[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 08. 05. 2021   Meniny má Ingrida       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubilejný 70. ročník Trnavskej novény venovaný synode a Jánovi Pavlovi II.
P:3, 14. 11. 2014 12:08, DOMTrnava 14. novembra (TK KBS) Vo štvrtok 13. novembra sa v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave začala tradičná Trnavská novéna, ktorá je tento rok zameraná na Rok synody o rodine v Ríme a svätého Jána Pavla II., známeho ako pápeža rodiny. Tradícia Trnavskej novény siaha do roku 1944. Tento rok slávia Trnavčania novénu už jubilejný sedemdesiaty raz.

Ako každý rok, i tentokrát sa slávenie Eucharistie začalo prenesením milostivého obrazu Trnavskej Panny Márie z bočnej kaplnky do svätyne. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup - metropolita, ktorý je zároveň trnavským rodákom. Spolu s ním slávili Eucharistiu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol, emeritný pomocný biskup Mons. Dominik Tóth a množstvo kňazov rôzneho veku nielen z Trnavskej arcidiecézy, ale i z okolitých slovenských diecéz.

V úvodnom slove arcibiskup Orosch privítal Stanislava Zvolenského v jeho rodnej Trnave a uviedol, že terajší arcibiskup - metropolita sa kedysi novény zúčastňoval ešte ako miništrant. Trnavský arcibiskup vo svojom krátkom príhovore pripomenul prítomným i uplynulých 27 rokov od smrti Mons. Júliusa Gábriša, trnavského arcibiskupa, ktorý ich oboch vysvätil za kňazov konsekračnou modlitbou a vkladaním svojich rúk.

Arcibiskup Zvolenský vo svojej homílii predstavil Pannu Máriu ako Matku, ku ktorej sa počas deviatich dní večer po práci schádzame, aby sme cítili jej blízkosť a prítomnosť, ako i posilu rodinného spoločenstva. Ďalej uvažoval nad hriechom, ktorý je príčinou každej ľudskej bolesti. V závere všetkých veriacich v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša, ale i pred televíznymi obrazovkami, či pri rozhlasových prijímačoch v domácnostiach na Slovensku povzbudil k nasledovaniu našej nebeskej Matky Panny Márie v odovzdanosti Kristovi.

Množstvo veriacich naplnilo Baziliku sv. Mikuláša vo vnútri, ale i pred hlavným vchodom do chrámu. Radostná atmosféra spolu zjednotenej rodiny pri nohách nebeskej Matky Panny Márie sa dala naplno vnímať na tvárach zhromaždených ľudí. Tí, ktorí sa však na slávnosti z rozličných dôvodov nemohli zúčastniť, mali možnosť sledovať priamy prenos prostredníctvom slovenských katolíckych médií - Televízie Lux a Rádia LUMEN.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave / Peter Tollarovič

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, abu, pt, ml; pz ) 20141114025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]