TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ratzingerovu cenu odovzdali A. Pelletierovej a Mons. Chrostowskému
P:3, 22. 11. 2014 15:43, ZAHVatikán 22. novembra (RV) Kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery, dnes v mene Svätého Otca Františka slávnostne odovzdal Ratzingerovu cenu za rok 2014, udeľovanú Vatikánskou nadáciou Jozefa Ratzingera – Benedikta XVI. Jej laureátmi sú: Francúzka Anne-Marie Pelletierová, profesorka Svätého písma a biblickej hermeneutiky na Fakulte Notre Dame v Paríži, a poľský kňaz Mons. Waldemar Chrostowski, ktorý prednáša exegézu Starého zákona a teológiu na Teologickej fakulte Varšavskej akadémie.

Anne-Marie Pelletierová je prvou ženou, ktorá bola poctená Ratzingerovou cenou. Angažuje sa tiež v oblasti postavenia žien v kresťanstve a Cirkvi. Bola tiež viceprezidentkou informačného a dokumentačného židovsko-kresťanského strediska v Paríži. Je autorkou niekoľkých štúdií a článkov na túto tému.
Mons. Waldemar Chrostowski je šéfredaktorom poľského teologického časopisu «Collectanea Theologica» a od roku 2004 je predsedom Poľskej biblicke spoločnosti.

Kardinál Müller, ktorý je aj predsedom Pápežskej biblickej komisie a medzinárodnej teologickej komisie, vo svojom príhovore poukázal na osobitné spojenie Kongregácie pre náuku viery s Josephom Ratzingerom, „a to nielen pre skutočnosť, že viedol toto dikastérium viac ako dvadsaťtri rokov, ale tiež preto, že táto kongregácia má za úlohu podporovať a chrániť doktrínu viery a bohatá teológia emeritného pápeža mala v tomto smere veľký význam, nechala kresťanskú doktrínu zažiariť v celej jej sile a kráse“.

„Nie náhodou bol Joseph Ratzinger - Benedikt XVI. nazvaný «Mozartom teológie». Rád by som využil túto príležitosť k obnovenému vyjadreniu hlbokej vďačnosti Cirkvi Benediktovi XVI. za jeho neúnavné úsilie ako vedca a učiteľa vedy o Bohu. Ako poznamenal pápež František pri príležitosti udelenia tejto Ratzingerovej ceny v roku 2013, emeritný pápež svojou prácou «podaroval Cirkvi a všetkým ľuďom z toho, čo mal najcennejšie: svoje poznanie Ježiša, ovocie rokov a rokov štúdia, teologickej konfrontácie a modlitby. Pretože Benedikt XVI. robil teológiu na kolenách» (Príhovor z 26. októbra 2013)“ – povedal kardinál Müller.

V závere príhovoru prefekt Kongregácie pre náuku viery vyjadril laureátom v ich materinských jazykoch francúzštine a poľštine poďakovanie a žičenie Božieho požehnania do ďalšieho vedeckého úsilia a úspechov.( TK KBS, RV jk; pz ) 20141122003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020