

Prior benedektínskeho kláštore na Sampore, o. Vladimír Kasan, sa vo svojej kázni dotkol významu zasväteného života: "Rok zasväteného života pripomína najmä zasväteným osobám, že majú byť svetlom pre iných, majú ukazovať pravé hodnoty. K tomu je potrebné prebývať s Pánom, ktorý je podstatou života." Prirovnal zasvätené osoby k lampám, ktoré majú význam len vtedy, ak nesú svetlo. Svetlom je Kristus. Byť s ním je prvoradé. Ako povedal pápež František, modliť sa neznamená strácať čas. Ak pracujeme bez Krista, ide len o nesenie lampáša. "Pán je s nami. To nás má napĺňať pokojom v našej činnosti. A tento pokoj prinášajme do sveta," spomenul páter Kasan.

Svätú omšu doprevádzal domáci mládežnícky zbor STAGG. Po deviatniku k Panne Márii Nepoškvrnenej sa zasvätené osoby, diecézni kňazi a mladí stretli v rodinnej a prívetivej atmosfére na posedení pri agapé.Slávnostné vešpery a svätú omšu vysielalo v priamom prenose Rádio LUMEN.

Prešov

Prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou otvoril v nedeľu 30. novembra v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove Rok zasväteného života v Prešovskej archieparchii.

Archijerejská svätá liturgia začala slovami sv. Augustína: „Volal si a kričal a preboril si moju hluchotu, oslepil si môj slabý zrak, lebo si ma veľmi silno ožiaril, až tak, že som sa chvel od lásky...“

Spolu s vladykom Jánom slávil svätú liturgiu jeho pomocný biskup Milan Lach SJ a viacerí kňazi. Za dar povolania v prítomnosti miestnej cirkvi prišlo poďakovať približne 100 zasvätených osôb, kňazi a seminaristi Prešovskej archieparchie.

Vo svojom príhovore vladyka Ján vyzval zasvätené osoby slovami Svätého Otca Františka, aby si počas tohto roka zvlášť všimli 3 dôležité skutočnosti:

1. Aby na svoje povolanie a na prežité roky zasvätenia hľadeli s veľkou vďačnosťou.

2. Aby súčasnosť prežívali radostne a s veľkým evanjeliovým zanietením. Zasvätené osoby majú byť radostnými osobami, ktoré budú niesť radosť, pokoj a lásku všade tam, kam pôjdu.

3. Aby na budúcnosť nehľadeli pesimisticky, ale s nádejou.

V závere svojho príhovoru oznámil, že Rok zasvätených osôb bude spojený s udelením odpustkov pri návšteve niektorých miest a po splnení predpísaných podmienok.

Po slávení archijerejskej svätej liturgie stretnutie pokračovalo v Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča pri spoločnom obede, zdieľaní sa a nakoniec modlitbou Akatistu požehnania rodín. / Informovala: sr. Petra Eva Sičáková SNPM

*

Na Slovensku pôsobí okolo 43 ženských a 29 mužských reholí, ktoré majú svojich rehoľníkov v 446 rehoľných komunitách od najvzdialenejšieho východu až po západ Slovenska. Obe konferencie vyšších rehoľných predstavených mužských i ženských reholí spoločne vytvorili Koordinačný tím pre Rok zasväteného života, ktorého vedúcou je sestra Hermana Matláková, SMVS. Modlitba slávnostných vešpier v diecézach Slovenska bola prvou spoločnou celoslovenskou udalosťou. Okrem toho sa bude tím venovať aj ďalším aktivitám. Vyrábať bude napríklad 5-minové filmy s s cieľom prezentovať verejnosti čím skutočne žijú zasvätené osoby, na konkrétnej osobe rehoľníka/rehoľníčky ukázať konkrétnu črtu života zasvätených pútavým spôsobom. Zverejňované budú raz do týždňa. Prvé z nich je možné nájsť na ::tomto mieste::.

( TK KBS, tk, hm; ml ) 20141130007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]