[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Púť symbolov SDM u nás sa končí, od mladých dostane Svätý Otec osobný list
P:3, 29. 11. 2014 16:30, DOM

Dubnica nad Váhom 29. novembra (TK KBS) Vyše 20 tisíc ľudí si za dva týždne uctilo na Slovensku symboly Svetových dní mládeže (SDM). Púť bola súčasťou projektu, ktorý vyvrcholil v Dubnici nad Váhom. Na svätej omši, ktorú celebroval predseda Rady KBS pre mládež a univerzity Mons. Tomáš Galis, ich prevzali českí mladí s riaditeľom Sekcie pre mládež Českej biskupskej konferencie Janom Balíkom. Na Slovensku s nimi tím dobrovoľníkov precestoval viac než 2 500 kilometrov. Takmer štvormetrový drevený kríž a ikonu Panny Márie, ktoré daroval mladým svätý Ján Pavol II., privítali v 19 mestách a obciach. Putovanie bolo súčasťou prípravy na SDM, ktoré budú o dva roky v Krakove.

Po púti dvoch vzácnych symbolov dnes zverejnil tím, ktorý putovanie zabezpečil, osobný list pre pápeža Františka, ktorý je v týchto dňoch na apoštolskej ceste v Turecku. "Svedectvo kríža a ikony si chceme uchovať v našich srdciach a životoch naďalej. Radi by sme preto do vašich osobných modlitieb ponúkli prosbu za našu duchovnú prípravu, ktorú sme nazvali Čistý rok. Vyvrcholí účasťou na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade (31. júla – 2. augusta 2015). To je jedna z hlavných akcií, ktorou pozveme mladých Slovákov na Svetové dni mládeže do Krakova, kde sa, ako verím, spoločne stretneme," píšu mladí v liste pápežovi Františkovi.

"Spojenie so Synom na kríži a Božou matkou, ktoré v tajomstve spásy zahŕňa v sebe minulosť, prítomnosť i budúcnosť, nás bude viesť až k Svetovým dňom mládeže v poľskom Krakove, na ktoré sa po celonárodnom stretnutí u nás s radosťou vyberieme. Myslíme na Vás v modlitbách, a podobne, ako Vy pri každej príležitosti, prosíme o Vaše modlitby a požehnanie pre slovenskú mládež" uvádzajú v liste, ktorý prečítal v závere dnešnej slávnosti v Dubnici nad Váhom Karol Vallo, zodpovedný za koordináciu pastorácie mládeže v Žilinskej diecéze.

Putovanie dnes ocenil i biskup Galis. "Milí mladí priatelia, veľmi sa teším z vašich svedectiev, ktorými ste sa podelili o osobnú skúsenosť prežitú pri modlitbe, pozeraní, adorovaní, pri objatí, pobozkaní, či dotknutí sa Kríža ako znaku našej spásy a ikony Bohorodičky. Ďakujem nášmu Pánovi, že mnohí ste prežili okamihy, ktoré vám pomohli urobiť nové rozhodnutie a tak zmeniť svoj život a nasledovať Krista. Podporujem vás vo vašich dobrých predsavzatiach a sprevádzam modlitbami a požehnaním," poďakoval za putovanie kríža predseda Rady pre mládež a univerzity KBS. Púť zabezpečila s tímom dobrovoľníkov, ktorí pracovali bez nároku na odmenu.

Na Slovensku začala púť kríža a ikony presne pred dvomi týždňami. Privítali ho v metropole východu, kde ho priniesli mladí s kňazmi z maďarského Jágru. Urobili tak spolu s pomocným biskupom Jágerskej diecézy Mons. Palánki Ferencom, ktorý pri Maďarskej biskupskej konferencii zodpovedá za mládež. Špeciálny program potom symboly čakal v desiatkach miest a obcí. Z Dubnice ho prebrali priatelia z Čiech. "Svätý Ján Pavol II. dobre vycítil, že že pre mladých ľudí sú dôležité výrazné symboly. Mňa samého vždy prekvapovalo, ako sa sa mladí ľudia cítia priťahovaní krížom SDM a ako im pomáha modliť sa," hovorí P. Jan Balík.

Kým v Čechách privítajú kríž už po štvrtýkrát, na Slovensku bol po druhý raz. Prvýkrát ho u nás vítali mladí v roku 2003, keď sa pripravovali na príchod Jána Pavla II. na Slovensko. Ján Pavol II. ho odovzdal mladým z celého sveta ešte v roku 1984. Ikonu dostali mladí v roku 2003. Prvá cesta kríža mimo Ríma viedla do Mníchova, odtiaľ ho tajne previezli počas totality do Prahy. Od roku 1985 sprevádza všetky SDM. Navštívil Taliansko, Argentínu, Španielsko, Poľsko, Spojené štáty, Kanadu, Filipíny, Francúzsko, Nemecko, Austráliu i Brazíliu. Tento raz ho Slováci vítali po Bielorusku, Litve, Rusku, Ukrajine, Moldavsku a Rumunsku.

Púť kríža a ikony mapovali denne dobrovoľníci na internetovej stránke www.svetovednimladeze.sk a sociálnych sieťach. Písali svoje svedectvá a spomienky, zverejňovali i fotografie, ktoré zvečňujú odkaz Jána Pavla II. Stránka prináša i špeciálny denník z putovania. Po skončení púte sa môžu mladí zapojiť do súťaže o najlepšiu fotografie z celého jedinečného podujatia, ako aj posielať svoje svedectvá z púte. Rada KBS, ktorá púť pripravila, už teraz chystá ďalšie veľkú akciu. V roku 2015 zorganizuje Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade. Bude to 20 rokov od návštevy Jána Pavla II. v tomto meste. V roku 2016 poputujú mladí do Krakova.

*

Kópia listu pápežovi Františkovi

Pápežovi Františkovi

Vaša Svätosť,

v Roku Sedembolestnej Panny Márie putoval na území našej domoviny Kristov kríž a ikona Božej Matky. Mládeži sveta ich zveril dnes už svätý Ján Pavol II. Aj vďaka nim sme mali príležitosť obnoviť si svoje primknutie a zasvätenie sa "s Máriou Ježišovi".

Na kríži sa nachádza nápis: „Neste ho po zemi ako znamenie lásky Pána Ježiša k celému ľudstvu a ohlasujte všetkým, že vykúpenie a spása je len v Kristovi zomrelom a zmŕtvychvstalom." My sme s ním ohlásili radostnú zvesť na desiatkach miest celej krajiny.

Svedectvo kríža a ikony si chceme uchovať v našich srdciach a životoch naďalej. Radi by sme preto do vašich osobných modlitieb ponúkli prosbu za našu duchovnú prípravu, ktorú sme nazvali Čistý rok. Vyvrcholí účasťou na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade (31. júla – 2. augusta 2015). To je jedna z hlavných akcií, ktorou pozveme mladých Slovákov na Svetové dni mládeže do Krakova, kde sa, ako verím, spoločne stretneme.

Spojenie so Synom na kríži a Božou matkou, ktoré v tajomstve spásy zahŕňa v sebe minulosť, prítomnosť i budúcnosť, nás bude viesť až k Svetovým dňom mládeže v poľskom Krakove, na ktoré sa po celonárodnom stretnutí u nás s radosťou vyberieme.

Myslíme na Vás v modlitbách, a podobne, ako Vy pri každej príležitosti, prosíme o Vaše modlitby a požehnanie pre slovenskú mládež.

Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS a mladí zo Slovenska

*

TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS

( TK KBS, rp; ml ) 20141129004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]